UA / RU
Підтримати ZN.ua

ЄС збирається суттєво збільшити витрати на оборону через Трампа – FT

Єврокомісія пропонує країнам більше витрачати на всі види військ і підвищити ефективність цих витрат.

Брюссель повідомив про плани серйозно збільшити витрати на кібербезпеку, військові кораблі і безпілотники, створивши багатомільярдний Фонд європейської оборони.

Про це повідомляє Financial Times, додаючи, що рішення ЄС з'явилося на тлі вимог переможця на виборах президента США Дональда Трампа до союзників по НАТО витрачати більше на свої армії.

Єврокомісія збирається вже завтра представити пропозицію створити Фонд після того, як країни-учасниці погодилися посилити військову координацію для зміцнення боротьби з тероризмом і захисту спільного кордону. У планах збільшення закупівель для прикордонних служб, стандартизація обладнання і використання космічної програми ЄС для потреб безпеки і оборони. В комісії оцінили, що на сьогодні близько 80% військових закупок відбуваються на національному рівні.

Перемога Трампа на виборах посіяла напругу серед країн-учасниць НАТО. Впродовж кампанії він попереджав, що його адміністрація може відмовити союзникам в захисті від Росії. А після виборів під час розмови з Генеральним секретарем альянсу Єнсом Столтенбергом він наголосив на "незаперечному значення" військового блоку. Однак, Трамп постійно закликав європейські країни збільшити витрати на оборону до 2% від ВВП. 22 з 28 країн ЄС входять в НАТО, але лише Великобританія, Естонія, Польща і Греція виконують статутну норму щодо військового бюджету.

Новий план керівництва ЄС, який просуває віце-президент Єврокомісії Юркі Катайнен, націлений на збільшення можливостей сухопутних, повітряних, військово-морських і аерокосмічних сил, а також на інвестування в кібербезеку і розвідку.

Необхідність це зробити також пояснюється зростанням терористичних загроз в Європі і агресивною поведінкою Росії, яка анексувала Крим і розв'язала війну на Сході України. Франція і Німеччина стали на чолі процесу поглиблення військової координації за підтримки Іспанії і Італії. Верховний представник ЄС з закордонних справ і політики безпеки Федеріка Могеріні також переконана, що європейське суспільство все більше вважає безпеку справою ЄС.

Нагадаємо, що обговорення можливості створення спільних збройних сил європейського об'єднання почалися ще минулого року, однак не через напади терористів, а через агресію Росії проти України. Зокрема, Єврокомісія запевняла, що підтримує створення єдиної армії ЄС. У відомстві зауважили, що єдина європейська армія "дасть чіткий сигнал Росії" до розуміння того, що ЄС як організація серйозно ставиться до відстоювання цінностей Євросоюзу.

Видання The Economist писало, що розмови про армію ЄС лише показали військову слабкість країн-учасниць. Ризик в тому, що, прагнучи отримати швидкий результат, європейські лідери можуть добитися лише символічної військової інтеграції, а не змістовної.