Сполучені Штати підтримують зусилля Генерального секретаря ООН Антоніу Гутерріша щодо повернення українського зерна на міжнародний ринок в умовах війни, заявила у понеділок посол США в ООН Лінда Томас-Грінфілд, повідомляє "Голос Америки".
«Він розповів нам про свої плани та обговорення цього питання з українцями та росіянами», — повідомила журналістам посол Лінда Томас-Грінфілд, не уточнивши подробиць.
Після відвідування Москви та Києва наприкінці минулого місяця Гутерріш заявив, що сповнений рішучості допомогти повернути на світові ринки сільськогосподарську продукцію України, а також продукти харчування та добрива з Росії та Білорусі, незважаючи на війну.
Видання The Wall Street Journal повідомило у понеділок, що Гутерріш попросив Росію дозволити відвантаження українського зерна в обмін на кроки, які допоможуть полегшити російський та білоруський експорт калійних добрив.
Прес-секретар Гутерріша Стефан Дюжаррік відмовився від коментарів. Представництво Росії при ООН у Нью-Йорку поки що не відповіло на запит агентства "Рейтер" про коментарі.
Вторгнення Росії 24 лютого в Україну призвело до різкого зростання світових цін на зерно, олію, паливо та добрива. Генсек ООН попередив, що це посилить продовольчу кризу у бідних країнах.
На Україну та Росію разом припадає майже третина світових постачань пшениці. Україна також є великим експортером кукурудзи, ячменю, соняшникової та ріпакової олії, у той час як на Росію та Білорусь припадає понад 40% світового експорту калійних добрив.
Війна також порушила судноплавство у Чорному морі, що призвело до припинення експорту з України та Росії. Експорт з України зараз здійснюється за допомогою залізничних перевезень та через невеликі порти на річці Дунай. За даними міністерства сільського господарства України, у травні експорт зерна скоротився більш як удвічі порівняно з аналогічним періодом минулого року.
Посол Лінда Томас-Грінфілд зазначила, що США не запроваджували санкції щодо російської сільгосппродукції.
Антоніу Гутерріш заявив, що 36 країн покладаються на Україну та Росію у постачаннях пшениці, включаючи деякі з найбідніших та найуразливіших країн світу, таких як Ліван, Сирію, Ємен, Сомалі та Демократичну Республіку Конго.