Офіційно йдеться про те, що нові американські обмеження проти Росії шкодять європейським інтересам. Але про які саме інтереси йдеться?
Про це на сторінках Rzeczpospolita пише оглядач Івона Трусевич, зауважуючи, що американські санкції можуть нашкодити саме тим енергетичним концернам на Заході, які співпрацюють з "Газпромом". А в першу чергу тим, які допомагають збудувати ГТС "Північний потік-2" в обхід України. І саме для того, щоб захистити такі компанії Євкрокомісія, як повідомив Financial Times, готує "заходи у відповідь" на американські санкції. А вже під час засідання у середу їх презентують.
Європейські чиновники хочуть, щоб президент США Дональд Трамп "публічно чи письмово запевнив, що посилення американського тиску не буде порушувати інтересів ЄС чи суперечити їм".
"Але під терміном "інтереси ЄС", брюссельські чиновники не мають на увазі інтересів Польщі, Литви чи Швеції, а саме Німеччини, Австрії, Франції і Нідерландів, які сталі найбільшими лобістами Росії в Брюсселі. Намагаючись збільшити тиск на Білий дім, висловлюючись від імені всього союзу, Єврокомісія насправді діє в інтересах Росії", - йдеться в статті.
Автор зауважує, що Кремлю не треба більше нічого доводити самому. Битва за "Північний потік-2" і подібні російські проекти перенеслася до інституцій ЄС. І позицію Єврокомісії важко пояснити чимось іншим, ніж ефективним лобізмом прихильників Росії у союзі.
"Західні компанії тривожать лише їхні власні майбутні прибутки. І якби Північна Корея була ближчою і мала багато дешевого газу і нафти, то вони б бездумно ставали покупцями режиму Кіма. Але чому західні політики вірять російським аргументам? Чому не бачать чи не хочуть бачити реальні загрози, які надходять від російського домінування в енергетиці? Чому вони не хочуть пам'ятати про ситуацію, яка вже склалася на початку 2009 року? Тоді "Газпром" на два тижні перекрив газовий кран для всієї Європи лише для того, щоб змусити Україну бути покірною", - йдеться в статті.
Автор вважає, що західні компанії розраховують, що побудова "Північного потоку-2" дозволить отримати доступ до невичерпного джерела багатства в обхід України і російської війни проти неї. Німеччина ж має амбіції створити у себе найбільший вузол російського газу, щоб заробляти на торгівлі ним з усією Європою. Але ті, хто будують такі плани, забули, що для Кремля нафта і газ - це не просто джерело грошей, а перед усім зброя, якою у відповідний момент можна без вагань скористатися. І час країнам, "які Брюссель відсунув на маргінеси" своєї політики, виступити на захист власних інтересів, а також інтересів всього ЄС.
Нагадаємо, що 22 липня обидві палати конгресу США - палата представників і сенат - досягли згоди щодо законопроекту про нові санкції проти Росії та Ірану.
Раніше Сенат США майже одноголосно підтримав поправку в законопроект про розширення санкцій проти Ірану, яка передбачає посилення санкційного тиску на Росію. Проти проголосували лише два сенатори.