UA / RU
Підтримати ZN.ua

Євросоюз посилить боротьбу з відмиванням грошей - Financial Times

Поштовхом для появи ініціатив стали повідомлення про використання європейських банків для руху отриманих незаконними шляхами грошей.

Європейська комісія заявила про намір наділити європейський банківський регулятор - Європейську банківську асоціацію (EBA) − додатковими ресурсами, які дозволять регулятору відстежувати рух грошей, знаходити підозрілі фінансові потоки і більш ефективно вести боротьбу з відмиванням кримінальних грошей, повідомляє Financial Times з посиланням на вищих чиновників ЄК.

Також Єврокомісія дасть нещодавно утвореній прокуратурі ЄС права на порушення з 2025 року справ про фінансування терористичної діяльності.

Поштовхом для появи обох ініціатив щодо посилення посилення повноважень ЄС у боротьбі з незаконним відмиванням грошей стали повідомлення про використання європейських банків для руху отриманих незаконними шляхами грошей - зокрема, скандальний випадок з Danske Bank, коли за один тільки рік через його естонська філію пройшло не менше 30 мільярдів доларів з Росії та інших країн СНД.

На даний момент особливо широких повноважень по перевірці грошових потоків у регуляторів і правоохоронців немає - так, деякими правами перевірки банків на відмивання грошей користується Європейський Центральний банк. Крім того, відповідальність за боротьбу з відмиванням коштів лежить більшою частиною на національних регуляторах.

Тепер же, згідно з планом Єврокомісії, європейська прокуратура зможе не тільки розслідувати фінансові злочини, пов'язані з використанням бюджетів європейських країн, але і починати кримінальне переслідування.

До теперішнього моменту з подібною ініціативою погодилися 22 з 28 країн ЄС. Для прийняття остаточного рішення по розширенню відповідальності двох наглядових органів вимагається згода всіх членів союзу.

Нагадаємо, 13 жовтня 2017 року у Франції Danske Bank запідозрили у тому, що його естонський підрозділ було використано для відмивання 230 мільйонів доларів, викрадених з держскарбниці Росії. Саме цю крадіжку виявив юрист Сергій Магнітський, якого потім забили до смерті у тюрмі.

Компанія Hermitage Capital, на яку працював Магнітський, у 2013 році подала скаргу у Франції на те, що близько 15 мільйонів євро з викрадених у Росії грошей були переведені з російських банків через естонський Sampo Bank на рахунки у Франції. Danske Bank купив Sampo Bank у 2012 році і перейменував його.