Міністр закордонних справ РФ Сєргєй Лавров минулого тижня побував в Африці. Під час своєї поїздки він стверджував, що Москва хотіла б знайти політичне рішення, щоб закінчити війну, яку вона розв’язала проти України. Але, мовляв, Київ «зриває» цю ініціативу за вказівкою США.
Російські дипломати повторюють цю ж тезу, розповідаючи американським ЗМІ і політикам, що Вашингтон уникає дипломатичних контактів і блокує пошуки мирного рішення. Про це в статті для Wall Street Journal пише американський дипломат, колишній постійний представник США в ООН Залмай Халілзад.
Він називає російські твердження «маячнею». Існують канали зв’язку на високому рівні, щоб доносити серйозні послання. І якщо чиновники в Москві хочуть обговорити пошуки політичного рішення, вони точно знають, як користуватися цими каналами. Держсекретар Ентоні Блінкен і радник президента США з національної безпеки Джейкс Салліван говорили зі своїми російськими колегами. Немає жодних ознак того, що Владімір Путін справді хоче домовлятися про мир.
Послання з Москви суперечливі і тактично адаптовані для конкретних аудиторій. Розмови про можливість мирних переговорів переслідують мету ослабити підтримку України, розколоти її прихильників і скоротити російську міжнародну ізоляцію. Щоб знайти більш надійні індикатори, краще подивитися, що відбувається на місцях. Там немає нічого, що було б схоже на прелюдію до політичного вирішення конфлікту. Натомість Москва готується до ескалації і захоплення територій. Кремль хоче анексувати ті території, які зараз під окупацією, завоювати додаткові українські регіони, а також проводить атаки на головні міста Донбасу і намагається знищити українську ідентичність, де тільки може.
Москва призначила власних «чиновників» на Донбасі, роздає російські паспорти місцевим жителям і заміняє українські шкільні підручники своїми, в яких історія подається в російському трактуванні. Всі ці кроки говорить про цілеспрямований рух в напрямку анексії, яку можуть організувати через так званий «референдум» з фальшивими результатами. Саме так сталося в Криму. Халілзад пише, що Москва намагається захопити додаткові території на півдні, а нещодавно провела «кілька широкомасштабних атак в різних частинах України включно з Києвом і Одесою».
Українська влада готується до контрнаступу по всій лінії фронту, а особливо на півдні. Вона розуміє, що умов для прийнятного рішення поки ще немає. На будь-яких переговорах реальна воєнна ситуація буде визначальним фактором. Прийнятна мирна угода вимагає, щоб ситуація на місцях змінилася на користь України. І Київ намагається зробити це, сплачуючи дорогу ціну життями. Американський дипломат погоджується, що з багатьох причин включно з майбутньою стабільністю і порядком в європі, а також важливим завданням стримати Китай, політичне рішення для завершення війни в Україні - це найбільш бажаний результат. Але щоб він з'явився, необхідно покращити здатність України створювати ризики для Росії і підвищувати внутрішню політичну ціну для неї. Для цього Заходу потрібно зробити три кроки.
По-перше, потрібно стримати російську ескалацію і не допустити анексію українських територій, які були завойовані за останні місяці. Успішне стримування вимагає підвищення ціни анексії до такого рівня, щоб вона перевищувала всі ті вигоди, які бачить для себе Росія від такого кроку. Один зі способів змусити Москву переглянути свої розрахунки - це щоб американські чиновники чітко заявили, що російська ескалація обов’язково спричинить посилення американської підтримки України. І це посилення буде включати передачу зброї з більшим радіусом дії, яка дозволить українській армії завдавати удари по російських цілях на всій окупованій території включно з Кримом і за його межами.
По-друге, потрібно покращити шанси українського контрнаступу на успіх, подбавши про те, щоб плани були реалістичними і відповідають наявним можливостям. Поставки американської зброї, зокрема систем HIMARS, відвищили українську мораль. Якщо своєчасно доставити додаткові установки, які пообіцяла адміністрація Байдена, це розширить українські можливості точно знищувати російські цілі за великій відстані.
По-третє, потрібно переконати інші країни підтримувати Україну. Війна, яку розв’язав Путін, завдає великих збитків Росії, Європі і майже всьому світу. Але Київ і Вашингтон програють у інформаційній війні в Африці і Азії, де Росія вибірково «натискає на кнопки». Держсекретар Блінкен оголосив про намір здійснити тур по Африці. І це хороший крок. Але українці змогли б набагато краще говорити про свою ситуацію. США повинні допомогти їм донести свої аргументи як в країнах Заходу, так і по всьому світу і навіть в Росії.
США варто бути готовими сприяти і підтримати мирне врегулювання. Але російська сторона серйозно поставиться до переговорів лише в тому випадку, якщо побачить серйозні ризики, ціну і загрозу потенційного провалу. Затяжний конфлікт прийнятний для Росії, тому що так вона зможе метр за метром захоплювати українську територію. Щоб зламати її жорстоку логіку, потрібно перенести конфлікт ближче до самої Росії.