UA / RU
Підтримати ZN.ua

Єврокомісія подала до суду на Польщу через судову реформу

Новий польський закон знизив пенсійний вік суддів Верховного суду з 70 до 65 років. Тепер 27 суддів ризикують виявитися вимушеними піти у відставку.

Європейська комісія вирішила подати позов до суду Європейського союзу на Польщу через "підрив принципу незалежності судових органів" після ухвалення Сеймом нового закону "Про Верховний суд", розповіли у самій Єврокомісії.

Чиновники стверджують, що польська судова реформа порушує законодавство Євросоюзу і просить суд прийняти тимчасові заходи до моменту винесення рішення.

Новий закон Польщі про Верховному суді знизив пенсійний вік суддів Верховного суду з 70 до 65 років, в результаті чого 27 з 72 суддів Верховного суду ризикують виявитися вимушеними піти у відставку. Ця міра також відноситься до голови Верховного суду, чий шестирічний мандат, викладений у Конституції Польщі, буде достроково припинено.

Європейська комісія стверджує, що польське законодавство про Верховний суд несумісне з законодавством ЄС, оскільки воно підриває принцип незалежності судових органів, включаючи неможливіть зміщення суддів, і, отже, Польща не виконує свої зобов'язання по статті 19 (1) Договору про Європейський союз, викладені у зв'язку зі статтею 47 Хартії основних прав Європейського Союзу.

Комісія також ухвалила звернутися до Суду з проханням про вжиття тимчасових заходів, відновивши Верховний суд Польщі до його положення до 3 квітня 2018 року, коли були прийняті нові оспорювані закони.

Нарешті, Комісія вирішила запросити прискорену процедуру в Суді, щоб якомога швидше отримати остаточне рішення.

Нагадаємо, 25 липня 2017 року президент Польщі Анджей Дуда підписав один з трьох законопроектів про судову реформу – закон про загальні суди. Новий закон дає міністру юстиції право самостійно призначати і звільняти голів судів.

У той же час Дуда заявив, що накладе вето на законопроекти про Верховний суд та Національну раду судочинства, оскільки вони створюють прецедент надмірної влади генпрокурора над судами і викликають занепокоєння в суспільстві.

22 липня Сенат Польщі, незважаючи на протести прийняв підтриманий раніше Сеймом закон про Верховний суд. Згідно із законом, Верховний суд країни має підпорядковуватися міністерству юстиції. Глава мін'юсту зможе самостійно призначати голів апеляційних та окружних судів без консультацій з представниками органів правосуддя.