На верхньому поверсі будинку (нижній займає високопоставлений російський дипломат) чоловік, який допомог профінансувати президентську кампанію Марін Ле Пен, працює над планом з просування до влади політиків, лояльних до Москви.
«Ми повинні змінити всі уряди... Всі уряди в Західній Європі будуть змінені. Ми повинні контролювати цей процес, очолити це», - сказав Жан-Люк Шаффхаузер, колишній член Європейського парламенту від партії Ле Пен.
Для Шаффхаузера такі амбіції - частина багаторічних зусиль, спрямованих на створення альянсу між Росією і Європою. Хоча російське вторгнення в Україну, здавалося б, зруйнувало навіть мінімальні шанси на втілення цієї мрії. Але зараз, коли контрнаступ Києва не досяг успіху, західна підтримка України загалом слабшає, а уряди в Європі борються зі зростанням цін, падінням рейтингів довіри і підйомом ультраправих популістів, Шаффхаузер і його російські колеги бачать нові можливості.
«Росія нарощує свої зусилля з підриву підтримки Києва з боку Франції. Це прихований пропагандистський фронт у Західній Європі, який став частиною війни проти України, про що свідчать кремлівські документи та інтерв'ю з європейськими чиновниками з питань безпеки та ультраправими політичними діячами», - пише Washington Post.
Такі маневри і зв'язки Кремля з низкою ультраправих партій по всій Європі, зокрема у Франції, викликають занепокоєння деяких європейських чиновників перед виборами до Європарламенту, які пройдуть в червні. Головний дипломат ЄС Жозеп Боррель попередив на конференції цього місяця, що ці вибори можуть бути «такими ж небезпечними, як і американські», через «страх», який виник у відповідь на зростаючу нерівність і загрози безпеці.
«Європа в небезпеці», - сказав він.
Кремлівські документи, які є в розпорядженні Європейської служби безпеки і які бачили журналісти Washington Post, свідчать, що перший заступник керівника адміністрації президента Росії Сєргєй Кирієнко доручив кремлівським політтехнологам сприяти політичному розбрату у Франції через соціальні мережі і французьких політичних діячів, лідерів громадської думки та активістів. У документах не було названо конкретних імен. Мета Москви - підірвати підтримку України і послабити рішучість НАТО. Ці зусилля нагадують аналогічне втручання в Німеччині, де Кремль намагався об'єднати крайніх правих і крайніх лівих в антивоєнний альянс.
«Серед тез, які повинні були посилити кремлівські стратеги, твердження про те, що західні санкції проти Росії завдали шкоди французькій економіці через зниження обсягів торгівлі, в результаті чого країна ризикує потрапити в «найглибшу соціально-економічну кризу за останні роки», а також твердження про те, що постачання зброї в Україну залишило Францію без зброї для самозахисту», - йдеться в статті.
Кілька щотижневих презентацій «інформаційної панелі» для кремлівських чиновників у 2022 році свідчать про те, що Москва вважала Францію вразливою до політичних потрясінь. Посилаючись на соціологічні опитування, російські стратеги зазначили, що 30% французів зберегли позитивне ставлення до Росії. Таким чином Франція опинилася на другому місці за лояльністю в Західній Європі після Італії. При цьому 40% французів виявилися схильними не вірити повідомленням у французьких ЗМІ про Україну.
У 2023 році кремлівська група Кирієнка наказала стратегам просувати меседжі, які б збільшили кількість тих, хто у Франції не бажає «платити за війну іншої країни», - йдеться в одному з документів. Їм також було наказано посилити «страх перед прямою конфронтацією з Росією і початком Третьої світової війни за участю Європи», а також збільшити кількість тих, хто хоче «діалогу з Росією щодо побудови спільної європейської архітектури безпеки». У документах йдеться про те, що США використовують Україну як інструмент для послаблення позицій Росії в Європі.
Вони також свідчать, що створені кремлівськими політтехнологами «ферми тролів» виробляли і публікували в соціальних мережах контент і статті з критикою західної підтримки уряду президента України Володимира Зеленського. В одній із записок, написаній одним із стратегів у червні 2023 року, співробітник «ферми тролів» отримав вказівку створити «коментар на 200 символів від імені француза середнього віку», який нібито вважає підтримку України з боку Європи «дурною авантюрою». Вигаданий француз також повинен був стверджувати, що підтримка України призводить до зростання «інфляції ... і падіння рівня життя».
