Президент Європарламенту Девід Сассолы офіційно звернувся в Єврокомісію з проханням дати правову оцінку надзвичайному закону, прийнятому парламентом Угорщини, яким уряду країни надаються надзвичайні повноваження в організації заходів з протидії коронавірусу. Повідомлення про це опубліковано на сайті Європейського Парламенту.
"Ми хочемо вийти з цієї кризи так, щоб наша демократія залишалася незайманою. Ми запросили Європейську Комісію, як наглядача за дотриманням угод ЄС, оцінити, чи відповідає новий закон, прийнятий в Угорщині, статті 2 Угоди ЄС. Всі країни-члени ЄС мають обов'язок дотримуватися і захищати ці фундаментальні цінності. На наше переконання, парламент повинен залишатися відкритим, а преса - вільною. Нікому не повинно бути дозволено використовувати цю пандемію для підриву наших свобод", - заявив Сассолі.
Як уже повідомлялося, Стаття 2 Угоди ЄС підкреслює, що Євросоюз "засновано на цінностях поваги до людської гідності, свободи, демократії, рівності, верховенства права і поваги прав людини, включаючи права осіб, що належать до меншин".
Як повідомлялося, парламент Угорщини проголосував за продовження надзвичайного стану в країні і надав прем'єр-міністрові Віктору Орбану додаткові повноваження для боротьби з коронавірусом. Цей закон надає Уряду країни право прямих управлінських рішень, не обмежених в часі, і передбачає кримінальну відповідальність за поширення дезінформації або помилкової інформації, "підриває зусилля уряду в захисті здоров'я громадян".
Закон викликав неоднозначні оцінки політичних сил в самій Угорщині і критику з боку європейських інституцій. Зокрема, сьогодні зі спеціальною заявою про необхідність дотримання демократичних норм і принципів пропорційності, а також тимчасового характеру надзвичайних заходів у країнах ЄС виступила Президент Єврокомісії Урсула фон дер Ляйен. Вона, зокрема, зазначила, що Єврокомісія буде здійснювати уважний моніторинг дотримання цих правил у країнах-членах.
В Угорщині станом на 31 березня зафіксовано 492 заражень коронавірусом COVID-19, 16 осіб померли. Угорщина пообіцяла не штрафувати українців за прострочені документи на час дії карантину, введеного у зв'язку з епідемією коронавіруса.