UA / RU
Підтримати ZN.ua

ЄС може прийняти рішення про нові санкції проти РФ за прискореною процедурою

Незважаючи на рішення Євроради, кілька країн-членів ЄС висловилися проти санкцій щодо Росії. Словаччина вже пригрозила накласти вето.

Європейський союз готовий прийняти рішення про введення нових економічних санкцій стосовно Російської Федерації за прискореною процедурою протягом тижня.

Як повідомив за підсумками позачергового засідання Євроради у Брюсселі голова цієї організації Херман Ван Ромпей, на швидкість прийняття рішення буде впливати на подальший розвиток подій в Україні.

"У 12-му пункті постанови (завершився саміту) ми записали, що наші подальші кроки залежать від розвитку ситуації на місці. Ми будемо оцінювати ситуацію, що погіршується зараз з кожним днем. Ми не визначили точного критерію, але можу вас запевнити, що всі в повній мірі усвідомлюють необхідність діяти швидко, враховуючи реальний розвиток подій і трагічні жертви останніх днів", - сказав він.

"Європейська комісія вже провела підготовчу роботу, і ми представимо пропозиції до кінця тижня. Це також означає, що ми починаємо консультації між країнами Союзу з перших днів тижня. Рішення має прийняти Комітет постійних представників. Процес прийняття рішення, таким чином, прискорений безпрецедентним чином з початку кризи", - додав Ромпей.

За його словами, "зусилля ЄС повинні бути спрямовані на те, щоб зупинити кровопролиття в Україні і уникнути найгіршого".

"Єврорада надзвичайно стурбований запеклими зіткненнями, переміщеннями зброї і бійців з Росії і східної України, а також присутністю і діями російських збройних сил на території України", - додав він.

Як заявив у свою чергу голова Єврокомісії Жозе Мануель Баррозу, Єврокомісія буде діяти швидко і представить інші пропозиції щодо обмежувальних заходів, як це було запитано Європейською Радою..

За його словами, санкції - це лише інструмент, покликаний показати російським керівникам, що в XXI столітті така поведінка неприпустимо".

"Ми закликаємо їх до розумного поведінці і до роботи в конструктивній манері з Європейським союзом і Україною", - сказав Баррозу.

На його думку, розв'язувати подібні конфлікти, "нові "холодні війни" неприйнятно. Глава Єврокомісії нагадав, що ясно повторив це президенту РФ Володимиру Путіну у телефонній розмові.

"Не може бути військового рішення для такого кризи. Потрібно, щоб всі сіли за стіл, щоб домовлятися про мир. Зараз ще не пізно, тим не менше, незабаром часу на це вистачить", - вважає глава Єврокомісії.

Разом з тим, кілька країн-членів ЄС висловилися проти ідеї розширення санкцій щодо Росії. За результатами дискусії стало зрозуміло, що Чехія, Словаччина, Угорщина і Кіпр мають свої зауваження з цього питання.

При цьому Чехія повідомила про наміри обговорити пропозиції Єврокомісії щодо нових санкцій наступного тижня на засіданні уряду країни.

Як заявив у Брюсселі прем'єр Чехії Богуслав Соботка, "Чеська республіка приїхала сюди (на саміт Євроради) не з пропозицією про санкції".

"Ми прибули з пропозицією повністю переглянути стратегію ЄС, тому що поки що ці санкції не виглядають успішними. Я не помітив, щоб ми чогось добилися", - наголосив чеський прем'єр.

За його словами, потрібна "нова ініціатива" і необхідно визначити нову стратегію.

У свою чергу прем'єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо заявив, що нові санкції Європейського союзу щодо Росії є "безглуздими і контрпродуктивними".

При цьому він зазначив, що залишає за собою право накласти вето на санкції, якщо вони завдадуть шкоди національним інтересам Словаччини.

"Поки ми не побачимо результату від вже введених санкцій, вводити нові не має ніякого сенсу", - заявив словацький прем'єр після закінчення саміту ЄС в Брюсселі. !zn