UA / RU
Підтримати ZN.ua

З подальшим потеплінням клімату прийдуть нові віруси

Причинами нових пандемій стануть глобальне потепління та вирубування лісів, а головними переносниками – кажани.

Очікується, що потепління клімату Землі змінить місце існування багатьох видів тварин, що спричинить обмін вірусами між ними та спалахи нових захворювань як серед тварин, так і серед людей.

Таких висновків дійшла група моделювання під керівництвом Коліна Карлсона, біолога за глобальними змінами з Джорджтаунського університету (Вашингтон, округ Колумбія, США). Звіт про дослідження опублікований 29 квітня у журналі Nature у статті " Зміна клімату збільшує ризик міжвидової передачі вірусу ".

Модель, побудована групою дослідників, передбачає, що види тварин, що мігрують внаслідок зміни клімату, будуть змішуватися з багатьма іншими, з якими вони ніколи раніше не контактували, що призведе до обміну вірусами. Це може спровокувати нові спалахи захворювань серед різних популяцій диких тварин та серед людей.

За найконсервативнішого сценарію потепління до 2070 року буде не менше 15 000 нових міжвидових передач вірусів за участю понад 3000 видів ссавців, передбачає модель.

На думку Коліна Карлсона, ця модель почала реалізуватися за підвищення глобальної температури на 1°С, яке вже сталося. Однак, за його словами, "більшість видів на Землі ще не зустрічалися один з одним". Вчені спробували передбачити, що буде далі.

Автор статті пише, що деякі висновки дослідження здивували його. Зокрема, саме кажани, що становлять близько 20% всіх ссавців, вплинуть на передачу вірусів завдяки своїй здатності літати.

На його думку Карлсона, переміщення видів та їх взаємодія відбуватиметься не тільки до вищих широт півночі та півдня планети, але й з долин у високогір'я Азії та Африки.

Для конкретного прикладу команда провела дослідження міграції вірусу Ебола в Заїрі, який, за їх прогнозами, має 13 можливих ссавців-носіїв. Вчені підрахували, що найменш драматичний сценарій зміни клімату може призвести до того, що вірус буде залучено до більш ніж 2000 зіткнень між двома видами тварин, з яких майже 100 можуть призвести до переходу вірусу від одного виду до іншого. Це може призвести до вимирання деяких з цих видів, а, крім того, зараження лихоманкою Ебола жителів Африканського Рогу на сході Африки, де ця хвороба раніше не спостерігалася.

Карлсон каже, що хоч і немає способу виключити змішування видів, яке викликане зміною клімату, проте він вважає, що ми можемо знизити ризики для людей. Зокрема, для запобігання пандеміям слід виключити загрози, що походять від ринків, де торгують дикими тваринами, та від вирубки лісів, які збільшують частоту контактів між людьми та ссавцями.

Читайте також: Коронавірус в Індії: за день від ковіду померла рекордна кількість людей

Нагадаємо, що превмонії, спричинені пандемічним коронавірусом SARS-CoV-2 , були зафіксовані наприкінці грудня 2019 року в китайському мегаполісі Ухань. Найбільш достовірна версія виникнення пандемії - передача коронавіруса від кажанів людині на ринку, де торгують дикими тваринами.