UA / RU
Підтримати ZN.ua

Європа зобов'язана твердо стояти на боці України - FT

Якщо США пом'якшать тиск на Росію, Меркель повинна добитися зміцнення позиції ЄС.

Засади дружнього підходу президента США 3 до Володимира Путіна не приховувалися. На щастя, американський президент не скасував санкції проти Москви в односторонньому порядку під час телефонної розмови з російським лідером в минулу суботу після того, як були ознвученні припущення, що він може це зробити.

Але вже через лічені години після цього спалахнули масштабні бої на Сході України в місті Авдіївка, тисячам мешканців якої може знадобитися евакуація.

Про це в редакційній статті пише Financial Times, додаючи, що пожвавлення війни може вказувати на бажання Москви натиснути на Трампа, щоб він все ж скасував санкції. Вірогідно в Авдіївці відбувається перевірка, наскільки Україна важлива для нової американської адміністрації.

Видання зауважує, що безпосередньою причиною відновлення боїв можна точно назвати вакуум лідерства США у питанні України. Вашингтон дуже скромно відповів на насильство і навіть не згадав Росію у своїй заяві щодо Авдіївки. Це насторожує не лише Київ, а й усі столиці в Європі. Також тривожним є те, що Мінські угоди, яким от вже майже два роки і які повинні були встановити мир на Сході України, ледве жевріють.

Київ не зміг в парламенті затвердити спеціальний статус для захоплених територій Донбасу. І його можна зрозуміти, зважаючи на те, що Росія так і не вивела свої сили з української території і не повернула Україні контроль над її кордонами. Російські коментатори тим часом вже відкрито говорять про відсутність необхідності Москві виконувати Мінські угоди, коли у Вашингтоні з'явився дружній президент, а Франсуа Олланд у Франції вже от-от залишить Єлисейський палац.

Тож Мінському процесу життєво необхідна активізація і креативна дипломатія. Видання пише, про діру, яку за собою лишила адміністрація Трампа, повинна заповнити Європа. Це означає, що лідерську роль повинна зіграти, перед усім, канцлер Німеччини Ангела Меркель як ключовий учасник переговорів у Мінську з боку Заходу.

Протистояти Москві буде складніше без надійної підтримки у Вашингтоні, яку вона мала в часи президенства Барака Обами, хоча він сам участі в переговорах не брав. Тож дипломатії канцлера доведеться мати справу не лише з Путіним і президентом України Петром Порошенком. Їй також доведеться переконати Трампа у життєвій важливості України для безпеки Європи, з якою США десятиліттями пов'язували і власну безпеку. Люди, поінформовані про деталі її розмови з американським президентом минулого тижня, кажуть, що Меркель вже зробила перші кроки в цьому напрямку.

Меркель і інші європейські лідери повинні також переконати Трампа не укладати жодних "угод" з Путіним ціною українських інтересів. Важливі лідери Республіканської партії, такі як Джон Маккейн, теж повинні зіграти свою роль.

Якщо Трамп вирішить скасувати санкції США без серйозних рухів назад з боку Москви і демонстрації з її боку поваги до українського суверенітету, Меркель повинна бути готовою зміцнити позиції Європи і добитися, що європейські санкції лишилися в дії. Враховуючи, що ЄС для Росії більший торговельний партнер, ніж США, це може переконати Москву, що в її національних інтересах відступити від України.

У свою чергу, експерт The Atlantic Council Адріан Каратницький писав, що Трамп не може проігнорувати Україну. Адже якщо він хоче вести розмову з Путіним з позиції сили, йому знадобиться військово і економічно сильна Україна.

Раніше видання Gazeta Wyborcza звертала увагу на те, що Трамп свариться з користувачами Twitter,поки Путін випробовує його в Україні. Восени 2015 року Трамп стверджував, що Росія атакувала Україну, тому що не поважала Барака Обаму. Але сам він зараз не робить нічого, щоб Путін поважав його самого. Мовчання щодо Авдіївки Кремль сприймає як слабкість і не виключено, що він піде далі.