UA / RU
Підтримати ZN.ua

Ядерна аварія під Архангельськом: з'явилася нова версія – ЗМІ

Російські атомники та військовослужбовці могли загинути не у результаті невдалих ракетних випробувань.

Аварія із сильним радіаційним забрудненням місцевості біля військового полігону Ненокса в Архангельській області Росії могла статися не через невдалі ракетні випробування, а під час спроби російських військових підняти зо дна Білого моря ракету, що впала у воду у результаті невдалого пуску, стверджує "Радіо Свобода".

Вивчивши ряд відкритих джерел, які свідчать про характер аварії, журналісти зробили припущення, що невдалі випробування були, однак при їхньому проведенні ракета не вибухнула, а впала у Двінську затоку Білого моря. Російські військові вирішили її підняти, оскільки залишати на дні таку принаду для розвідки противника було б як мінімум нерозумно. Однак у процесі проведення підйомних робіт десь була допущена помилка і ось тут ракета вибухнула з уже відомим результатом.

На користь цієї версії свідчать слова очевидців про "стометровий стовп води", а також ствердження одного з офіцерів з полігону, який вказував місцевим жителям, що вибух стався під понтоном. Ракети навряд чи намагалися запустити з такого положення. Та й сам вигляд пошкоджених понтонів, які вдалося сфотографувати, наштовхує на роздуми, що вибух був під ними, а не над, і вже тим більше, не на них. На понтонах знаходяться контейнери синього кольору: такі ж фіксувалися на всіх місцях, де проводилися випробування ракет "Буревісник". При цьому синій колір – традиційний колір російських контейнерів для зберігання радіоактивних речовин та відходів, і корпоративний колір державної корпорації "Росатом", співробітники якої загинули при інциденті.

Також журналістам вдалося ідентифікувати корабель, який перебував на місці інциденту та призначений для підйому зо дна моря затонулої техніки. Окрім того, на місці аварії було помічено спеціалізоване судно для збору ядерних відходів "Сріблянка", яке вже заходило у Двінську затоку як мінімум один раз – у жовтні 2018 року, через п'ять днів після завершення чергових випробувань на морському полігоні ВМФ. Чи означає це, що тодішні випробування виявилися невдалими, і саме тоді потонула ракета, яку намагалися підняти росіяни – достеменно невідомо.

Нагадаємо, в Архангельській області Росії в четвер, 8 серпня, на території військового полігону під час випробування рідинного реактивного двигуна стався вибух і почалася пожежа. Пізніше стало відомо, що при аварії нової рухової ракетної установки загинуло п'ять співробітників російської держкорпорації "Росатом".

Влада Росії на місяць закрила ділянку Двінській губи Білого моря для вільного судноплавства, неподалік від якої на полігоні ВМФ стався вибух та було зафіксовано підвищення радіаційного фону.

Після вибуху на полігоні ВМФ Росії під Неноксою у Северодвінську Архангельської області було зафіксовано короткочасне підвищення радіаційного фону. Спочатку Міноборони РФ спростувало інформацію про підвищення радіаційного фону. Мерія Северодвінська повідомила про зворотне.

12 серпня офіційні органи заявили, що радіаційний фон в Архангельській області увійшов у норму, а цілодобовий моніторинг ситуації не показує ніяких небезпечних тенденцій.