UA / RU
Підтримати ZN.ua

ЄС вимагає від Греції забезпечити охорону своїх кордонів до 12 травня

ЄС планує прийняти "дорожню карту" для відновлення повноцінного функціонування системи Шенгену.

Єврокомісар з внутрішніх справ і питань міграції Дімітріс Аврамопулос попередив, що ні в якому разі не можна допустити сценарію, при якому Євросоюзу доведеться відмовитися від Шенгенської зони.

"Це стало б початком кінця" проекту європейської інтеграції, заявив комісар ЄС в інтерв'ю газеті Die Welt, яке видання в п'ятницю, 4 березня, розмістило на своєму сайті.

За словами Аврамопулоса, 4 березня ЄС планує прийняти "дорожню карту" для відновлення повноцінного функціонування системи Шенгену. Документ передбачає поетапне скасування контролю на внутрішніх кордонах Шенгенської зони. У повному обсязі даний пакет заходів повинен бути реалізований до листопада 2016 року. Будуть зроблені кроки для посилення охорони Грецією зовнішніх кордонів Євросоюзу. На ці цілі Афінам відведено час до 12 травня. Якщо країна не впорається з цим завданням у встановлений термін, з відміною прикордонного контролю в Європі доведеться почекати, прогнозує єврокомісар.

Напередодні стало відомо, що Єврокомісія підготувала план порятунку Шенгену. Згідно з підрахунками, перевірки на кордонах не тільки позбавлять громадян ЄС свободи пересування, а й завдадуть шкоди внутрішньому європейському ринку. Втрати для європейської економіки складуть від 7 млрд до 18 млрд євро на рік (тобто до 0,13% ВВП всієї Шенгенської зони, яка об'єднує 26 країн).

Щоб запобігти розвитку цього негативного для ЄС сценарію, Брюссель пропонує "дорожню карту" поетапного скасування контролю на внутрішніх кордонах Шенгенської зони. Спочатку потрібно допомогти Греції захистити зовнішні кордони ЄС, для чого планується залучити агентство Frontex. До осені повинна бути закінчена підготовка загальноєвропейських прикордонних і прибережних служб, які приступлять до охорони кордонів Євросоюзу.

До кінця 2016 року, за планом Єврокомісії, прикордонний контроль всередині ЄС повинен бути повністю скасований.

Читайте також: Євросоюз витратить 700 млн євро на біженців до 2018 року – Reuters

На сьогодні шість із 26 країн-учасниць Шенгенської угоди відновили прикордонний контроль через біженців, що змусило чиновників у Брюсселі заговорити про можливий крах зони вільного пересування в Європі. Експерти підрахували, що втрати ЄС від скасування Шенгену можуть досягти 1,4 трлн євро.

Раніше також Франція підрахувала збитки ЄС від введення прикордонного контролю в країнах Шенгену. Свої збитки від відновлення прикордонного контролю між країнами ЄС Париж оцінив в 1-2 млрд євро в рік. Відновлення прикордонного контролю між країнами ЄС може призвести до скорочення європейського ВВП на 100 млрд євро, підрахували економісти Франції.