Тверський суд Москви визнав аудитора фонду Hermitage Capital Сергія Магнітського, який помер у СІЗО в 2009 році, винним в ухиленні від сплати податків.
За версією звинувачення, Магнітський розробив схему ухилення від податків на прохання голови Hermitage Вільяма Браудера, який також визнаний винним.
Це перший у російській і радянській судовій історії процес над померлою людиною, зазначає Бі-бі-сі.
Мати Сергія Магнітського Наталія неодноразово виступала проти суду, заявляючи, що її син був замучений у СІЗО, а суд є спробою обілити винних у його загибелі.
За законом суд над мертвою людиною може проходити лише за бажанням його родичів, однак російська влада пояснює посмертний процес над Сергієм Магнітським "суспільною значущістю справи".
Захист Магнітського відмовився представляти будь-які докази у справі у зв'язку з протестом родичів померлого юриста.
Адвокат вдови юриста Дмитро Харитонов заявив, що посмертний розгляд справи суперечить закону.
"Тільки для цього процес і потрібний, щоб сказати всьому світу - ось, дивіться, суд визнав Магнітського винним. Це була ініціатива генпрокуратури, ніхто з родичів про це не просив, а відновлення справи може бути тільки на вимогу родичів", - сказав Харитонов, який відмовився брати участь у засіданнях.
Історія "справи Магнітського"
Сергій Магнітський був керівником відділу податків та аудиту у фірмі Firestone Duncan, яка надавала юридичні послуги, в тому числі і фонду Hermitage Capital Management.
Влітку 2007 року російське відділення фонду Hermitage Capital запідозрили в ухиленні від сплати податків.
Магнітський вів розслідування, згідно з яким у корупційних схемах були замішані багато високопоставлених чиновників з силових відомств.
Незадовго до арешту Магнітський звинуватив групу міліцейських чинів і податкових інспекторів в тому, що вони за допомогою викрадених документів декількох фірм Браудера вкрали з держбюджету 5,4 млрд рублів (230 млн доларів США) шляхом відшкодування податку на додану вартість.
24 листопада 2008 року Магнітський був заарештований за звинуваченням у допомозі голові фонду Браудеру в ухиленні від сплати податків.
Ініціював справу підполковник міліції Артем Кузнєцов, а розслідування вів майор Павло Карпов. Згідно з документами, представленими керівництвом компанії Firestone Duncan, сім'я Кузнєцова витратила близько 3 млн доларів протягом 3 років, а сім'я Карпова - понад 1 млн доларів.
У листопаді 2009 року, перебуваючи у слідчому ізоляторі "Матроська тиша", Сергій Магнітський помер.
Колеги і родичі Магнітського впевнені, що арешт і смерть юриста пов'язані з його професійною діяльністю. За даними правозахисників, він перебував за ґратами у "тортурних" умовах. До того ж, є обґрунтування вважати, що смерть Магнітського була спровокована його побиттям.
"Список Магнітського"
Скандальна "справа Магнітського" поширилася далеко за межі Росії, ускладнивши її відносини із західними країнами.
У квітні 2010 року американський сенатор Бенджамін Кардін запропонував ввести санкції щодо 60 російських чиновників, причетних, на його думку, до загибелі Магнітського.
Черз рік він вніс у сенат законопроект "Про відповідальність і верховенство закону імені Сергія Магнітського", що передбачав заборону на в'їзд до США і заморожування рахунків осіб, які потрапили у чорний список.
У підсумку "закон Магнітського" був прийнятий конгресом і підписаний президентом США Бараком Обамою в середині грудня 2012 року.
Російська влада негативно оцінила прийняття "закону Магнітського". Відповіддю Москви став так званий "закон Діми Яковлєва", що забороняє всиновлення російських дітей американськими громадянами.
При цьому у березні 2013 року Слідчий комітет Росії закрив кримінальну справу про смерть Магнітського - згідно з офіційними висновками російських слідчих, він був поміщений під варту на законних підставах, не зазнавав тиску або насильства в ізоляторі, і його смерть настала з природної причини. !zn
Читайте також:
США оприлюднили "список Магнітського"
Путін підписав "антимагнітський" "закон Діми Яковлєва"
Росія розкритикувала Євросоюз за неповноцінну демократію та порушення прав людини
У Британії загадково помер головний свідок у "справі Магнітського"