Міністри юстиції і внутрішніх справ країн Євросоюзу, які засідали в четвер у Брюсселі, у зв'язку з терактами в бельгійській столиці визначили кроки, які будуть зроблені державами - членами та інституціями ЄС найближчим часом.
У заяві за підсумками зустрічі міститься заклик "продовжувати комплексні зусилля на національному рівні за строковим розслідування щодо мереж (терористичних – ред.), замішаних в паризьких і брюссельських теракти, і інших подібних мереж".
В документі йдеться про необхідність прийняти "директиву PNR (Passenger Name Record) в квітні 2016 року, її терміново реалізувати і тим самим забезпечити, щоб підрозділи, які займаються відомостями про пасажирів, які були в стані якомога швидше обмінюватися даними".
Міністри домовилися "рішуче продовжувати вже розпочату роботу щодо швидкого завершення процесу прийняття законодавчих актів, що належать до боротьби проти тероризму, до систематичного контролю на зовнішніх кордонах Шенгенського простору, контролю над придбанням та володінням вогнепальною зброєю, до розширення Європейської інформаційної системи на судимості вихідців з третіх країн, до реалізації плану дій по боротьбі проти фінансування тероризму, до боротьби проти підробки документів і до повної реалізації правил ЄС щодо прекурсорів вибухових речовин".
У заяві йдеться про необхідність розвивати співробітництво у сфері боротьби проти тероризму між Євросоюзом і Туреччиною, країнами Північної Африки, Близького Сходу та Західних Балкан.
В документі називаються і інші різноманітні заходи протидії тероризму, про яких вже давно йде мова на різних форумах Євросоюзу.
зокрема, пропонується у випадках необхідності обмінюватися інформацією з операторами транспортного сектору для більш ефективної оцінки ризиків, прискорити взаємодія європейських і міжнародних баз даних з питань безпеки, пересування людей та міграції з повним застосуванням новітніх технологій, але при гарантії захисту таємниці особистого життя. Найближчим часом Єврокомісія представить проект по "розумним кордонів" і взаємодії баз даних.
у цьому контексті В заяві "слід прискорити роботу по установі системи автоматичного розпізнавання відбитків пальців у європейському масштабі, яка буде інтегрована до шенгенської інформаційної системи (SIS)".
Координатор ЄС з боротьби проти тероризму, головування Євросоюзу, Єврокомісія, а також компетентні агентства і експерти покликані об'єднати зусилля, щоб представити до червня 2016 року пропозиції щодо конкретних акцій для виконання, зокрема з метою поліпшення збирання та перевірки інформації у сфері боротьби проти тероризму.
У заяві міститься зобов'язання продовжувати розробляти ефективні превентивні заходи, зокрема, раннє виявлення ознак радикалізації на місцевих рівнях та протидію риторики ИГИЛ.
Єврокомісія інтенсифікує роботу з підприємствами інформаційного сектору, щоб боротися з терористичною пропагандою і розробити до червня 2016 року кодекс поведінки стосовно поширення ненависті в інтернеті.
Пропонується більш регулярно створювати спільні бригади з розслідування, які показали свою користь після паризьких терактів.
Планується заснувати в Європейському центрі боротьби проти тероризму, створеному в Європолі, спільну команду національних експертів з боротьби проти тероризму, щоб допомогти правоохоронним службам держав-членів аналізувати європейські і міжнародні розмах і параметри нинішньої терористичної загрози. Держави-члени повинні виділити експертів до складу цієї команди.
Повідомлялося, що розвідка Бельгії знала про підготовку теракту в аеропорту. І, незважаючи на попередження, служби безпеки не змогли забезпечити достатній рівень безпеки в Брюсселі, де знаходиться більшість інститутів Євросоюзу.
Напередодні директор Європолу Роб Уейнрайт попередив про ймовірність підготовки "Ісламською державою" нової агресивної стратегії зважаючи терактів в Парижі і Брюсселі. Як пише Associated Press з посиланням на власні джерела в урядових колах і спецслужбах, "Ісламська держава" підготував сотні терористів для атак в Європі. За оцінками експертів, підготовка бойовиків здійснюється в тренувальних таборах на території Сирії, Іраку і, можливо, деяких республік колишнього СРСР.
22 березня близько 8 ранку в аеропорту Брюсселя пролунало два вибухи. Незабаром прогримів вибух біля станції метро Мальбек, неподалік від кварталу з установами Євросоюзу. 31 особа загинула, ще 300 - отримали поранення різного ступеня важкості.
Наступного дня було названі імена виконавців теракту в аеропорту Брюсселя. Ними виявились громадяни Бельгії брати Ібрагім і Халед Бакраві. Телеканал RTBF з посиланням на поліцейське джерело повідомило, що Ібрагім, ймовірно, привів у дію вибуховий пристрій в аеропорту Завентем, а Халед - в метро на станції "Мальбек". Пізніше ЗМІ повідомили ім'я ще одного смертника – Наджима Лашрауі, який підірвав себе в аеропорту Брюсселя.