Дружина лідера 3 Сі Цзіньпіна, яку давно обожнюють на батьківщині, а нещодавно полюбили й у світі, опинилася в центрі скандалу. Невідомий блогери виклав в інтернет фотографію молодої Пен Ліюань, яка співає для солдатів на пекінській площі Тяньаньмень незабаром після трагічних подій 4 червня 1989 року.
Ще більше обурення світової громадськості викликав той факт, що ретрознімок швидко зник із Мережі, ймовірно, під натиском цензури. Благо, знайомі з особливостями функціонування китайського народного інтернету користувачі встигли зберегти зображення, яке тепер розлетілося по світовим ЗМІ.
На фотографії, яка, як спочатку стверджував блогер, що розмістив її в соцмережі Weibo, була зроблена в червні 1989 року на Тяньаньмень і пізніше надрукована в одному ліберальному гонконгському друкованому ЗМІ, Пен Ліюань зображена під час виступу, повідомляє China Digital Times. Жінка одягнена у військову форму, волосся зібране у хвіст, обличчя серйозне, але емоційне - співачка немов звертається до когось із слухачів, роблячи жест назустріч. На задньому плані видно солдатів, а позаду них - офіцерів.
Знайти в архівах старий номер того журналу, сторінку якого сфотографував блогер, поки не вдалося, так що залишається вірити на слово автору публікації в інтернеті. Він стверджував, що зображені на знімку події відбувалися буквально відразу ж після придушення пекінського студентського повстання, жертвами якого стали, за різними даними, від кількох сотень до кількох тисяч демонстрантів.
"Події 4 червня" або "бійня на площі Тяньаньмень", стали апогеєм і завершенням півторамісячних вуличних протестів, які відбувалися у китайській столиці в 1989 році. Тоді, при поступовому додаванні плановій китайській економіці ринкових показників, ліберальні шари суспільства наполягали на більш глибоких змінах. Рушійною силою протесту стала, як це часто буває, молодь. Раз за разом виходили протестувати студенти і 4 червня року їх було розігнано із застосуванням військової техніки. Світової популярності набула зроблена в той день кореспондентом Джефом Уайднером фотографія - невідомий протестуючий з сумкою в руці стоїть на шляху танкової колони.
Знімок Пен Ліюань, що співала, можливо, для учасників тих подій, дуже скоро зник з китайської соцмережі разом зі сторінкою блогера. Але інші користувачі, як і журналісти встигли наробити копій. І тепер обурюються.
"Я думаю, дуже багато хто, побачивши Сі Цзіньпіна, що літає по світу без краватки з дружиною-співачкою під руку, вирішили, що до влади у Китаї прийшов по-справжньому новий лідер, - цитує The Huffington Post експерта з правозахисної діяльності у КНР з Арлінгтонського інституту Кейлі Каррі. - Але цей знімок, вважаю, нагадає людям, що це все та ж партія".
"Сі Цзіньпін вже кілька місяців править Китаєм, але досі ми не побачили жодних ознак того, що він готовий до змін", - цитує AP політолога з Гонконгу Джозефа Ченга.
Адже тільки нещодавно цілі статті присвячували елегантності і почуттю стилю Пен Ліюань, свідчить The Daily Mail. Дійсно, під час вояжу першої леді Китаю до Росії, де вона супроводжувала чоловіка, багато хто відзначив бездоганно продуманий зовнішній вигляд дами. Ніяких національних костюмів або військових кітелів, які Пен Ліюань часто обирає для своїх виступів на батьківщині, - чорне пальто, підкреслює фігуру, класична шкіряна сумка, акуратні ботильйони і ніжного кольору шарф.
"Скільки стриманості, скільки благородства!" - захоплювалися китайські люди. А західне суспільство тим часом висловлювало сподівання, що настільки ефектну даму Сі Цзіньпін возить з собою не просто так. Мабуть, вона повинна допомогти новому прем'єрові створити собі на Заході сприятливий імідж, міркували аналітики.
Як відреагує імідж Сі Цзіньпіна на появу давнішнього фото своєї дружини, поки незрозуміло. Раніше висловлювалися побоювання, що китайський аналог Алли Пугачової затьмарить нового голову КНР. Тепер, схоже, прихильникам прем'єра слід боятися, що вона може його скомпрометувати. !zn
Читайте також:
Сі Цзіньпін розповів про "китайську мрію" - головну стратегію майбутнього
Китай звинуватив компанію Coca-Cola у шпигунстві
Обама звинуватив китайську владу у фінансуванні кібератак на об'єкти інфраструктури США