Учасники саміту НАТО у Варшаві в п'ятницю, 8 липня, прийняли рішення про виведення системи протиракетної оборони в Європі на новий рівень оперативних можливостей.
"Сьогодні ми вирішили оголосити про виведення системи ПРО НАТО на початковий оперативний рівень. Це означає, що американські кораблі в Іспанії і Туреччини та баиу ракет-перехоплювачів у Румунії тепер здатні працювати разом під командуванням і контролем Альянсу", – повідомив генсек НАТО Йенс Столтенберг на брифінгу 8 липня.
Він також підкреслив, що система є виключно оборонною і не представляє загрози для РФ.
"Вона розроблена для того, щоб служити щитом проти нападів ззовні та не несе загрози російським стратегічним ядерним силам стримування", – запевнив Столтенберг.
Нагадаємо, 13 травня, у польському селищі Редзіково відбулася церемонія початку будівництва американської бази протиракетної оборони.
12 травня США ввели в дію нову систему наземного базування в Румунії. Система ПРО передана командуванню НАТО і буде розміщуватися на допоміжному об'єкті ВМС США в румунському Девеселу, де знаходиться румунська військова база.
У 2017 році НАТО розмістить в Польщі та країнах Балтії чотири батальйони, повідомив генсек Альянсу Йенс Столтенберг на саміті у Варшаві 8 липня. Він також уточнив, що посилення НАТО на сході викликане агресією РФ проти України.
Розміщення додаткових сил у Польщі курируватимуть США, а у Литві, Естонії та Латвії – ФРН, Великобританія та Канада відповідно.
Як пише оглядач DT.UA Володимир Кравченко, "безумовно, чотирьох батальйонів недостатньо, щоб зупинити вторгнення російських танків. Але, хоча ці батальйони і носять символічний характер, все ж вони є стримуючим фактором для Кремля. У всякому разі, в Старому і Новому Світі сподіваються на його здоровий глузд".
Детальніше про значення і ймовірні підсумки саміту НАТО, що проходить у Варшаві з 8 по 9 липня, читайте в статті Володимира Кравченка "Саміт НАТО: східне крило з синьо-жовтою відзнакою" у "Дзеркалі тижня. Україна".