Джо Байден прийшов на посаду президента США, розраховуючи на те, що зможе поставити ізраїльсько-палестинське питання на другий план, щоб зосередитись на інших проблемах, але все склалося інакше. Конфлікт Ізраїлю та Палестини різко загострився, із Сектору Гази в бік Ізраїлю випустили близько 850 ракет. Зростання насильства застало нову адміністрацію США зненацька, недостатньо «укомплектованою» і без чітко визначеного підходу щодо цього питання, пише британська газета The Guardian.
Наразі в Байдена немає навіть кандидата на посаду посла США в Ізраїлі. Зіштовхнувшись із закликами до «єдиної заяви» з боку Ради Безпеки ООН у вівторок, США відмовились і вирішили виграти час. Але спроба відійти від традиційної американської посередницької ролі навряд чи спрацює.
Наразі такий підхід був описаний як «намагання не втручатися в справи інших держав», але старший співробітник Інституту Близького Сходу Халед Елгінді вважає, що це передбачає нейтралітет, якого бракує в дійсності.
«Вони активно задіяні. Вони просто не беруть участь у тій частині, яка пов’язана із пом’якшенням конфліктів», - сказав Ельгінді, вказуючи на щорічну підтримку з боку США для ізраїльських військових у розмірі 3,8 мільярда доларів.
«Тож вони не зберігають нейтралітет. Щоб стабілізувати ситуацію може знадобитися певний тиск на Ізраїль, але це є анафемою для нової адміністрації», - вважає Елгінді.
Адміністрація колишнього американського президента Дональда Трампа фактично розгромила посередницьку роль США, прийнявши політику підтримки ізраїльського лідера Беньяміна Нетаньяху та ворожості до палестинців.
«Головне досягнення» Трампа у зовнішній політиці, Авраамові мирні угоди, які рухались до нормалізації відносин між Ізраїлем та деякими країнами Перської затоки, також мали на меті спробувати змінити статус палестинців як нерозв'язну проблему. В Білому домі Трампа фактично побачили поразку палестинців. Однак сам Трамп уникнув наслідків власної політики, але вони стали переслідувати його наступника.
«Виявляється, селфі в Тель-Авіві насправді не призвели до миру в конфлікті Ізраїлю та Палестини», - написав у Twitter радник із зовнішньої політики сенатора Берні Сандерса Метт Дасс.
Байден змінив деякі радикальні кроки Трампа, відновивши американське фінансування палестинців та дипломатичні контакти з палестинськими чиновниками, але інші наслідки політики Трампа все ще залишаються, наприклад, переїзд посольства США з Тель-Авіва до Єрусалиму. Адміністрація також розглядала повернення офіційних посланців на окуповані території.
«Нова ескалація насильства демонструє неможливість спроб ігнорувати цей конфлікт: дії Ізраїлю, його нових арабських партнерів та «нейтралітет» адміністрації Байдена-Харріс», - каже колишня посадова особа державного департаменту Тамара Кофман Віттес.
«Всі вони можуть вважати за краще зосередитись на співпраці у досягненні того, що, на їхню думку, є вищими пріоритетами. Але поточна криза загрожує скасуванням цього неміцного консенсусу, загострення конфлікту змусить нову адміністрацію відволіктися від інших цілей зовнішньої політики», - додала Тамара Кофман Віттес.
Стриманий підхід був продиктований не просто минулими невдачами, складністю проблеми та бажанням зберегти дипломатичні ресурси для інших питань. Байден також повинен підтримувати політичну рівновагу вдома, де Трамп занадто високо поставив планку підтримки Ізраїлю.
Однак «нейтралітет» президента зараз є центром зростання невдоволення.
«Наразі дуже важливо, щоб адміністрація Байдена активно брала участь у забезпеченні негайного припинення вогню та закликала всі сторони до деескалації. Ціною ризикує стати життя людей, наш уряд може і повинен робити більше», - йдеться у заяві ліберальної єврейсько-американської групи J Street.
Тепер, коли залишатися осторонь вже не можна, саме «боротьба» в межах Демократичної партії вирішить, яким шляхом піде адміністрація Байдена.
«Було абсолютно зрозуміло, що вони не хотіли надавати ключову роль цій проблемі, але тепер доведеться розставити пріоритети в незручний час. Те, що починається в Єрусалимі, виходить далеко за його межі», - сказав один із представників Конгресу.
«Якщо ви хочете повернути права людини до порядку денного зовнішньої політики США, не можна шукати легкого шляху», - додав він.
З понеділка по Ізраїлю з території сектора Газа було випущено кілька сотень ракет після придушення ізраїльською поліцією заворушень на Храмовій горі.
Ізраїльські військові в ніч на вівторок завдали ударів по 130 цілях у секторі Газа, ліквідовано 15 бойовиків "ХАМАС". За даними палестинського агентства WAFA, жертвами ізраїльських ракетних ударів стали 24 людини, 103 людини отримали поранення.
Ізраїльське командування повідомило про початок масштабної операції проти бойовиків "ХАМАС" й "Ісламського джихаду" в Секторі Газа.
Євросоюз засудив ракетну атаку на Ізраїль і закликав негайно припинити насильство на території Західного берега річки Йордан і в Секторі Газа.