UA / RU
Підтримати ZN.ua

ЄС потрібно створити нове оборонне об'єднання, щоб захистити себе – екс-генсек НАТО

Солана вважає, що оборона і безпека стали слабким місцем ЄС.

Країнам Євросоюзу потрібно утворити нове Європейське оборонне об'єднання для самозахисту від агресивної Росії на сході і ісламістів на півдні.

Про це в своїй статті на Wall Street Journal пишуть колишній генеральний секретар НАТО Хав'єр Солана і спеціаліст у питаннях зовнішньої політики ЄС Стівен Блокманс.

"Російська окупація Криму, дестабілізація Східної України і провокації, які Росія влаштовує у повітряному просторі країн-учасниць ЄС підірвали систему безпеки, яка встановилася після Холодної війни. Існує небезпека військової атаки і окупації Європи. В цей же час, кров Сирії розтеклася за межі її кордонів. Лівію охоплює насилля: озброєні контрабандисти переправляють все більшу кількість нелегальних мігрантів через Середземне море і джихадисти постійно влаштовують все нові теракти", - йдеться в статті.

На думку експертів, радикали вдома і криваві конфлікти біля кордонів зробили питання безпеки слабким місцем європейського інтеграційного проекту. Європа тепер оточена не друзями, а "вогняним кільцем", яке простягається від Близького Сходу через Кавказ до кордонів України.

Причини виникнення такої ситуації, на думку авторів статті, полягають в тому, що країни ЄС роками скорочували свої витрати на армію. Крім того, між країнами-учасницями немає єдності в багатьох питаннях. Зокрема, вони по-різному оцінюють небезпеки і адекватні дії у відповідь на них. Крім того, проблеми довіри один до одного створюють перешкоди для побудови єдиної стратегічної культури.

"Євросоюзу час вдатися до рішучих і конкретних кроків і покращувати апарат військового співробітництва", - йдеться в статті Солани і Блокманса.

Вони радять в червні на саміті Європейської Ради домовитися про конкретні кроки щодо створення Європейського оборонного союзу, який допомагатиме НАТО із безпекою в регіонах. Крім того, автори статті радять ЄС розробити нову оборонну стратегію і спростити фінансові механізми.

Солана і Блоксман радять Євросоюзу проводити більш амбіційну зовнішню політику, щоб зменшити ризик дестабілізації країн по сусідству. В цей же час, нинішній генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг закликав ЄС не дублювати функції НАТО при створенні єдиної армії. У той же час, Столтенберг підкреслив, що "європейцям слід самим вирішувати, яким чином їм слід організувати співпрацю у сфері оборони і безпеки".

У минулому вересні на саміті в Уельсі лідери країн-учасниць НАТО домовилися збільшити свої витрати на оборону до 2% від ВВП.

Але насправді цей план НАТО виконала лише Естонія, якщо не брати до уваги США, на плечі яких і без того падає левова частка фінансування оборонного об'єднання.