UA / RU
Підтримати ZN.ua

ЄС дав Греції п'ять днів на досягнення угоди

У неділю європейські лідери зберуться другий раз за тиждень, щоб знайти "остаточне рішення". Якщо домовитися не вдасться, Грецію чекає не найкращий сценарій.

Лідери країн єврозони вирішили зібратися в неділю на новий екстрений саміт, щоб остаточно вирішити на ньому долю Афін. При цьому шанси на порятунок країни від дефолту і збереження членства Греції в єврозоні вони оцінюють песимістично.

"Сувора реальність така, що у нас є п'ять днів для того, щоб знайти остаточно угоду, - сказав журналістам голова Євроради Дональд Туск. - Якщо ми не зможемо прийти до угоди, то це може призвести до банкрутства Греції і до краху її банківської системи".

Зустріч лідерів країн єврозони пройшла у вівторок в напруженій атмосфері. Партнери, повідомляє агентство Bloomberg з посиланням на учасників дискусії, звинувачували грецького прем'єра Алексіса Ціпраса в ескалації напруженості у всьому європейському регіоні, відсутності бажання оцінити зусилля європейських платників податків з порятунку грецької економіки, в підриві взаємної довіри.

"Вечірка за рахунок інших підходить до кінця. Європа і єврозона точно не готові платити за безвідповідальну поведінку грецького уряду", - цитує агентство Bloomberg президента Литви Далю Грібаускайте.

Багато учасники зустрічі висловлювали крайній песимізм щодо можливості досягнення угоди, пише Financial Times.

Голландський прем'єр Марк Рютте заявив, що для порятунку Греція від виходу з єврозони тепер необхідно "диво".

Глава Єврокомісії Жан-Клод Юнкер заявив, що Брюссель готовий до розвитку ситуації за негативним сценарієм. "У нас є сценарій з усіма деталями на випадок Grexit. Все готово", - сказав він журналістам. При цьому голова єврокомісії підкреслив, що не хоче, щоб Греція залишила зону євро.

Глава Європейського ЦБ Маріо Драгі сказав учасникам саміту, що грецькі банки, які зараз перебувають під потужним тиском і припинили роботу на невизначений час, здатні вижити до кінця тижня, але навряд чи набагато довше, пише Financial Times. Якщо перспектив досягнення угоди не буде, ЄЦБ буде змушений припинити з наступного тижня екстрену підтримку банків країни.

Лідери країн єврозони тепер чекають від грецького уряду конкретного плану дій (очікується, що він буде представлений вже в середу). У суботу Єврогрупа розгляне всі ці пропозиції, а в неділю остаточне рішення по Греції ухвалять на саміті лідери країн ЄС.

Афіни, крім плану реформ, повинні надіслати заявку на отримання грошей з Європейського стабілізаційного механізму. Канцлер ФРН Ангела Меркель сказала, що відповідний запит Греції, як і план реформ, повинні надійти на розгляд не пізніше четверга.

Необхідні кредиторами від Греції скорочення бюджетних витрат і реформи, однак, жорсткіше тих умов, які були відкинуті виборцями на недільному референдумі, пише The Wall Street Journal.

Ці умови будуть також жорсткіше тих, на яких Греція могла б домовитися два тижні тому, цитує Financial Times інших учасників переговорів.

У той же час в якості поступки учасники саміту позначили можливість надання Греції короткострокового фінансування, щоб дати можливість їй розрахуватися 20 липня по кредитам Європейського центрального банку, а також для обговорення в перспективі плану щодо зниження боргового навантаження країни, пише WSJ.

Сам Ціпрас заявив, що розраховує на швидкий переговорний процес в рамках ЄС.

"Це буде швидкий процес. Він почнеться через кілька годин, і ми будемо націлені, щоб все закінчити не пізніше кінця цього тижня, - сказав він журналістам після завершення саміту єврозони. - Дискусія пройшла у позитивній атмосфері".

За його словами, угода з фінансових проблем Греції має бути "соціально справедливим та життєздатним з точки зору економіки", в обмін на допомогу Греція готова провести ряд серйозних реформ, наголосив глава грецького уряду.

"Угода з Грецією все ще можлива", - заявив журналістам президент Франції Франсуа Олланд.

Ціпрас в середу виступить перед депутатами Європарламенту, глава грецького уряду має намір пояснити євродепутатам позицію Афін на переговорах з міжнародними кредиторами.