UA / RU
Підтримати ZN.ua

З Алеппо евакуювали майже три тисячі осіб

Ще 50 тисяч людей чекають можливості покинути розбомблені райони міста.

Близько 40 автобусів та машин швидкої допомоги беруть участь в евакуації жителів східного Алеппо в Ідліб, повідомляють в агентстві Al Jazeera.

Щонайменше 3000 жителів евакуйовано з розбомблених районів Алеппо після того, як урядовий війська президента Сирії Башара Асада взяли практично все місто під свій контроль, відзначають в Міжнародному комітеті Червоного Хреста.

Про досягнення нової угоди про перемир'я між опозиційними силами і військами Асада, а також евакуації цивільних осіб і повстанців Алеппо, оголосили в четвер після того, як попередні спроби евакуації і перемир'я були зірвані відновленням наступа урядових військ.

Незважаючи на початок евакуацію, в ООН розповіли про те, що майже 50000 жителів все ще залишаються в постраждалому від війни сирійському місті.

Евакуація почалася з виїзду колони автобусів і супроводжуючих їх машин швидкої допомоги зі східного Алеппо і їх в'їзду в південну частину міста, підконтрольну урядовим військам, о 14:30 за місцевим часом. Повільний конвой з двох дюжин транспортних засобів виїхав з району аль-Аміріяха і перетнув підконтрольний сирійській армії район Рамусса.

Раніше жителі східної частини Алеппо годинами чекали на початок евакуації, збираючись в районі зосередження військ в аль-Аміріясі. Кореспондент інформаційного агентства AFP спостерігав за тим, як люди сідали в зелені автобуси, займаючи вільні місця і навіть сидячи на підлозі, деякі з них хвилювалися, що іншого шансу поїхати може не бути.

Сирійське державне телебачення повідомило про те, евакуація великої кількості жителів третім конвоєм у середу була припинена через настання темряви, але відновилася в четвер.

Представник сирійської цивільної оборони Ібрагім Абу Аллейт розповів про те, що лояльні сирійському президенту Башару Асаду ополченці, вбили принаймні одну людину і ще чотирьох поранили під час обстрілу першого конвою евакуйованих.

Перша колона зелених автобусів супроводжувалася автомобілями швидкої медичної допомоги Міжнародного комітету Червоного Хреста і сирійського Червоного півмісяця.

Голова Міжнародного комітету Червоного Хреста в Сирії, Меріенн Гессер, розповіла про те, що на завершення евакуації могла знадобитися не одна доба.

"До самої останньої хвилини не було ясно, чи ввійдемо ми в східний Алеппо. Довелося використовувати підйомний кран, щоб прибрати з вулиць уламки, щоб машини швидкої допомоги та автобуси могли проїхати. Були спалені автомобілі. Дим, який йшов з сусідніх будівель. Було багато страху і невпевненості. Коли ми прибули, то побачили жахливу сцену. Люди стикалися з неможливим вибором. Бачили б ви їхні очі, наповнені смутком", - повідомила Гессер.

Багато хто був у сльозах, і деякі збентежені зупинялися, не наважуючись евакуюватися, боячись, що вони потраплять до рук режиму. На брудному вікні одного з автобусів хтось написав: "Одного разу ми повернемося".

У кожному автобусі перебував співробітник сирійського Червоного півмісяця, що носить червону форму організації. Він сидів у передній частині салону, поруч із водієм.

Спеціальний посланник ООН в Сирії, Стеффан де Містура, розповів про те, що близько 10000 чоловік, включно із повстанцями, ймовірно, будуть евакуйовані в Ідліб.

"Є близько 50000 чоловік, включно з 40000 цивільних осіб, які поїдуть в західний Алеппо", - розповіді де Містура, додавши, що з 10000 чоловік, що залишаються, близько 1,500 - 5000 – це повстанці і члени їхніх сімей.

Зухір аль-Шимал, незалежний журналіст зі східного Алеппо, зазначив, що евакуація тривала, незважаючи на напад на перший конвой.

"Цивільним особам надають вибір, залишитися чи поїхати. Якщо вони залишаться, то будуть перебувати під контролем режиму. Більшість людей хоче виїхати, тому що вони бояться потенційної різанини, яку може влаштувати режим. В останні дні люди відчайдушно намагаються вибратися куди-небудь, де є їжа, ліки, паливо. Навіть якщо вони знаходяться в таборах для біженців, люди все одно хочуть покинути обложену область", - додав Шимал.

Між тим президент Туреччини Реджеп Тайіп Ердоган заявив, що обговорював ситуацію в Алеппо з його російськими і американськими колегами "кілька разів". Ердоган розмовляв з президентом Російської Федерації Володимиром Путіним і колишнім президентом Сполучених Штатів Америки Бараком Обамою. За словами Ердогана, він також розмовляв з канцлером Німеччини Ангелою Меркель, щоб обговорити питання допомоги Берліна людям Алеппо.

На думку аналітика з питань Сирії, політолога інституту Дохи Марвана Кебалана, сирійська армія найближчим часом буде атакувати передмістя Дамаска.

"Я думаю, що режим зосередить сили у передмісті Дамаска. Ідліб стає центром вигнання повстанців", - підкреслив він.

Протягом чотирьох років в Алеппо велися інтенсивні бої, які зруйнували більшу частину міста. Алеппо, культурний і економічний центр, другий за важливістю після Дамаска, був розділений на підконтрольну силам опозиції східну частину і підконтрольну військам Башара Асада західну в 2012 році.

Читайте також: Клих відмовився від адвоката через психічний розлад

Як повідомлялося раныше, в сирійському місті Алеппо досягнуто перемир'я між урядовими військами президента Сирії Башара Асада і ополченцями, що воюють проти його режиму, але евакуація цивільних осіб і бунтівників відкладається з невідомих причин. У четвер, 15 грудня, евакуація почалася, але була зірвана через обстріл урядовими військами гуманітарного конвою.

Генеральна Асамблея ООН у п'ятницю, 9 грудня, більшістю голосів підтримала підготовлений Канадою проект резолюції щодо негайного припинення вогню в Сирії.

Рада безпеки ООН у п'ятницю, 16 грудня, проведе закриту нараду щодо ситуації в Аллеппо. Ініціатива проведення зустрічі належить Франції. Члени Радбезу планують отримати "ясну і актуальну інформацію" про те, що відбувається в Алеппо, а також обговорити перспективи евакуації жителів східної частини міста та постачання туди гуманітарної допомоги.

Представники сирійської армії заявили про те, що операція по поверненню контролю над Алеппо знаходиться в завершальній стадії. Східна частина міста Алеппо перебувала під контролем повстанців сирійської опозиції впродовж чотирьох років.

Тим не менш сирійська опозиція готова продовжувати боротьбу проти Асада навіть після втрати Алеппо. Опозиціонери зазначають факт важливості Алеппо, але визнають, що в разі втрати міста у них є й інші не менш важливі населені пункти.

Раніше у зв'язку з бойовими діями, східні райони міста покинули тисячі мирних жителів. У східній частині Алеппо розбомблені всі лікарні, дефіцит їжі, питної води і медикаментів.

Детальніше про сирійську війну читайте у спецпроекті DT.UA "Що важливо знати про конфлікт у Сирії".