UA / RU
Підтримати ZN.ua

ЄС готується ввести санкції до газової галузі РФ - Ъ

Газову галузь санкції ЄС в минулому році фактично не торкнулися. Якщо ж вони будуть введені цього разу, це стане ударом по "Газпрому" і його діючим проектам.

Євросоюз готується до введення нових санкцій щодо Росії. Серед можливих заходів до обговорення - розширення чорних списків фізичних осіб та компаній, а також про заборону на поставки в РФ деяких видів устаткування, в тому числі для газової галузі. Крім того, Євросоюз може обговорити ідею відключення РФ від системи SWIFT, пише російський "Коммерсантъ" з посиланням на слова дипломатичних джерел у структурах ЄС.

Сьогодні цю тему обговорять постпреди країн ЄС у Брюсселі, а завтра - глави Мзс. Рекомендації міністрів будуть винесені на саміт ЄС 12 лютого. Тоді і буде прийнято остаточне рішення з приводу розширення санкцій.

Не виключено, що міністри також порадять глав держав і урядів розглянути можливість введення заборони на постачання до Росії деяких видів устаткування для російських компаній, у тому числі які працюють у газовій галузі.

У липні ЄС ввів заборону на продаж, постачання, передачу або експорт технологій і устаткування для нафтової галузі, якщо є підстави вважати, що вони будуть використані для розвідки і видобутку на шельфі Арктики або сланцевої нафти. В заборонений перелік потрапили різні види труб для нафто - і газопроводів, так і для буріння), бурове обладнання та мобільні вишки, нафтові насоси, а також плавучі і напівзаглибні бурові платформи та судна забезпечення, у тому числі трубоукладачі.

Газову галузь санкції ЄС в минулому році фактично не торкнулися. "Тепер це може змінитися, незважаючи на те, що країни ЄС сильно залежать від російських поставок газу, - вважає джерело. - Більшість країн ЄС солідарні в тому, що Росія повинна нести відповідальність за нинішню ескалацію на Україні".

Якщо санкції будуть застосовані до газової галузі, це стане ударом по "Газпрому" і його чинним проектів з освоєння шельфу Сахаліну. Крім того, у російських компаній немає технології великотоннажного скраплення газу, і, якщо доступ до неї буде закритий, майбутнє всіх запланованих СПГ-проектів опиниться під загрозою.

Читайте також: Угорщина веде переговори про постачання російського газу через Туреччину

Також, за даними агентства Bloomberg, на засіданні в четвер мова може зайти про введення обмежень на покупку російських суверенних боргових зобов'язань.

Напередодні лідери країн-членів Євросоюзу закликали посилити тиск на Росію у зв'язку з погіршенням ситуації на Сході України. Як йдеться у їхній заяві від 26 січня, оприлюдненому вранці у вівторок, вони "занепокоєні погіршенням ситуації з безпекою та гуманітарної ситуації в східній Україні".