Вашингтон зосередився на суперечках навколо «саме тих слів» про Владіміра Путіна, які президент Джо Байден промовив у Варшаві: «Заради Бога, цей чоловік не може залишатися при владі». Але реальна проблема - це ті слова, які так і не прозвучали: «Заради Бога, Росія не може залишатися в Україні».
Байден говорить про допомогу Україні в самозахисті. Але за п’ять тижнів війни він досі не проголосив, що мета Заходу - допомогти Україні перемогти Росію.
«Я досі не чув, щоб хтось в США чи десь в Європі вголос сказав ці слова: перемогти Росію. Ніхто не говорить про перемогу над Росією. Ніхто не говорить взагалі про перемогу», - сказав Washington Post колишній спеціальний представник США в Україні Курт Волкер.
А варто було б. Росія програє. Путін хотів швидко дійти до Києва, повалити уряд й замінити його власною маріонеткою. Він повністю провалив це завдання. Він не зміг захопити не лише українську столицю, а й Харків чи будь-яке інше велике українське місто. Тепер стало очевидно, що Україна може не просто вижити, а й взяти гору.
На жаль, американська стратегія не дотягує до масштабів російського провалу. Українській армії не дають зброю, яка потрібна не просто щоб не дозволити росіянам захопити нові території, а й вигнати їх тих частин країни, які вони вже окупували. Президент Володимир Зеленський не приховував розчарування під час промови в суботу.
«Що робить НАТО? Ним що, Росія керує? Чого вони чекають?» - питав він, додавши, що його країні потрібні «танки, літаки, системи ППО і протикорабельні ракети».
«Наші союзники мають такі ресурси, але вони віддають перевагу ситуації, коли ця зброя збирає пил на складах», - сказав Зеленський.
Видання пише, що адміністрація Байдена відставала від України на кожному кроці. Чому вона не озброїла Україну «до зубів» ще до російського вторгнення? Тому що Вашингтон не вірив, що Путін справді піде на вторгнення і боявся, що зброя може спровокувати Москву. Чому поставки зброї у перші тижні після вторгнення здійснювалися так повільно? Тому що Байден не вірив, що українці зможуть вистояти проти російських сил з чисельною перевагою.
Тепер, коли армія України вистояла, Байден оголосив про новий пакет озброєння на 800 мільйонів доларів. Все необхідне можна було доставити ще багато тижнів тому. І те, що Байден тепер збирається передати, абсолютно недостатньо. Він похвалився, що українські військові отримають 800 додаткових ракет Stinger і 2 тисячі протитанкових ракет Javelin. Але в Україні кажуть, що потребують 500 Stinger і стільки ж Javelin на день. Київ також попросив літаки МіГ-29 для підтримки наземних сил з повітря, а також ударні гелікоптери й системи ППО С-300.
«Нічого з цього найближчим часом не поїде в Україну. Тому що західна програма озброєння не добивається перемоги. Чому? Тому що Байден, здається, більше занепокоєний тим, щоб не спровокувати Росію, а не перемогти у війні», - йдеться в статті.
«Гадаю, існує певна страшилка: якщо ми зробимо X, почнеться Третя світова війна. І я думаю, ми повинні подолати її й сказати: ні, це не спровокує Третю світову. Тому що росіяни не хочуть, щоб ми вступали в бій. Тому вони теж зроблять все можливе, щоб уникнути Третьої світової війни». - сказав Волкер.
Він має рацію. Якщо Путін не може перемогти Україну, тоді останнє, чого він хоче - це війна з НАТО. Факт в тому, що перемога досяжна. Тепер очевидно, що Росія не може перемогти.
«Немає жодних шансів, що Путін зможе захопити територію України й утримати її. Тому щоб Україна перемогла, ми не повинні стримувати будь-яку підтримку. Ми повинні були почати допомагати українцям ще раніше й частіше, щоб мінімізувати втрати й підвищити їхні шанси на більший успіх при менших руйнуваннях», - додав Волкер.
Колишній заступник радника президента США з національної безпеки Метт Поттінгер погоджується з цим. Він наголосив, що не можна допустити появи «результату, подібного до того, який ми бачимо на Корейському півострові, який розірвали й заморозили». На його думку, команді Байдена пора запитати себе: «А чому не добитися перемоги?». Якою була б однозначна українська перемога?
«Не можна вдовольнятися перегрупуванням Росії в східній частині України і просто спостерігати. Потрібно вигнати її з України», - переконаний Волкер.
Він додав, що після війни «я б хотів мати змогу поїхати в Донецьк, сісти там в кав’ярні й поговорити з людьми, які постраждали… і сказати їм, що я радий бачити їх знову в Україні». Кілька тижнів тому це здавалося нездійсненною мрією. Сьогодні ж це цілком досяжна мета. Але для її втілення потрібно змінити мислення в Білому домі. В 1977 році президент Рональд Рейган зустрівся з Річардом Алленом, який пізніше стане його першим радником з національної безпеки. Вони обговорили зовнішньополітичні погляди Рейгана. Аллен пізніше буде згадувати, що за кілька годин розмови одна цитата майбутнього президента особливо вирізнялася: «Моя ідея американської політики щодо СРСР проста, а хтось би й сказав, що дуже спрощена. Вона така: ми переможемо, а вони програють». Саме такою повинна бути стратегія США в Україні.