Запаси урану в Ірані в даний час складають 950 тонн. Про це заявив глава Організації з атомної енергетики Ісламської республіки Іран Алі Акбар Салехі, додавши, що Іран побудував завод, який може виробляти ротори до 60 центрифуг в день, пише Reuters.
За словами Салехі, до 2015 року, коли Тегеран і "шістка" міжнародних посередників уклали угоду з іранського атому, Іран ввіз близько 400 тонн урану. Надалі запаси продовжили збільшуватися і в підсумку досягли порядку 900-950 тонн.
При цьому він додав, що подібні запаси дозволять Тегерану вийти на рівень в 190 тис. ЕРР (одиниця роботи з розділення ізотопів, що є одним з показників потужності центрифуг) для збагачення урану в майбутньому.
Алі Акбар Салехі вважає, що новий завод сам по собі не порушив умови угоди.
"Замість того, щоб будувати цей завод у найближчі сім або вісім років, ми побудували його під час переговорів, але не запускали його", - сказав Салехі, додавши, що тепер, на тлі розриву угоди, в Ірані вирішили запустити завод.
Зазначимо, що Спільний комплексний план дій (СВПД) був укладений між Тегераном і "шісткою" країн, в яку входили Великобританія, Німеччина, Франція, Китай, Росія, США, в 2015 році - при адміністрації американського президента Барака Обами.
Однак 8 травня президент США Дональд Трамп заявив про розірвання ядерної угоди з Іраном і пообіцяв запровадити жорсткі санкції проти Тегерана. Трамп звинуватив іранський режим в порушенні умов угоди та продовженні розробки ядерної зброї. У Мінфіні США уточнили, що секторальні санкції будуть відновлені протягом 90-180 днів.
Приводом для виходу США з ядерної угоди стало оприлюднення Ізраїлем даних розвідки про те, що Іран таємно продовжує роботу над створенням ядерної зброї.
Євросоюз не підтримав рішення Трампа. У Брюсселі заявили, що ЄС, Франція, Британія та Німеччина підтримують ядерну угоду і не збираються її розривати.
Договір між Іраном і США, Росією, Німеччиною, Британією, Францією і Китаєм був підписаний у 2015 році. Угода передбачає згортання іранської ядерної програми і контроль над нею в обмін на поступове зняття санкцій.
Детальніше про наслідки виходу США зі Спільного всеосяжного плану дій щодо іранського атому читайте в статті Віталія Федянина "Жахливий спадок Трампа" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".