UA / RU
Підтримати ZN.ua

ЄС попередив Велику Британію про відсутність компромісів у питанні про свободу пересування

Лідери ЄС попередили Великобританію про те, що вона повинна буде дотримуватися принципу свободи пересування Європою.

Голова Європейської Ради Дональд Туск сказав, що Британія не може сама вибирати умови доступу до європейського ринку.

Лідери Франції та Німеччини також дали ясно зрозуміти, що принцип свободи пересування не підлягає обговоренню.

Питання міграції, особливо з країн Євросоюзу, було одним з основних під час кампанії перед референдумом у Великобританії. Багато прихильники Brexit стверджували, що вибирають вихід з ЄС для більшого контролю над рівнем імміграції. Прем'єр-міністр Великої Британії Девід Кемерон, який пообіцяв незабаром піти у відставку, сказав, що питання про свободу пересування буде вирішувати наступний глава уряду.

Саміт ЄС без Великої Британії відбувся вперше за 40 років. Як писало видання The Wall Street Journal напередодні, у лідерів ЄС найрізноманітніші думки про те, як ставитися до Великої Британії.

За словами голови Єврокомісії Жан-Клода Юнкера, щодо Великої Британії "не буде ніяких нюансів". Лідери ЄС мають намір в черговий раз зустрітися без Британії 16 вересня у Братиславі.

За словами Юнкера, переговори з Лондоном про можливих нових відносинах між Британією і ЄС не почнуться доти, поки Великобританія не задіює 50-ю статтю Лісабонського договору, повідомивши тим самим Євросоюз про своєму офіційному намір вийти з його складу.

"Не може бути переговорів до повідомлення", - сказав він.

В заяві лідерів 27 країн ЄС кажуть, що вони сподіваються, що Велика Британія залишиться близьким партнером Євросоюзу в майбутньому, і що вони "чекають пропозицій Сполученого Королівства з цього питання".

27 лідерів країн ЄС дали зрозуміти, що Євросоюз повинен перегрупуватися, об'єднати сили та переглянути стратегію. Всі лідери також дали ясно зрозуміти, що неможливо користуватися вигодою від доступу до єдиного європейського ринку, ігноруючи правила, в тому числі і принцип свободи пересування.

Brexit являє собою кризу для ЄС. Канцлер Німеччини Ангела Меркель сказала: "у нас немає ілюзій - це якісно інша задача", порівняно з попередніми кризами.

Всі європейські лідери також побоюються, що економічна нестабільність Великої Британії може поширитися і на континент. Прем'єр-міністр Італії залишив саміт, сказавши: "Британці зробили свій вибір. На жаль, врешті-решт, від цього постраждають не вони, а не Європа".

Тим часом, перший міністр Шотландії Нікола Стерджен провела переговори в Брюсселі з представниками ЄС, в тому числі і з головою Єврокомісії Жан-Клодом Юнкером. Шотландські виборці проголосували за те, щоб залишитися у складі ЄС.

Президент Франції та прем'єр-міністр Іспанії вже сказали, що виступають проти можливих переговорів між Брюсселем і Шотландією з питання про членство цієї країни в ЄС.

Раніше повідомлялося, що Гібралтар вступив з Шотландією в переговори про вироблення спільних дій, спрямованих на збереження членства цих частин Великобританії в ЄС.

Нагадаємо, прихильники так званого Brexit перемогли у Великобританії за результатами референдуму про збереження членства країни в Євросоюзі. Так, за вихід їхньої ЄС проголосували51,9%(17 410 742 громадян), тоді як за збереження членства - 48,1%. (16 141 241 громадян).

Більше про Brexit, його причини і можливі наслідки для України читайте на ZN.UA у спецпроекті"Brexit. Піти не попрощавшись".