UA / RU
Підтримати ZN.ua

Законодавці США підтримують більш тісну координацію з островами Тихого океану для протидії Китаю – Reuters

США хочуть протидіяти китайському впливу та шпигунству у країнах тихоокеанського регіону.

Двопартійна група американських сенаторів запропонувала створення рад національної безпеки в стратегічних тихоокеанських острівних державах, де розташовані ключові військові об’єкти США та яким загрожує шпигунство та вплив з боку Китаю, повідомляє Reuters.

Положення про це містяться в широкомасштабному Законі про асигнування на національну оборону, який був прийнятий Сенатом минулого місяця. Він дозволить покращити координацію між відомством безпеки США та Палау, Маршалловими Островами та Мікронезією.

Ці малонаселені країни, чиї території охоплюють величезні райони Тихого океану, мають відносини зі Сполученими Штатами, які регулюються так званими Договорами про вільну асоціацію (COFA).

Відповідно до них Вашингтон зберігає відповідальність за їхню оборону та надає економічну допомогу, отримуючи ексклюзивний доступ до стратегічних ділянок океану.

США нещодавно погодили ці оновлені угоди з Мікронезією та Палау та все ще ведуть переговори з Маршалловими Островами в той час, коли Китай робить значне проникнення в Тихий океан, регіон, який США довго вважали під своїм повним контролем.

Сенаторка-республіканка Джоні Ернст, співавторка запропонованого закону, підкреслила виклик, який створює Китай, навівши приклади посилення зв’язків Пекіна з Соломоновими Островами та вторгнення китайських суден у води Палау.

«Наразі існує обмежена координація між США та країнами COFA для протидії впливу Китаю, обмеження купівлі Китаєм землі навколо американських об’єктів на островах або запобігання проникненню Китаю та контролю за діяльністю США в острівних державах», — сказала вона в заяві, наданій Reuters.

Вона додала, що стратегічне розташування цих островів є невід'ємною частиною національної безпеки США, але відсутність прямих каналів безпеки між країнами створює ризики.

Помічник Ернст зазначив, що Палау вже створила раду національної безпеки, а інші країни COFA активно розглядають цю можливість.

Він зазначив, що США мають важливі військові об’єкти на островах, у тому числі потужний радар на Палау та головний полігон для випробувань ракет великої дальності на Маршаллових островах.

За його словами, ради складатимуться з членів відповідних держав COFA та використовуватимуть комунікаційне обладнання, затверджене Пентагоном, щоб запобігти китайському шпигунству та дозволити обмінюватися розвідданими.

Окрім боротьби з китайським шпигунством, ради забезпечать кращу координацію в таких сферах, як безпека на морі та протидія незаконному рибальству, сказав він.

«Цей законопроект не зобов’язує острови COFA ні до чого, але він говорить, що якщо ви вирішите створити ці ради... США підтримають таку співпрацю, включаючи обмін розвідданими та інші види співпраці», — сказав помічник сенаторки.

Читайте також: США занепокоєні контршпигунською кампанією Китаю — Reuters

Нагадаємо, Китай планує побудувати базу на Кубі для шпигунства за військовими США.

Також раніше повідомлялося, що США, Японія та Південна Корея обговорюють проведення регулярних самітів через загрозу з боку Китаю та КНДР.