UA / RU
Підтримати ZN.ua

WSJ: Ізраїль розгляне план Єгипту щодо закінчення війни в Секторі Гази

Експерти кажуть, що обидві сторони навряд чи легко зможуть погодитися на єгипетський мирний план.

Військовий кабінет Ізраїлю планує зустрітися в понеділок увечері, щоб обговорити запропонований Єгиптом триступеневий план припинення війни в Секторі Гази, - повідомили ізраїльські чиновники. Єгипетська пропозиція, з копією якої ознайомилася газета The Wall Street Journal, є найбільш всеосяжним мирним планом, який досі пропонували двом сторонам за 11 тижнів війни. Очікується, що деякі умови плану викличуть запеклий опір обох сторін.

«Угода пропонує для початку встановити паузу в бойових діях для звільнення ізраїльських заручників, включаючи дітей, жінок і людей похилого віку, які потребують термінової медичної допомоги, в обмін на звільнення близько 140 ув’язнених палестинців. Після цього буде сформовано перехідний уряд для Сектору Гази і Західного берега річки Йордан, до складу якого увійдуть представники різних палестинських фракцій, в тому числі ХАМАС», - пише Wall Street Journal.

Військовий кабінет Ізраїлю проводить засідання на тлі зростаючого тиску з вимогою повернути додому ще 129 заручників включно з тілами 22 загиблих ізраїльтян, які досі в руках ХАМАСу. Засідання також відбувається на тлі зростання кількості загиблих серед ізраїльських солдатів.

Ізраїльський міністр Бенні Ганц, який входить до військового кабінету, сказав групі сімей заручників у неділю ввечері, що є кілька пропозицій щодо звільнення утримуваних. Але досі не зрозуміло, чи всі ці пропозиції серйозно розглядаються.

«Я не можу сказати, що є прогрес. Є пропозиції Єгипту, і є інші пропозиції, які надходять з різних напрямків. Я навіть не знаю, які з них релевантні», - сказав Ганц.

Читайте також: ХАМАС стверджує, що через атаку Ізраїлю втратив зв'язок із п'ятьма їхніми заручниками

Прем’єр-міністр Ізраїлю Беньямін Нетаньяху, провідуючи сьогодні війська на півночі Сектору Гази, не подав жодного сигналу про можливе закінчення війни найближчим часом.

«Ми не зупиняємося, війна триватиме до кінця», - сказав він.

Наприкінці минулого тижня Єгипет поділився багатоетапною пропозицією з Ізраїлем, ХАМАС, Катаром і США, а також обговорив окремі її частини з Палестинською адміністрацією, напівавтономним органом, який контролює частину Західного берега річки Йордан. Ці обговорення, за словами єгипетських чиновників, включали створення перехідного технократичного уряду після досягнення угоди про припинення вогню між Ізраїлем і ХАМАСом.

Пропозиція Єгипту, який став ключовим учасником переговорів між Ізраїлем і ХАМАСом, зіткнеться зі значними перешкодами з обох сторін. Включення ХАМАС до складу будь-якого перехідного уряду суперечитиме головній військовій меті Ізраїлю - викоріненню цієї організації. А звільнення високопоставлених палестинських в'язнів наштовхнеться на опір з боку правого ізраїльського уряду.

«Ця угода була б насправді перемогою ХАМАСу, і мені дуже важко уявити, що ізраїльтяни на це погодяться», - сказав Гершон Баскін, який раніше вів переговори про звільнення заручників від імені Ізраїлю.

Лідер ХАМАСу  Ях'я Сінвар навряд чи погодиться на угоду, яка передбачає його відмову від влади в Газі і звільнення ізраїльських заручників. Перший етап єгипетської пропозиції передбачає, що Ізраїль і ХАМАС погодяться на приблизно 10-денну паузу в бойових діях, під час якої всі цивільні заручники, що утримуються в Секторі Гази, будуть звільнені в обмін на звільнення Ізраїлем близько 140 палестинських в'язнів.

На цьому етапі Ізраїль також має вивести свої війська з житлових кварталів Сектору Гази і дозволити вільне пересування палестинців по всій території. Ізраїль також призупинить спостереження за допомогою безпілотників і дозволить значно збільшити обсяги допомоги, що надходить до Гази, особливо в північну частину анклаву, доступ до якої був обмежений.

Читайте також: Радбез ООН ухвалив резолюцію із закликом до гуманітарних пауз між Ізраїлем і ХАМАС

На другому і третьому етапах Ізраїль і ХАМАС вестимуть переговори про звільнення жінок-військовослужбовців, а потім і чоловіків-військовослужбовців в обмін на велику кількість палестинських в’язнів. Ці обміни заручниками і полоненими, разом з формуванням перехідного технократичного уряду Гази, створюють для обох сторін безліч проблем на переговорах.

Плани перехідного уряду вимагатимуть від ХАМАСу і ФАТХу примирення і спільної роботи, хоча зараз вони ворогують. Після того, як перехідний уряд прийде до влади, відбудуться вибори, на яких 88-річного президента Палестинської автономії Махмуда Аббаса змінить молодший лідер, якого підтримає більшість палестинців.  Хоча американські чиновники раніше закликали Палестинську адміністрацію відігравати певну роль, Нетаньяху виступав проти участі цієї групи в післявоєнному Секторі Гази.