UA / RU
Підтримати ZN.ua

ЄС попередив про Британію щодо ціни Brexit – FT

В суботу Британія, на брюссельському жаргоні, отримає статус "третьої країни".

Лідери ЄС у п'ятницю попередили Велику Британію про те, що життя поза об'єднанням ніколи не зрівняється з тими перевагами, які були у Лондона в якості члена ЄС, та пообіцяли почати "нову еру" після Brexit, пише газета Financial Times.

За кілька годин до офіційного виходу Великї Британії з ЄС президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляйєн і керівники інших інституцій об'єднання заявили, що тепер Британія повинна вирішити, наскільки тісні відносини вона хоче побудувати з Євросоюзом.

"У нас багато спільного, і варто довести світу, що ми можемо бути сусідами та тісно співпрацювати", - сказала фон дер Ляйєн. "Ми хочемо мати якнайкращі відносини з Великою Британією, але вони ніколи не будуть такими ж хорошими, як членство".

Президент Європейської ради Шарль Мішель повторив попередні попередження Брюсселя про те, що глибина майбутніх економічних відносин залежатиме від готовності Британії суворо дотримуватися правил об'єднання.

"Чим більше Велика Британія буде відхилятися від стандартів ЄС, тим менше буде доступ до єдиного ринку", - сказав він.

Прем'єр-міністр Борис Джонсон, який наступного тижня повинен представити своє бачення торгової угоди між Великою Британією і ЄС у своїй основній речі, вже заявив про бажання відвести Лондон від курсу правил Брюсселя після Brexit.

На спільній пресконференції з фон дер Ляйєн, Мішель і президент Європейського парламенту Девід Сассолі пообіцяли створити більш "впевнений" ЄС.

Вони сказали, що боротьба з кліматичними змінами та роль Європи в цифровій економіці є ключовими пріоритетами.

"Коли завтра зійде сонце, почнеться нова глава для нашого союзу з 27 членів", - сказала фон дер Ляйєн. "Завтра закінчиться майже 50-річне членство Великої Британії. Коли Велика Британія вступила в ЄС, я була ще в школі. За ці 47 років наш союз отримав імпульс і став глобальним центром влади".

Вона оцінила внесок Великої Британії в ЄС як "прагматичний" і "приземлений", але також попередила Велику Британію, що "сила полягає не в ізоляції, а в нашому унікальному союзі".

Брюссель готується почати новий етап переговорів з Великою Британією, оскільки обидві сторони намагаються виробити умови майбутнього співробітництва до закінчення запланованого перехідного переходу Британії, який закінчується в грудні.

Головний парламентер від ЄС Мішель Барн'є представить свій варіант торгової угоди в понеділок.

Ташич Ірландії Лео Варадкар заявив у своїй промові в п'ятницю, що в цьому році буде важко домовитися про торговельну угоду між ЄС і Великою Британією, хоча Лондон наполягав, що це можна зробити, "особливо якщо нова угода буде дуже схожа на нинішні домовленості".

Він закликав Велику Британію підтримувати відповідність з правилами ЄС для забезпечення доступу до ринків в кінці перехідного періоду і попередив, що провал в торгових переговорах створить "екзистенціальну загрозу" економіці Ірландії.

Велика Британія перестане бути офіційним членом ЄС о 23:00 за британським часом, позбавивши своїх дипломатів доступу до інститутів об'єднання. Британія, на брюссельському жаргоні, отримає статус "третьої країни".

Мішель сказав, що у нього "змішані почуття" з приводу "виключного дня" в історії ЄС.

"Ми відкриваємо нову главу і присвятимо всю свою енергію створення сильнішого та амбітнішого ЄС", - сказав він.

Читайте також: Brexit: піти гідно

Перша велика проблема ЄС після Brexit з'явиться вже в лютому. Мішель скликав саміт лідерів 27 ЄС для пошуку виходу з глухого кута. Лідери обговорять яким коштом фінансувати наступний семирічний бюджет ЄС.

Brexit ускладнює ці переговори, оскільки Велика Британія була одним з найбільших донорів в бюджет ЄС. "Нам потрібно подивитися можливості, які ми використовуємо для вирішення всіх наших завдань", - сказав Мішель.