Washington Post пише, що у відповідь на питання про виявлені документи прес-секретар Кремля Дмірій Пєсков сказав, що це «не більше ніж черговий фейк або повна нісенітниця». Тому що Кирієнко нібито працює виключно над внутрішньому політикою, а також «всім аналітикам зрозуміло, що вся Європа страждає від санкцій проти Росії це не потрібно ніяк розкручувати».
Washington Post пише, що меседжі Кремля поки що мають обмежений резонанс у Франції. Президент Еммануель Макрон бере активну участь в європейських зусиллях на підтримку України, і більшість населення підтримує його. Але, за словами директора Французького інституту міжнародних відносин Томаса Гомара, кількість проросійських сторінок у соціальних мережах у Франції зростає, так само як і рейтинги схвалення французьких ультраправих партій. Риторика союзників Росії, таких як Шаффхаузер, який підтримує зв'язки з ультраправими в країні, про ціну підтримки України все частіше поєднується з ідеєю про те, що це американська авантюра і що Франція повинна утвердити себе як велика держава і відновити відносини з Росією.
Для частини французького істеблішменту бачення Франції на чолі великої Європи разом з Москвою - це «мрія, яка ніколи не зникне», - сказала Сільві Кауфманн, редактор Le Monde і автор нещодавньої книги Les Aveuglés («Засліплені»). Книга розповідає про те, як Франція і Німеччина неправильно зрозуміли Путіна, прагнучи налагодити з ним тісні зв'язки.
«У цій мрії ми - велика держава, і Росія - велика держава, і ми - дві великі ядерні держави, які ставляться одна до одної на рівних», - сказала вона.
Москва намагається нагнітати напруженість
Наприкінці червня, після того, як у Парижі спалахнули заворушення через вбивство поліцією підлітка марокканського та алжирського походження, мережа проросійських сторінок у соціальних мережах стала дуже активною. На це вказує дослідження, проведене компанією з кібербезпеки Alto Intelligence, яка відстежує аномальну активність у цифрових медіа по всій Європі. Незначна частина профілів - 1,2% - створила 30,6% всіх коментарів щодо заворушень. Серед найбільш активних сторінок 24,2% поширювали проросійські пости в коментарях. Більшість акаунтів були пов'язані з ультраправими французькими політиками, такими як Ерік Земмур або Ле Пен.
Також зростає занепокоєння, що Кремль може спробувати загострити зростаючу напруженість через війну між Ізраїлем і ХАМАСом в Секторі Гази, - сказав Washington post високопоставлений європейський чиновник з питань безпеки. Він додав, що Росія готова експлуатувати широкий спектр політичних питань.
У листопаді французькі чиновники заявили, що сліди Москви були знайдені в спробі розпалити напруженість між єврейською і мусульманською громадами Франції після початку вторгнення Ізраїлю в Сектор Гази. Молдовська пара була заарештована за те, що намалювала сотні зірок Давида на вулицях Парижа. Французькі чиновники вважають, що пара діяла за вказівкою проросійського молдовського бізнесмена.
Державний наглядовий орган Viginum заявив про «високий рівень впевненості» в тому, що російські боти, які працюють в Франції, входять в російську мережу з поширення дезінформації під назвою «Recent Reliable News» (RRN). Ця мережа виробляє контент, спрямований на підрив позиції західних урядів щодо війни в Україні. Viginum зазначив, що одним з основних видів діяльності ботів було перенаправлення на сайти RRN.
Веб-сайти RRN також були інструментом російської операції під назвою «Двійник», яка була викрита французькими чиновниками в червні. Вона клонувала сайти відомих західних медіа-брендів, таких як французька газета Le Monde, а також сайт Міністерства закордонних справ Франції, для поширення фальшивого контенту. Серед фейків були матеріали, які виставляли Україну як нацистську державу, а також статті про те, як санкції проти Росії шкодять європейській економіці. Viginum звинуватив дві російські компанії: «Структуру» і «Агентство соціального дизайну», - у тому, що вони стоять за операцією «Двійник».
