Британці сьогодні пішли на референдум, щоб вирішити, чи лишатися їхній країні в складі ЄС. Але навіть якщо вони вирішать сказати об'єднаній Європі "ні", кінця світу не буде.
Про це на сторінках Die Zeit пише Людвіг Гревен, нагадуючи, як впродовж останніх днів прихильники збереження членства Британії в Євросоюзі намагалися зобразити кошмарні наслідки Brexit. А прихильники виходу обіцяли британцям більше суверенітету, демократії і менше іммігрантів після "повалення гніту Брюсселя".
Насправді ж на кону дійсно багато. Головне питання – чи лишиться в ЄС третя за територією і друга за розміром економіки країна європейської сім'ї. А також, якщо вона вирішить вийти з союзу, чи скористаються цим націоналісти і популісти в інших країнах.
На думку оглядача, британці сьогодні будуть обирати між тим, що вони вважають буде краще для них особисто і для країни в цілому. Чи дійсно вони настільки бояться Брюсселя, вигаданої масової імміграції з континенту і втрати "національної самосвідомості".
Сказати точно можна, що Brexit дійсно нашкодить самій ідеї об'єднаної і тісно інтегрованої Європи. Але, на думку автора, вихід Британії з ЄС не стане катастрофою, якою лякають прихильники збереження членства.
"Якою б важливою не була ця країна для Євросоюзу, вона завжди була гальмом європейської єдності. Практично у всіх ситуаціях в минуле десятиліття, коли йшлося про зміцнення інтеграції, Британія заявляла про свою незгоду і вимагала особливих умов для себе. Що ж стосується спільної валюти, то в цьому процесі Лондон брав участь так само неохоче, як і у спільній міграційній політиці", - йдеться в статті.
На думку автора, вихід Британії дасть ЄС шанс на подальший розвиток, позбавивши його постійного фактора, який його "паралізував". Можливо після Brexit Брюссель перегляне свою політику і почне більше приділяти увагу зближенню і порозумінню з громадянами.
"Але навіть якщо британці вирішать залишитися, ЄС не повинен лишитися таким, як і був. Коли розвіється дим над британським референдумом, ЄС повинен буде дати собі відповідь, куди він прямує", - вважає автор.
В цей же час, у МЗС Польщі бояться, що без Британії ЄС стане "фікцією". Міністр закордонних справ Польщі Вітольд Ващиковський вважає, що союз може поділитися на два табори, відкинувши країни за межами єврозони на периферію.
Як повідомлялося, напередодні референдуму про вихід Великобританії з Євросоюзу, збільшилося число тих, хто має намір голосувати за країну в складі ЄС. Як передає Reuters з посиланням на аналітиків ComRes, згідно з телефонним опитуванням, яке проводилося з 17 по 22 червня, 48% британців хочуть залишитися в ЄС, 42% виступають за вихід.
Більше про Brexit, його причини й можливі наслідки для України читайте у спецпроекті DT.UA "Brexit. Піти не попрощавшись".