UA / RU
Підтримати ZN.ua

ЄС і НАТО можуть зазнати краху, якщо не зупинять агресивну Росію – The Independent

Експерти Chatham House вважають, що війна в Україні стала "вирішальним" моментом в подальшій долі Європи.

3 і Євросоюз можуть "зазнати краху" через агресивну поведінку Росії, оскільки західні об'єднання не наважуються захищати власні ж принципи і цінності.

Про це пише The Independent з посиланням на висновки експертів організації Chatham House. В документі фахівців сказано, що війна в Україні – це визначальний момент для майбутнього всієї Європи. Країнам ЄС варто зробити правильні висновки і збільшити чисельність своїх армій і наростити арсенал неядерного озброєння.

Експерти також нагадують, що Росія останнім часом заявляє про свою готовність застосувати ядерну зброю. Тому НАТО повинен чітко дати зрозуміти, що в такому випадку не буде вести "обмежену війну" і застосує всі можливі інструменти.

"Конфлікт в Україні – визначальний момент для майбутнього європейської безпеки. Поразка України спричинить нестабільність у Східній Європі, збільшить ризик військових авантюр Кремля у майбутньому і зменшить перспективи позитивних змін в Росії. Росія можливо має великі інтереси в Україні. Але Захід ще більше зацікавлений в збереженні порядку, який встановився після Холодної війни", - йдеться в висновках організації Chatham House.

"Якщо цей порядок буде знищено, то цілком можливо, що НАТО і ЄС теж зазнають краху", - йдеться документі.

Серед авторів експертних висновків Chatham House двоє колишніх послів Великобританії в Москві – сер Ендрю Вуд і сер Родерік Лін. Вони вважають, що президент Росії Володимир Путін продовжує дестабілізувати Україну і порушувати міжнародні норми тому, що Захід відповідає "слабо і не рішуче". І російській лідер помітив цю м'якість ще в 2008 році, коли захопив частину території Грузії.

"Кремль розуміє, що Європі забракне рішучості заплатити необхідну ціну задля захисту власних цінностей. Росія демонструвала свої амбіції останні десять років. Але Захід вирішив, що значно простіше обдурити себе і фантазувати про рух Росії до ліберально-демократичної моделі, яка була б прийнятною", - йдеться у висновках Chatham House.

На думку експертів, війна в Україні частково почалася через "лінивий" підхід Заходу щодо Росії. Якщо конфлікт в Донбасі розростеться, а Вашингтон і Брюссель ніяк не відреагують, існує небезпека, що Кремль наважиться застосувати ядерну зброю.

"НАТО повинен підтвердити свою роль у стримуванні російської агресії. Потрібно продемонструвати, що "обмеженої війни" не буде, а відповідь на "неоднозначну" чи "гібридну" агресію буде рішучою", - цитує The Independent експертів.

В цей же час, в НАТО не бачать загрози з боку Росії по відношенню до блоку. Генеральний секретар Єнс Столтенберг також висловив сподівання, що відносини між альянсом і Росією можуть покращитися. "Наша мета, як і раніше співробітництво з Росією", - додав генсек альянсу.

Раніше голова військового комітету НАТО, що вступає на посаду з 1 червня 2015 року, чеський генерал Петро Павло заявив про те, що Російська Федерація здатна окупувати країни Балтії і столицю України протягом двох днів. Країни Балтії вже проводять дії, спрямовані на посилення їх обороноздатності і неодноразово заявляли про посилення співробітництва з НАТО. У Польщі також заявили, що сподіваються на тривалу присутність армії США на своїй території.