UA / RU
Підтримати ZN.ua

Ядерний арсенал КНДР може змусити США почати переговори – The Guardian

Останні північно-корейські випробування свідчать про здатність Пхеньяна завдати удар по сусідам.

Вже п'яті ядерні випробування в КНДР підтвердили страхи міжнародної спільноти, що ядерні прагнення режиму зайшли далі, ніж будь-хто міг припустити. А диктатор Кім Чен Ин нарощує значний арсенал, який він може використати, якщо відчує, що над його владою нависла серйозна загроза.

Про це на сторінках The Guardian пише Джуліан Боргер, який додає, що ще два роки тому було прийнято вважати, що ядерна програма Північної Кореї – це лише політичний символ потенціалу країни, а також розмінна монета для торгів про економічні і дипломатичні вигоди. Однак з 2014 року темпи ядерних і ракетних випробувань пожвавилися до такої міри, що деякі експерти допускають здатність північно-корейських вчених створити досить компактну ядерну боєголовку, щоб її можна було розмістити на ракеті.

"Вірогідно, що Північна Корея зараз може розмістити ядерну боєголовку на ракеті середнього чи далекого радіусу дії, яка може досягти військових об'єктів Південної Кореї, Японії і США в регіоні", - вважає директор з політики нерозповсюдження Асоціації контролю озброєнь Келсі Давенпорт.

Однак, вона припускає, що Пхеньяну знадобиться ще одне десятиліття, перш ніж йому вдасться збудувати міжконтинентальну балістичну ракету, яка змогла б долетіти до США. Сьогоднішні ядерні випробування відбулися на тлі успіхів КНДР у будівництві ракет: вона запустила двоступінчаті, твердопаливні ракети, а також провела запуски з підводних човнів у серпні. Крім тугого, були випробувані нові алюмінієві версії ракет Scud, здатних долати відстань до 1000 кілометрів.

Давенпорт вважає, що все це вказує на бажання КНДР зміцнити свій ядерний арсенал за рахунок більш досконалих ракет. Тож північно-корейська загроза буде зростати, і новій адміністрації в США доведеться звернути на неї увагу.

"Не думаю, що ми розуміємо їхню стратегію. Вона скерована на стримування і попередження вторгнення. Тож Кім Чен Ин не збирається сидіти, як Садам Хусейн чи Муаммар Каддафі і спостерігати, як ми наближаємось. Вони стають ядерними, щоб зупинити наше розміщення сил в регіоні. Вони вдарять по портах і наших військах ракетами, розраховуючи, що ми будемо шоковані і зупинимося", - сказав директор Східно-азіатської програми нерозповсюдження озброєнь Міддлбурського інституту міжнародних досліджень Джефрі Люїс.

Експерти припускають, що нарощення ядерних сил КНДР може спричинити гонку озброєнь у далекосхідному регіоні. На думку виконавчого директора Міжнародного інституту стратегічних досліджень Марка Фіцпатріка, Південна Корея може також вирішити, що час створити свій ядерний арсенал, а Японія може захотіти збільшити свої наступальні можливості.

Читайте також: КНДР пригрозила США ядерним ударом в разі провокацій

Однак Давенпорт переконана, що сусіди КНДР не наважаться на таку ескалацію, оскільки це означатиме їхній вихід з угоди про нерозповсюдження ядерної зброї. Світова спільнота засудить їх за це. За словами Люїса, останні ядерні і ракетні випробування показали, що превентивні заходи Південної Кореї включно з розміщенням американських систем ПРО THAAD навряд чи допоможуть країні захиститися. Розвиток ракет, запуск яких здійснюється з субмарин, а також одночасний запуск кількох ракет свідчить про намір Пхеньяна пробити цей щит.

Давенпорт, Люїс і Фіцпатрік погоджуються, що нарощення ядерних сил КНДР не лишає новій адміністрації США нічого іншого, як повернутися за стіл переговорів.

Санкції ООН забороняють КНДР проводити ядерні випробування, а також запускати балістичні ракети.

У 2006 році Північна Корея вперше випробувала ядерну зброю. З тих пір Радбез ООН п'ять разів вводив проти неї різні санкції.