UA / RU
Підтримати ZN.ua

Західні ЗМІ: Іран активізував "план Б" ядерної програми

ЗМІ мають докази активізації реактора на важкій воді в Араці, куди протягом півтора років не допускалися інспектори МАГАТЕ.

Секретний об'єкт в іранському Аракі
У середу, 27 лютого, британське видання The Telegraph опублікувало супутниковий знімок секретного об'єкта в іранському Араці (приблизно 250 км на південний захід від Тегерана). У публікації стверджується, що мова йде про фото заводу з виробництва збройового плутонію.

Дану публікацію цитують багато ізраїльських і зарубіжних ЗМІ.

Автори публікації Джеймс Киркап, Девід Блер, Холлі Уотт і Клер Ньювелл стверджують, що мають у своєму розпорядженні докази активізації реактора на важкій воді в Араці, куди протягом півтора років (з серпня 2011 року) не допускалися інспектори МАГАТЕ. Зокрема, на знімку можна розгледіти хмару пари, що свідчить, на думку журналістів, про те, що ядерний реактор на важкій воді запущений.

Ще у вересні минулого року джерела в ООН повідомляли агентству Reuters про підозри з приводу наміру Тегерана виробляти в Араці збройовий плутоній з відпрацьованого ядерного палива з реактора на важкій воді. Telegraph називає це "планом Б" іранської ядерної програми.

У публікації Telegraph повідомляється, що редакція має також нові супутникові знімки секретного об'єкта у Фордо. На думку авторів публікації, Тегеран відволікає увагу міжнародного співтовариства, насамперед, від об'єкта в Араці, де виробляється збройовий плутоній. Особливо наголошується, що завод в Араці охороняється, як ні один інший об'єкт в Ірані, навколо нього зосереджені численні комплекси протиповітряної оборони. Найбільшу концентрацію сил ППО помічено на захід від заводу, з чого автори статті роблять висновок, що іранці побоюються, насамперед, повітряного удару з боку Ізраїлю.

Минулої осені джерела в ООН висловлювали припущення, що реактор в Араці буде введений в експлуатацію у третьому кварталі 2013 року. Можливо, зараз мова йде тільки про попередні тести, а не про початок виробничого процесу. Встановити це можуть тільки інспектори МАГАТЕ, яких Тегеран, як і раніше, не допускає на об'єкт в Араці.

Американський Інститут науки й міжнародної безпеки (Institute for Science and International Security, ISIS) попереджав, що реактор в Араці зможе виробляти близько 9 кг плутонію на рік, а цієї кількості достатньо для виробництва двох ядерних зарядів.

Представник ISIS Марк Фітцпатрік підкреслював восени, що реактори, подібні до "арацього", використовувалися такими країнами, як Ізраїль, Індія, Пакистан і КНДР для виробництва збройового плутонію.

За даними західних спецслужб, програму з виробництва збройового плутонію Іран розвиває за допомогою фахівців з Північної Кореї.

Зазначимо, що публікація у Telegraph співпала за часом з першим раундом переговорів щодо ядерної програми Ірану, які проходять у Казахстані. У переговорах беруть участь представники США, Росії, Великобританії, Франції, Китаю і Німеччини. Але головною темою цих переговорів є збагачення урану в Ірані, а не запуск реактора для виробництва збройового плутонію.

Офіційний Тегеран відкидає звинувачення в прагненні виробляти збройовий плутоній. Іранська влада заявляє, що мова йде про дослідницький реактор, що створюється в рамках національної мирної атомної програми. !zn