Припинення підтримки України
Після шестимісячного розслідування щодо іноземного втручання у французьку політику парламент Франції зосередився на Кремлі, заявивши у своєму підсумковому звіті: «Росія веде довгострокову дезінформаційну кампанію в нашій країні, мета якої захист і просування російських інтересів і поляризація нашого демократичного суспільства».
У звіті також підкреслюється роль «Національного об’єднання» Ле Пен. Зазначається, що партія підтримує «тісні зв’язки з Кремлем» і фактично діє як «комунікаційний канал» для поширення російських поглядів.
Під час публікації звіту Ле Пен заявила журналістам, що розслідування не знайшло «ані крихти доказів, які б доводили російський вплив на «Національне об’єднання»». І нібито парламент переслідує її за політичні погляди. Французьке розслідування підняло питання про те, чи отримувала партія Ле Пен гроші від Росії в обмін на підтримку її позицій. Зокрема, в поле зору потрапили дві позики, організовані Шаффхаузером для фінансування партії і президентської кампанії Ле Пен у 2017 році. Перший кредит на 9,4 мільйонів євро в 2014 році надійшов безпосередньо від російського банку, тоді як другий на 8 мільйонів євро в 2017 році мав більш «таємниче» походження. Гроші були перераховані через банк в Абу-Дабі.
Відчуваючи зміну політичних вітрів після вторгнення Росії в Україну, Ле Пен стала більш стримано виступати за тісніші зв'язки з Москвою. Заплямована російським кредитом 2014 року, вона обмежила свої висловлювання лише коментарями про те, як санкції проти Москви нібито впливають на французьку економіку.
Але «Національне об’єднання» не підтримало Україну під час кількох ключових голосувань у французькому парламенті, або утримавшись, або проголосувавши проти санкцій. А голоси в партії та інших ультраправих силах в останні місяці стали більш гучними щодо питання України та відновлення відносин з Москвою.
Просування припинення вогню в Україні
Одним із найпомітніших проросійських голосів у партії Ле Пен став Тьєррі Маріані, член Європарламенту, якого в розслідуванні виокремили за його «велику ідеологічну та політичну близькість» до російської влади. У звіті особливо відзначається те, що він очолює «Асоціацією франко-російського діалогу», паризький аналітичний центр, заснований російським урядом. Ця організація вже давно займається просуванням російських інтересів у Франції.
У результатах французького розслідування також вказано, сумніви викликають часті візити Маріані до Росії та його роль спостерігача на фальшивих «виборах», які Москва влаштувала в 2018 році на окупованій частині Донбасу. Французький політик також очолював делегації «Національного об’єднання» до окупованого Криму. Коментуючи ці візити, колишній голова внутрішньої розвідки Франції Ніколя Лернер сказав слідчим: «Деякі обрані посадові особи, очевидно, підтримують таємні стосунки з російськими спецслужбами».
В останні кілька місяців Маріані все частіше виступає проти підтримки України з боку Заходу, заявивши в жовтні в Європарламенті, що санкції проти Росії лише створили більше ворогів для ЄС. Пізніше, в грудні, він дав інтерв'ю російському державному інформаційному агентству ТАСС, назвавши політику Зеленського «державним тероризмом». Маріані звинуватив українського президента в тому, що він поводиться «як мафіозі, готовий усунути тих, кого вважає загрозою для своєї влади». Потім, в одному з повідомлень в соціальній мережі X він написав: «Європа буде роками платити за відновлення України, в той час як США зароблятимуть гроші на війні, щоб перезапустити свою економіку».
В інтерв'ю для Washington Post Маріані намагався применшити свої зв'язки з Росією, заявивши, що він лише виявив близькість до Москви в 1976 році, коли йому було 17 років. В ті часи його військове училище направило його туди вивчати мову. Але він наполягав на тому, що санкції проти Росії ведуть Європу до «економічної катастрофи» і що ситуація тільки погіршиться, якщо Москва посилить свій контроль над світовими цінами на сировинні товари після розширенням БРІКС.