UA / RU
Підтримати ZN.ua

Західні санкції та експортний контроль мали приборкати ворогів США, але замість цього призвели до створення тіньової економіки — WSJ

Америка ненавмисно створила "вісь ухилення" на чолі з Китаєм.

Західні санкції та експортний контроль мали на меті послабити ворогів Америки, використовуючи силу долара, щоб примусити уряди до покірності без кровопролиття військової сили. Але вони ненавмисно породили глобальну тіньову економіку, яка об'єднала ворогів демократії, в центрі якої знаходиться головний супротивник Вашингтона — Китай, повідомляє The Wall Street Journal.

Безпрецедентні фінансові та торговельні обмеження щодо Росії, Ірану, Венесуели, Північної Кореї, Китаю та інших авторитарних режимів пригнічують економіку цих країн, обмежуючи доступ до західних товарів і ринків. Але Пекін дедалі частіше підриває ці зусилля США, посилюючи торговельні зв'язки, як стверджують західні чиновники й митні дані. Блок країн, на які накладено санкції, тепер має досить масштабну економіку, щоб захистити себе від фінансової війни Вашингтона, торгуючи всім — від безпілотників і ракет до золота і нафти. 

"Китай — стратегічний конкурент, який бажає і здатний перебудувати нинішній світовий порядок", — зазначає колишній високопоставлений представник оборонного відомства США Дана Строул, а нині старший науковий співробітник Вашингтонського інституту близькосхідної політики.

Читайте також: Росія, Китай та Іран об'єдналися під тиском США – Politico

Торгові потреби блоку збігаються. З одного боку, Китай отримує нафту від трьох країн OPEC — Росії, Ірану та Венесуели за сильно зниженими цінами. Це вигідно для найбільшого у світі імпортера нафти, який торік купував понад 11 мільйонів барелів нафти на день, щоб підтримувати свою економіку. Ці країни, своєю чергою, отримують дохід, який вони можуть використовувати для купівлі санкційних товарів з Китаю.

"Доходи від продажу нафти з Китаю підтримують іранську та російську економіки й підривають західні санкції", — каже Кімберлі Донован з Атлантичної ради, вашингтонського аналітичного центру.

Донован називає цю групу країн "віссю ухилення". Вона вважає, що використання країнами китайської валюти й платіжних систем для торгівлі обмежує доступ західної влади до фінансових даних і послаблює їхню здатність забезпечувати дотримання санкцій.

Читайте також: Китай, Росія та Іран розширюють свою діяльність в Антарктиді — Foreign Affairs

Китайські та російські митні дані показують, що Китай замінив Росії втрату доступу до західних товарів подвійного призначення — продукції, що має як цивільне, так і військове застосування. Митні записи також показують, що китайські фірми були відповідальні за всі 60 поставок минулого року на адресу російської компанії, яка є частиною каналу закупівель для Ірану. Іран зараз виробляє в Росії військові безпілотники для московських військ.

Здатність і бажання Китаю підтримувати військову машину Росії в робочому стані та допомагати Москві відновлювати її військово-промисловий потенціал сприяли безпрецедентному розвитку торгівлі та фінансів, кажуть американські чиновники.

"Це виявило ступінь довіри, яка потенційно може відкрити двері для ширшої інтеграції їхньої оборонної промислової бази", — зазначив високопоставлений співробітник розвідки, обізнаний про торговельні відносини двох країн.

Читайте також: Як Китай, Росія та Іран налагоджують тісніші зв'язки — The Economist

Крім того, війна Росії проти України надала Тегерану економічну та стратегічну можливість. Продаж Москві парку військових безпілотників і створення виробничого підприємства в Росії приносить Ірану дохід і зміцнює міжнародне сприйняття військової могутності Тегерана, підкреслюють колишні співробітники американських служб безпеки.

Про те чи постачав Китай зброю Росії пише Володимир Кравченко у статті "Питання життя і смерті. Що слід знати про "постачання" китайської зброї Росії".