Тих, хто критично ставится до дій 3 за кордоном і вимагають від Заходу жорсткої відповіді, часто називають "вояками Холодної війни". Останніми роками прихильники таких поглядів були в меншості і їх ніхто не дослухався до їхнього небажання вірити в те, що ворожого СРСР більше немає.
Про це на сторінках Newsweek пише голова російської і євразійської програми Chatham House Джеймс Ніксі, додаючи, що "вояків Холодної війни" можна умовно поділити на чотири групи.
Перша група – це такі ярі прихильники Росії і Володимира Путіна, як колишній канцлер Німеччини Герхард Шрьодер чи італійський прем'єр-міністр Сільвіо Берлусконі. Вони самовіддано захищають російську політику і інтереси в Європі. Але через особисті зв'язки з Путіним мало хто сприймає їх серйозно.
Друга група – це ті, хто вірять, що Захід також варто звинувачувати у погіршенні відносин з Росією. Дехто з них взагалі вважають, що Європа і США спровокували Москву на агресію розширенням НАТО на схід. Крім того, представники цієї групи вірять, що Захід нічим не кращий, ніж Росія, пригадуючи вторгнення в Косово і Лівію.
Звинувачення у подвійних стандартах не безпідставні. Але в них лише частина правди. Звісно, Захід не завжди поводиться добре. Але навряд чи якусь із західних країн можна назвати клептократичною автократією, якою лишається Росія.
Третя група "воїнів Холодної війни" – це реалісти. Для них Росія – це не СРСР, але досі велика сила, яка вимагає до себе додаткової поваги. Такі люди кажуть, що потужні країни завжди будуть шантажувати і меньших і слабших сусідів. На їхню думку, світовий порядок на цьому збудований. Вони визнають, що Кремль вчинив жорстоко з Україною, Грузією і іншими слбшими країнами, але це лише регіональна проблема.
І нарешті четверта група – це ті, хто повністю визнає проблему агресивної поведінки Росії. Але при цьому вони розділяють дії Кремля на колишній території СРСР і за його межами. На їхню думку, країни колишнього Варшавського договору – це вже не Радянський Союз. Тому НАТО повинен захистити поляків. А от щодо Балтії, яка входила в СРСР, погляди розійшлися. Четверта група вважає, що Захід не зобов'язаний захищати країни, які не входять в НАТО, тому що після 1991 року вони досі лишаються недорозвиненими, як і Росія. Україна в часи правління Віктора Януковича теж була такою.
Враховуючи різні підходи, у своєму звіті Chatham House закликає не ставитися до Росії так, як до супердержави СРСР чи так, як би вона хотіла, щоб до неї ставилися. Не варто шукати в Кремлі і стратегічного партнера, оскільки така спроба вже провалилася. Росія вийшла далеко за рамки прийнятного для Заходу.
Чутливість до самопроголошених "інтересів" Москви важлива, якщо вона загрожує суверенітету інших країн. Але з Росією треба поводитися так, як вона того заслуговує: як з країною з іншими інтересами в Європі, яка намагається популяризувати антизахідну систему цінностей і готову самостверджуватися за допомогою грубої сили за кордоном значно рішучіше, ніж США з їхньою кампанією з популяризації демократії.
Росія стала країною, чиї погляди на світ абсолютно протилежні західним і тим, яких намагаються притримуватися інші пострадянські країни. На щастя для Кремля, головні його мішені розташовані надто близько, вони надто слабкі, маленькі, корумповані і авторитарні, щоб Захід ними переймався.
Найкращим підходом у відносинах з Росією експерти вважають ставлення до неї по заслугах. Якщо, наприклад, всі докази вказують на те, що Москва з допомогою корупції отримала право проводити Чемпіонат світу з футболу в 2018 році, тоді в неї треба відібрати це право. Якщо Росія покаже, що залишає Україну в спокою і виведе свої війська навіть з Криму, тоді Захід повинен відповісти відповідно. Якщо ж Кремль буде продовжувати відсилати армію і зброю в Донбас, як він це робить зараз, тоді Захід повинен покарати його, застосовуючи різні інструменти, в тому числі і санкції.
Це може не зупинить агресивну поведінку Володимира Путіна у найближчому майбутньому, але принаймні обмежить його свободу дій. Це також дасть чіткий сигнал тим, хто веде справи з Москвою і лишається в зоні її впливу.
Також це зруйнує всі підозри про геополітичну експансію Заходу і запропонує більшу передбачуваність для 45 мільйонів українців, 4,5 мільйонів грузинів і 90 мільйонів мешканців інших постраднських країн.
Така ж політика на основі фактів повинна бути застосована до всіх колишніх республік СРСР. Якщо Україна не буде проводити реформи, Захід повинен припинити підтримувати її фінансово. Новий "Український форум" Chatham House з'явився саме для того, щоб надавати факти про українські реформи, які будуть впливати на рішення інвесторів.
Такий підхід – це не Холодна війна. Але миритися з тим, що всі пострадянські країни нібито повинні підпорядковуватися Москві, теж не можна. Це було б не просто великою зрадою, а й дуже поганою політикою.
Видання Rzeczpospolita писало, що НАТО і Росії потрібні нові правила для збереження миру. Експерти зауважують, що з початком війни на Сході України, сторони почали частіше проводити масштабні військові навчання. Крім того Росія влаштовує військові провокації в повітряному просторі. Все це вказує на зростання загрози початку конфлікту.
В цей же час, поки Москва продовжує відправляти війська і зброю в Україну, НАТО покладає на Росію особливу відповідальність за мир в Україні. Останнім часом ситуація в зоні АТО різко загострилася. Так, за останній тиждень бойовики здійснили рекордну кількість обстрілів в Донбасі.
У СЦКК причини активізації атак бойовиків пов'язують з бажанням бойовиків залякати мирне населення, а також дискредитувати місцеву владу і українську армію.
У зв'язку з ескалацією Євросоюз закликав контактну групу по Донбасу активізувати переговори. В ЄС зазначили, що бої під Старогнатівкою порушили Мінські домовленості, також як і останні акції, спрямовані проти спостерігачів ОБСЄ (включаючи обстріл моніторингової місії, підпал автомобілів ОБСЄ).