Парламент Угорщини абсолютною більшістю голосів затвердив поправки до конституції, які, на думку Євросоюзу, суперечать європейському праву і підривають фундаментальні демократичні цінності.
Конституційний суд Угорщини раніше також визнав нові положення незаконними. Розкритикувала реформу і опозиція, на знак протесту проти змін у Будапешті люди вийшли на акції протесту. Вони закликають президента країни Яноша Адера накласти вето на прийнятий парламентом закон.
Згідно з пакетом конституційних поправок, запропонованих правлячою партією, у країні заборонено волоцюзтво і посилені заходи покарання щодо безпритульних. Тепер за ночівлю на вулиці вони можуть бути засуджені до великого штрафу або навіть отримати тюремний термін.
Окрім того, студенти, які отримують стипендію, зобов'язані кілька років відпрацювати у країні після завершення навчання. В тому випадку, якщо випускник побажає переїхати в іншу країну, він повинен буде виплатити державі суму, витрачену на його навчання.
Заборонена публікація політичної реклами у недержавних ЗМІ в період виборчих кампаній.
Прийняті поправки також істотно обмежують повноваження Конституційного суду. Тепер він не може переглядати зміни, внесені в Основний закон - за винятком випадків, коли були допущені процесуальні помилки.
У заяві голови Єврокомісії Жозе Мануеля Баррозу йдеться, що поправки "дають привід для занепокоєння" з приводу верховенства закону в Угорщині.
Генеральний секретар Ради Європи Торбйорн Ягланд заявив, що своїм рішенням угорські депутати ставлять під сумнів правову державність, європейське законодавство і стандарти Ради Європи".
Критики кажуть, що цей крок є ще однією спробою прем'єр-міністра Угорщини Віктора Орбана концентрувати владу у своїх руках.
Поправки були прийняті 265 голосами членів правлячої партії "Фідес" (лідером якої є Орбан), її партнера, партії християнських демократів, а також декількох незалежних депутатів. 11 парламентаріїв висловилися проти, а ще 33 члени опозиційних партій на знак протесту не з'явилися на голосування.
Віктор Орбан, який одного разу вже обіймав посаду прем'єр-міністра Угорщини в 1998-2002 роках, знову прийшов до влади в 2010 році. За його неоднозначні дії на цій посаді він отримав у ЗМІ прізвисько "Віктатор". !zn
Читайте також:
Угорщина виділить мільйон доларів на розвиток співпраці з Закарпаттям
Болгарію і Румунію не хочуть приймати у Шенген
Права людини в Україні: стало гірше, але є і ложка меду в "бочці дьогтю"
"Болгарська весна": бунти проти високих тарифів ЖКГ призвели до відставки уряду