UA / RU
Підтримати ZN.ua

Японія підганяє Великобританію, щоб домовитися про першу угоду після Brexit – Financial Times

Британія знаходиться під тиском, запропонованого Японією 6-тижневого графіка, а це означає, що можуть постраждати її ключові галузі, такі як сільське господарство.

Японія дала Великобританії всього шість тижнів, щоб укласти угоду після Брексіта, в результаті чого уряд Бориса Джонсона був змушений погодитися на одні з найшвидших торгових переговорів в історії - і перші для Британії за більш ніж 40 років, повідомляє The Financial Times.

Часу так мало, що обом сторонам потрібно буде "обмежити свої амбіції", попередив Хіроші Мацуура, головний парламентер Токіо. Стислі терміни розбивають надії Великобританії на більш вигідну глибоку лібералізацію торгівлі, пропоновану Японією.

Незважаючи на те, що дотримання графіка дасть Джонсону ранню торговельну перемогу, це також посилює ризик того, що Великобританія буде брати участь у не найкращих угодах до закінчення терміну переходу Brexit в кінці року.

Укладення торгової угоди з Японією є одним з головних пріоритетів для Елізабет Трасс, міністра торгівлі Великобританії, яка вітала початок переговорів як "історичний момент" для обох країн. Коли переговори почалися два тижні тому, вона сказала, що Великобританія і Японія підписали "амбітний графік" для завершення переговорів.

Більшість комплексних угод про вільну торгівлю зазвичай забирають роки для переговорів, але Мацуура сказав, що майже не залишилося часу, якщо Японія збирається ратифікувати угоду в цьому році.

"Щоб уникнути відставання в січні, ми повинні затвердити це на осінній сесії парламенту", - сказав він. "Це означає, що ми повинні завершити переговори до кінця липня".

Торішня "міні-угода" між Японією та США зайняла шість місяців переговорів, хоча вона не була завершена до вересня і все ж була прийнята парламентом Японії до грудня. Це говорить про те, що може бути деяка гнучкість у граничному терміні у липні.

Обидві сторони погодилися укласти угоду на основі існуючої угоди між ЄС і Японією, яке вступило в силу в минулому році, але Великобританія поставила перед собою наступні цілі, включаючи "зниження або усунення" японських тарифів на товари та сільське господарство і "амбітні зобов'язання щодо доступу на ринок" для британських послуг.

Тим не менш, Мацуура припустив, що буде мало часу для переговорів з таких спірних питань, як тарифи та квоти. "Брак часу означає, що обом сторонам доведеться обмежити свої амбіції", - сказав він.

Його коментарі підвищують ризик того, що Великобританія не отримає жодних значущих квот на продаж сільськогосподарських товарів, таких як яловичина або сир, на японському ринку. Сільське господарство було однією з найбільш спірних областей в торгових переговорах між ЄС і Японією.

Замість цього одним з пріоритетів Великобританії, ймовірно, стосуватиметься правила походження товарів, які дозволять британським експортерам продовжувати включати європейські компоненти в продукти, які вони продають в Японію. Мацуура відмовився коментувати зміст угоди між Великобританією та Японією.

У відповідь на коментарі Токіо офіційний представник Департаменту міжнародної торгівлі Великої Британії (DIT) заявив: "Ми будемо боротися за доступ британських фермерів до японського ринку в рамках угоди, поряд з амбітними цифровими та інформаційними пунктами".

Інший високопоставлений чиновник DIT додав, що в переговорах основна увага приділялася передачі даних і цифровим послугам. Минулого місяця Трасс сказала, що сподівається на "всеосяжну" британо-японську угоду, яка "виходить за рамки угоди, раніше узгодженої з ЄС".

Токіо згортає перспективу другого шансу для неквапливих переговорів, якщо Великобританія подасть заявку на вступ в торгову угоду Транстихоокеанского партнерства з 11 тихоокеанськими країнами, включаючи Японію, Канаду, Малайзію і В'єтнам, що посилює тиск на швидке укладення угоди зараз.

Оскільки робота над іншими торговельними операціями в основному завершена, Японія змусила майже всіх своїх досвідчених переговірників вести інтенсивні переговори зі своїми британськими колегами. "Ми робимо цю угоду не так, як зазвичай. Замість раундів переговорів ми ведемо переговори кожен день", - сказав Мацуура.

Оскільки подорожі неможливі через COVID-19, переговори ведуться по відеозв'язку між Великобританією та Японією, що робить їх безпрецедентними за форматом і швидкістю.

Читайте також: "Не чіпайте нас!": Лукашенко звинуватив російські ЗМІ в упередженому висвітленні ситуації з коронавірусом в Білорусі

Раніше повідомлялося, що Україна і Великобританія розпочали обговорення угоди про співробітництво. Заступник голови української дипломатії провів робочі консультації щодо базової угоди між Києвом і Лондоном.

Детальніше про те, що визначатиме порядок виходу Великої Британії з ЄС у 2020 році, читайте в статті Віктора Константинова "Брекзит позаду?" для видання "Дзеркало тижня. Україна".