UA / RU
Підтримати ZN.ua

Євросоюз може розширити санкції проти Росії

Основним питанням саміту є обговорення ситуації в Україні, і підписання політичної частини угоди про асоціацію.

Саміт Євросоюзу, початківець у четвер роботу в Брюсселі, може схвалити деяке розширення санкцій проти Росії, зокрема, розширити список російських офіційних осіб, яким буде заборонений в'їзд в ЄС, повідомляє The Wall Street Journal.

Також європейські лідери мають намір скасувати червневий саміт Росія-ЄС. Введення економічних санкцій, зокрема, в галузі ВПК та банківській сфері, малоймовірно. У той же час саміт може піти і на більш жорсткі кроки під впливом країн, які виступають за більш рішучі дії, зокрема, Великобританії, Польщі, Литви, пише газета з посиланням на дипломатичні джерела.

Європейські офіційні особи дають зрозуміти, що хотіли б до кінця використовувати всі залишаються дипломатичні можливості, а також дочекатися підсумків зустрічі лідерів "групи семи", наміченої на майбутній понеділок.

Офіційно центральними питаннями саміту є обговорення ситуації в Україні, а також підписання політичної розділу угоди про асоціацію ЄС з Україною.

"Найбільш помітною у нашому порядку денному є ситуація на Україні, яку ми будемо розглядати під час вечері (20 березня - ред.). Ми будемо обговорювати події, що відбулися після нашої останньої зустрічі 6 березня, в тому числі наш відповідь на референдум у Криму, який є незаконним і суперечить українській конституції і міжнародного права", - йдеться у листі-запрошенні на саміт, направленому головою Європейської Ради Херманом ван Ромпеєм глав держав і урядів країн ЄС.

Виступаючи в Брюсселі перед журналістами напередодні саміту, високопоставлений європейський чиновник на умовах анонімності повідомив, що підготовча робота щодо розширення санкцій ЄС відносно Росії, яка слідує за розвитком подій навколо України, триватиме аж до самої європейської зустрічі у верхах. Він сказав, що питання про подальші санкції буде вирішуватися главами держав і урядів, і ситуація про додаткові заходи ЄС щодо Росії стане ясною тільки за підсумком їх дискусії. Але вони, уточнив він, вже заявили, що визначать, якими будуть подальші параметри другої фази санкцій (адресний заборону на візи і заморожування активів, можлива відміна саміту ЄС-РФ) і якими можуть бути рамкові умови третьої фази (економічні заходи ЄС проти Росії).

"Ясно, що анексія Криму - це крок, який ніколи не буде визнано, який недопустимий. Це, звичайно, дестабілізація обстановки. Але визначення, чи є це вже чи ще немає підставою для третьої стадії, буде предметом дискусії глав держав і урядів", - пояснив функціонер ЄС, відповідаючи на питання, яка ступінь дестабілізації обстановки на Україні необхідна для активізації економічних санкцій.

Другий день саміту, 21 березня, розпочнеться підписанням в 9:30 за місцевим часом політичної частини угоди про асоціацію Євросоюз-Україна за участю українського прем'єр-міністра Арсенія Яценюка.

В ході основної робочої сесії лідери країн ЄС обговорять з участю глави ЄЦБ Маріо Драгі економічні проблеми. Основний упор буде зроблений на конкурентоспроможність європейської промисловості. Керівники країн ЄС також розглянуть питання оподаткування заощаджень і єдиний механізм санації проблемних банків, як "останній стовп" європейського банківського союзу.

У п'ятницю саміт буде обговорювати енергетичну проблематику в ув'язці з боротьбою проти кліматичних змін на період з 2020 до 2030 року. Увагу буде зосереджено на таких питаннях, як ціни на енергію, пошуки зменшення високої енергетичної залежності Європи та енергоефективність. Європейська Рада має підтвердити мету завершення формування внутрішнього енергетичного ринку в 2014 році і розвитку енергетичних взаємозв'язків в ЄС, щоб покласти кінець будь-якої ізоляції держав-членів союзу від європейських газових та електричних мереж до 2015 року.

Як вважають в апараті глави Євроради Х. ван Ромпея, енергетичний розділ саміту, ймовірно, також не обійдеться без згадки України. !zn