UA / RU
Підтримати ZN.ua

За критику Ердогана засудили понад 3800 осіб

Протягом року суди винесли більше 3800 вироків щодо позбавлення волі за критику президента Туреччини.

За даними турецького новинного агентства BirGun, турецька судова система винесла більше 3831 вироку щодо позбавлення волі за за образу президента Реджепа Тайіпа Ердогана в минулому році, що на 87 відсотків більше, ніж в 2018 році, коли було засуджено 2046 осіб.

Кримінальний кодекс Туреччини передбачає кримінальну відповідальність за образу президента, при цьому злочинцеві зазвичай загрожує тюремний термін до чотирьох років. Термін покарання може бути збільшений, якщо образу виражено в публічній сфері.

Оскільки кількість арештів за останні чотири роки продовжувала зростати, правозахисні організації закликали Туреччину припинити переслідування за акти «образи президента» і звинуватили уряд у використанні закону, щоб змусити замовкнути незгодних.

Судова система Туреччини «знаходиться під величезним тиском, щоб переслідувати в судовому порядку будь-яку критику Ердогана», за словами Анрі Барки, наукового співробітника Ради по міжнародним відносинам по Близькому Сходу.

«Найголовніша проблема полягає в тому, що судова система в Туреччині більше не є незалежною - вона в основному керована директивами з президентського палацу», - сказав Барки в інтерв'ю Al Arabiya English.

За словами турецького журналіста Бюлента Кенеса, який перебуває у вигнанні, турецький уряд при Ердогані провів тонку грань між критичним коментарем і образою.

Кенесу було пред'явлено звинувачення і він був засуджений до трьох довічних термінів плюс 15 років тюремного ув'язнення в Туреччині після того, як в липні 2016 року написав колонку з критикою Ердогана. Він уникнув покарання і тепер живе в Європі.

«З 2015 року мене засудили до кількох тюремних термінів за нібито образу Ердогана тільки через мою звичайну критику на його адресу», - сказав Кенес в інтерв'ю Al Arabiya English.

Рада Європи, членом якої є Туреччина, опублікувала висновок за статтею 299 Туреччини, яка криміналізує образу глави уряду, стверджуючи, що «слід проводити чітку відмінність між критикою і образою».

Згідно з висновком 2016 року, велика кількість розслідувань щодо  образи президента «з великою ймовірністю чинитиме стримуючий вплив на суспільство в цілому».

Рада також висловила стурбованість щодо великої кількості обвинувальних вироків стосовно журналістів, таких як Кенес, і широко розповсюдженої практики самоцензури.

Кенес розповів, що випадки так званої образи дивні, враховуючи, що «нинішній режим в Туреччині не є ні ліберальним, ні демократичним».

«Було б вкрай незвично і ненормально бачити, що 3831 осіб засуджено до тюремного ув'язнення за рік в демократичній країні тільки за те, що вони критикували свого президента», - сказав Кенес.

«Але для режиму Ердогана нормою є переслідування будь-якого інакомислення за допомогою фіктивних судових процесів в його кенгуровому суді», - додав він.

У 2019 проти 36 066 осіб були порушені кримінальні справи за звинуваченням в образі Ердогана, який вперше був обраний в 2014 році на пост президента.

Одним з тисяч засуджених був турецький політик Фіген Юксекдаг, член опозиційної прокурдської народно-демократичної партії (ДНП), засуджений до одного року і шести місяців тюремного ув'язнення.

«Ці розслідування і вироки - всього лише метод переслідування і залякування опозиціонерів», - сказав Кенес.

Читайте також: Туреччина намагається «посіяти розбрат в ЄС» — Euobserver

Як повідомлялося, ситуація в східному Середземномор'ї ускладнилася після активізації геологорозвідувальної діяльності Анкари в цьому районі. Туреччина веде нафтогазову розвідку в водах, які Греція вважає своєю винятковою економічною зоною. Також Ердоган повідомив, що Туреччина знайшла в Чорному морі велике газове родовище.