UA / RU
Підтримати ZN.ua

WP: "Росатом" може закуповувати обладнання й сировину для військової промисловості РФ

Імпорт міг здійснюватися в 2022 році, після початку повномасштабної війни Росії проти України.

Російська державна корпорація з атомної енергії, ймовірно, закуповувала компоненти, обладнання й сировину для підтримки виробництва зброї на підприємствах військової промисловості РФ у 2022 році, обходячи введені щодо держави-агресора санкції та допомогаючи її армії у війні проти України. Про це пише The Washington Post із посиланням на лист керівника департаменту “Росатома”, до якого отримала доступ українська розвідка.

У документі, датованому жовтнем 2022 року, йдеться про зустріч з представниками ворожих Міністерства оборони й воєнно-промислового комплексу. Лист свідчить про те, що “Росатом” пропонував надати певні товари підсанкційним організаціям.

Тоді до зустрічі долучилися представники виробника зенітно-ракетних комплексів і радіолокаційного обладнання “Алмаз-Антей”, некерованих бомб і РСЗВ – НПК Техмаш, ракет “Іскандер” – “Високоточні комплекси”, реактивних систем залпового вогню “Ураган” – НПО “Сплав”, державний авіаційний конгломерат і ще кілька виробників бронетранспортерів і танків.

У згаданому листі також було вказано детальний опис пропонованої продукції для оборони РФ. Зокрема, йдеться про оксид алюмінію, який є важливим компонентом ракетного палива, хімічні сполуки, які використовуються в авіаційній і ракетобудівній сферах, літій-іонні батареї для танків, систем протиповітряної оборони та іншої зброї, а також технологію 3D-друку.

Поки не зрозуміло, чи поставлялись якісь з цих продуктів військовим підприємствам, але у WP зауважили, що в грудні російський президент Владімір Путін похвалив “Росатом” за “величезний внесок… у розробку передових систем озброєння та військової техніки й виведення їх на бойове чергування”.

Видання також з’ясувало, що від 24 лютого 2022 року одна з дочірніх компаній Renera імпортувала компоненти для літій-іонних акумуляторів на, як мінімум, мільйон доларів з Південної Кореї.

За даними “незалежного військового аналітика” з РФ Павла Лузіна, держкорпорація створила довгострокову стратегію поставок для ВПК. Крім того, саме Міноборони агресора в офіційних заявах говорило про тривалу співпрацю з “Росатомом” щодо “неядерної” зброї.

Читайте також: Росіяни довели ЗАЕС до стану, в якому станція може більше ніколи не запрацювати

У The Washington Post пояснили, що “Росатом” довго видавав себе за цивільну організацію, яка експлуатує атомні електростанції через комерційні партнерства у всьому світі, однак війна Росії проти України продемонструвала її тісний зв’язок з військово-промисловим комплексом та операціями окупантів. 

Видання зазначило, що до правління корпорації входять нинішні й колишні високопоставлені силовики. Співробітники компанії сприяли окупації Запорізької АЕС, і, за даними свідків, могли скеровувати деякі з ворожих обстрілів об’єкта, будучи дислокованими на її території, хоча сам “Росатом” заперечує це.

Як зазначається, попередні заклики України та деяких партнерів (Литви, Естонії, Латвії та Польщі) про запровадження обмежень проти російської атомної корпорації не мали успіху, однак нові докази щодо її участі у війні можуть посилити дискусії щодо включення її в санкційний список. Свідчення допомоги у виробництві зброї мають це забезпечити.

За словами колишнього координатор Державного департаменту Сполучених Штатів Америки з санкційної політики Деніела Фріда досі “Росатом” уникав санкцій, зокрема, через занепокоєння світу щодо економічних наслідків (наприклад, підвищення цін на енергоносії), оскільки компанія бере широку участь у мирній атомній енергетиці, у тому числі на заході Європи та в США. 

За даними експерта, з приблизно 450 атомних станцій у світі близько 20% спроектовані Росією. Працівники корпорації допомагають з експлуатацією 23 енергоблоків за межами своєї держави. Більше того “Росатом” контролює приблизно 30% світового ринку збагаченого урану і 17% ринку реакторного палива.

Читайте також: МАГАТЕ: Угоду щодо Запорізької АЕС важко знайти

Останнім часом Україна відновила дискусії щодо введення обмежувальних заходів проти “Росатому”, як і деякі європейські країни. Цього місяця прем’єр-міністр України Денис Шмигаль після розмови з віцепрезидентом Європейської комісії Франсом Тіммермансом висловив надію, що санкції проти зазначеної компанії стануть частиною десятого пакету ЄС проти країни-агресора.

У коментарі The Washington Post глава МЗС України Дмитро Кулеба заявив, що ймовірна участь “Росатома” у постачанні товарів військовій промисловості РФ ще сильніше тривожить, демонструючи збільшення масштабу проблеми.

“Ядерна співпраця з сьогоднішньою Росією не тільки аморальна, оскільки вона спонсорує військові злочини Росії в Україні, але й небезпечна”, – наголосив він.

Кулеба закликав усі країни припинити будь-яку атомну співпрацю з РФ і уникати нових спільних проєктів у цій галузі. Він переконаний, що світ має, як “абсолютний мінімум”, запровадити персональні санкції проти ключових представників “Росатома”, які втручалися в роботу української енергетики.

Раніше стало відомо, що після окупації Запорізької атомної електростанції в «Росатомі» змінили юридичну адресу підприємства, фейково «перепідпорядкувавши» його Росії.