Серед 14 ракетних випробувань, які 3 провела цього року, найбільше виділяється запуск, який відбувся у понеділок. Політ північнокорейської ракети над Японією став безпрецедентною ескалацією. Але досі не зрозуміло, яку відповідь може решта світу дати Пхеньяну, щоб вона була досить суттєвою, але при цьому не включала військових дій.
Про це пише The Guardian, що на новому засіданні Рада безпеки ООН одностайно засудить Пхеньян. Китай вже проголосував за посилення економічних санкцій до максимальної точки, яка для ООН і Пекіна буде здаватися прийнятною.
У серпні після запуску північнокорейської міжконтинентальної балістичної ракети Китай дозволив ООН заборонити імпорт вугілля, заліза, залізної руди, свинцю і морепродуктів з КНДР. Організація також заборонила країнам збільшувати наймання північнокорейських працівників чи запускати спільні проекти з Пхеньяном. 9 людей і 4 компанії потрапили до "чорного списку" ООН, серед яких був північнокорейський банк.
Ці заходи може й будуть "мати великий фінансовий вплив", як написав президент США Дональд Трампа, Але для знадобиться багато часу, щоб заморозити економіку КНДР і змінити політичні розрахунки її диктатора. Пхеньян з 2006 року перебуває під тиском санкцій. За цей час він знайшов способи обходити деякі з них. Але нові санкції, ухвалені в серпні і вже виконані Китаєм, серйозно скоротять щорічні доходи КНДР від експорту на третину, хоча вони і так становлят лише 3 мільярди доларів.
Єдиною опцією для нового колективного тиску в економічній сфері лишається заборона експорту енергоносів для Північної Кореї. Китай завжди виступав проти такого рішення, зауважуючи небезпеку від дестабілізації непередбачуваного північнокорейського режиму. Крім того, це створилом гуманітарну катастрофу, яка б змусила десятки тисяч людей тікати на китайську територію, сподіваючись отримати статус біженців.
Пекін вже досить давно наполягає, що повалення режиму в Північній Кореї, яке може призвести до об'єднання сусідніх країн, не може бути темою для обговорення. Але попри це, міжнародні гравці і далі будуть вимагати від Китаю робити більше для вирішення проблеми КНДР. Прем'єр-міністр Австралії Малкольм Тарнбулл після польоту північнокорейської ракети над Японією зауважив, що у Пекіна є унікальна можливість збільшити тиск на Пхеньян. Але Китай зауважує, що, поряд з санкціями має бути простір і для дипломатії.
За умов відсутності спільної позиції щодо подальших санкцій, США і інші країни ООН можуть продовжувати запроваджувати індивідуальний ціленаправлений тиск. Приміром, в серпні Мінфін США оголосив6 що він зароваджує санкції проти 10 компаній і 6 осіб з Китаю і Росії, які допомагали тим громадянам КНДР, які вже в "чорному списку".
Але запуск ракети над Японією робить також більш реальними і військові сценарії. Один з них - запустити крилату ракету Tomahawk над КНДР, щоб вона пролетіла над Пхеньяном. Зараз опозиція Південної Кореї також підтримує розміщення в країні ядерної зброї. А у Британії заступник генерального директора RUSI Малкольм Чалмерс закликає прем'єр-міністра Терезу Мей серйозно поставитися до погроз Трампа завдати превентивний удар по КНДР. На його думку, Лондону варто подумати, як відреагувати на це.
Партнери США, серед яких і Велика Британія, будуть добиватися від адміністрації Трампа більш послідовних заяв. Американський президент зробив вирішення проблеми КНДР одним з пріоритетів своєї політики. Але у нього немає чіткого плану для досягнення такої мети. На думку видання, йому варто було б почати з призначення посла в Південній Кореї.
Нагадаємо, рано вранці 29 серпня >Північна Корея запустила чергову балістичну ракету у бік Японського моря. Ракета ближньої дії порушила повітряний простір Японії, її уламки впали в Японське море в районі Хоккайдо.