UA / RU
Підтримати ZN.ua

WP: Праві на Заході можуть скоро позбавити Україну підтримки

Через наслідки війни в Європі відбувається підйом лояльних до Росії сил, а в США частина республіканців вважають, що їхня країна вже достатньо допомогла Україні.

Під час віртуального звернення до Генеральної асамблеї ООН минулого тижня президент Володимир Зеленський говорив чітко про кінцеві цілі. Він відкинув будь-які поступки Кремлю, закликав надати Україні військову допомогу, щоб «повернути український прапор на всю територію» країни, а також закликав міжнародну спільноту покарати Росію за вторгнення і за всі звірства, які скоїла її армія.

«Росію змусять закінчити цю війну, війну, яку вона розв’язала. Не думаю, що врегулювання може відбутися на іншій основі», - сказав Зеленський.

Коли український президент закінчив свій виступ, йому аплодували стоячи, що стало ознакою глобальної підтримки. Не зважаючи на розчарування Києва двозначною позицією «позаблокової» частини світу, яка продовжила підтримувати дружні відносини з Москвою після початку війни, в українських чиновників все ж були причини почуватися більш впевнено після того, як дипломати багатьох країн висловили суворі докори Росії в ООН. Невдоволення Москвою стало ще більш виразним після того, як минулого тижня вона зробила ще два кроки до ескалації: оголосила про проведення фальшивих «референдумів» на окупованих територіях України і розпочала мобілізацію додаткових 300 тисяч солдатів. Про це пише Washington Post.

Ще більше «нейтральних» держав почали висловлювати несхвалення війни, яку розв’язала Росія і яку вважають порушенням міжнародного закону, а також принципів Статуту ООН. Китайський міністр закордонних справ Ван Ї наголосив, що «суверенітет і територіальну цілісність всіх країн потрібно поважати». Його індійський колега Субраманьям Джайшанкар вказав на те, що «кричущі напади, скоєні серед білого дня» лишаються «непокараними».

Але навіть попри погіршення російських міжнародних позицій, в України все одно є причини боятися, що підтримка демократій на Заході може ослабнути. Аналітики вже давно  стурбовані стійкістю Заходу в захисті України на тлі занепокоєнь через різке зростання цін на енергоносії, а також через старі підозри ліберального істеблішменту в Брюсселі і Вашингтоні. Війна вже триває восьмий місяць. І підтримка Заходу досі лишається сильною. Але опитування говорять про те, що деякі групи виборців втрачають інтерес України не в останню чергу через вплив наслідків війни.

Читайте також: Росіяни тікають: за час «часткової» мобілізації з Росії виїхала 261 тисяча чоловіків

Видання пише, що в Європі відбувається міні-підйом традиційних євроскептиків, які завжди були лояльними до Росії. Праві радикали стали вирішальною силою на переговорах про формування правлячої коаліції в Швеції. А в неділю виборці в Італії підтримали коаліцію правих партій на чолі з «Братами Італії» і Джорджією Мелоні.

Сама Мелоні риторично підтримувала Київ впродовж останніх місяців. Але її ключові союзники не приховували свою лояльність до Кремля. Голова «Ліги» Матео Сальвіні ставив під сумнів ефективність санкцій, запроваджених проти Росії. А колишній прем’єр-міністр Італії Сільвіо Берлусконі в ефірі італійського телебачення виправдовував Путіна.

«Населення, партія і міністри підштовхнули Путіна до цієї спецоперації. Війська повинні були зайти на територію, дійти до Києва за тиждень, замінити уряд Зеленського достойними людьми і піти. Натомість вони зіштовхнулися з опором, який підживлювало західне озброєння всіх видів», - говорив Берлусконі.

Лівоцентристський суперник екс-прем’єра Італії Енріко Летта уїдливо відповів на такі слова: «Ці коментарі демонструють, що в нашій виборчій системі, в правих колах і не лише, досі є ті, хто кажуть: «Давайте зупинимо війну, дамо Путіну все, чого він хоче». Я вважаю, що це неприйнятно».

Опитування свідчать, що після початку російського вторгнення 24 лютого в Європі значно впав рівень популярності Росії і Путіна серед правих популістичних партій, особливо в Італії. Але нещодавно дослідження Pew показало, що праві партії все одно більш позитивно ставляться до російського режиму, ніж інші суспільні групи. Відображенням таких настроїв стали скандальні плани членів «Альтернативи для Німеччини» поїхати на окуповані Росією території України з метою «з’ясувати факти». Минулого тижня цю поїздку скасували в останній момент після масової критики.

Читайте також: Псевдореферендум на Луганщині: у росіян немає списків населення, яке залишилося в окупованих містах, але вже є «явка» у 45% — Гайдай   

Війна затягнулася. Тож серед українських і західних стратегів поширилися страхи щодо публічного скептичного ставлення до дії санкцій на Росію, оскільки ціни на енергію в Європі зростають. В цей час потреби фінансової підтримки Києва теж можуть збільшитися. Також є ризик посилення байдужості. Дослідження Pew виявило, що зараз менше американців занепокоєні потенційною поразкою України у війні, ніж у березні. Дедалі більше людей вірять, що нинішній рівень американської допомоги ефективний. Дослідники Pew також виявили, що республіканці більше схильні стверджувати, що уряд США дає Україні надто багато.

Невдоволення наслідками війни впливає на американські середньострокові вибори. А частина республіканської бази на чолі з екс-президентом Дональдом Трампом і лояльним до Путна телеведучим Fox News Такером Карлсоном вже давно плекають симпатії до Росії.

«Гадаю, ми досягли тієї точки, коли ми дали вже достатньо грошей Україні. Я справді так вважаю», - сказав кандидат в сенатори від Республіканської партії в штаті Огайо Дж. Д. Венс.

Експерти вважають, що найступний раз, коли Конгрес схвалить виділення фінансування для України, може бути останнім легким випадком.