UA / RU
Підтримати ZN.ua

WP: Європа може відвернутись від України, якщо США зроблять це після виборів

Європейці витримали тиск цін на енергоносії і виявилися більш стійкими, ніж дехто очікував, однак, їхня солідарність з Києвом може розвалитися, щойно Вашингтон почне скорочувати свою підтримку.

Серед союзників США в Європі зростає занепокоєння, що об’єднаний фронт проти Росії, який сформувався після початку вторгнення в Україну, може швидко розпастися, якщо Республіканська партія переможе на середньострокових виборах у найближчі тижні.

Таким чином, Владімір Путін може отримати перевагу якраз тоді, коли армія України добивається успіху на полі битви, - пише Washington Post. Впродовж останніх восьми місяців зберігався рідкісний трансатлантичний консенсус щодо необхідності підтримувати Україну. Разом союзники передали Києву військову, фінансову і гуманітарну допомогу на 93 мільярди доларів. Левову частку цих грошей виділили США.

Нещодавно лідер республіканської меншості в Палаті представників Кевін МакКарті сказав, що якщо нижня палата Конгресу після виборів опиниться під контролем його партії, Україна більше не буде отримувати щедрі «незаповнені чеки». І це змусило Київ і столиці Західної Європи гадати, чи зможе Україна й далі розраховувати на підтримку США.

Зрештою, точно не можна сказати, чи республіканці виконають свою погрозу скоротити допомогу в разі перемоги на виборах. Лідер республіканської меншості в Сенаті Мітч МакКоннелл запевнив, що якщо його партія отримає більшість місць у верхній палаті Конгресу, «ми зосередимося на вчасній доставці необхідної зброї і збільшенні підтримки для України з боку союзників». Зусилля президента Джо Байдена, націлені допомогти обороні Україні, досі користувалися двопартійною підтримкою. А соціологічні опитування виявили тверду популярність продовження американської допомоги в США. 72% опитаних сказали Chicago Council on Global Affairs, що підтримують відправку додаткової зброї і військової допомоги Україні. Таку ж відповідь дали 68% опитаних республіканців.

Читайте також: NYT: Лідер республіканців підтвердив, що Україна не отримає "щедрі чеки" від США, якщо його партія переможе на виборах

Але саме тільки припущення, що США можуть відмовити Києву в допомозі, підняло тривогу в західних столицях. Голова парламентського комітету Великої Британії з питань оборони Тобіас Еллвуд сказав, що Україна просто не змогла б змусити Росію відступити без надзвичайної кількості американської зброї, яку вона отримала з лютого.

«Це буде підігрування Путіну. Якщо Америка відвернеться, Путін зможе вирвати перемогу з пащі поразки», - впевнений Еллвуд.

Скорочення американської допомоги може стати тривожним двоником для багатьох країн Європи, які затягують з виконанням своїх оборонних і фінансових обіцянок, даних після початку російського вторгнення. Про це сказала німецький політолог і віце-президент фонду Bertelsmann Foundation Катрін Кальвер-Ашбрук. Наприклад, Німеччина досі не збільшила витрати на армію, попри обіцянки канцлера Олафа Шольца. Євросоюз пообіцяв Україні фінансову допомогу в розмірі 11 мільярдів доларів. Але досі Київ отримав лише близько трьох мільярдів.

«Це прискорить складний діалог в політичному класі Європи», - сказала вона.

У свою чергу, директор Інституту міжнародних відносин в Римі Наталія Точчі каже, що збільшення європейських зобов’язань у відповідь на відступ США - це велике питання. В часи поглиблення економічної кризи на континенті деякі уряди можуть взяти приклад з Вашингтона і ослабити свою підтримку України. В США чиновники боялися, що європейська єдність розвалиться під тиском високих цін на енергоносії. Через залежність континенту від російських нафти і газу європейці відчули особливий удар. Однак, Європа на диво добре витримала цей тиск, кажуть дипломати. Європейці розходяться в поглядах на багато проблем: від того, як їм краще розподілити енергетичний тягар, до необхідності збільшити оборонні зобов’язання. Але в питанні протистояння агресії Росії європейська рішучість лишається непохитною, - сказав виданню неназваний європейських чиновник.

«Ніхто не каже «ні» будь-чому. Попри певні розбіжності в поглядах на деталі, ніхто не збирається відступати чи сповільнюватися», - сказав співрозмовник Washington Post.

Читайте також: Питання України викликало розкол серед республіканців —The Guardian

Однак, адміністрація Байдена відіграла важливу роль у спонуканні європейців виступити єдиним фронтом, показуючи приклад масштабами своїх власних дій, - сказала Точчі.

«Можна легко уявити, як весь картковий будинок почне падати щойно ситуація в США похитнеться», - сказала вона.

Точчі вказала на приклад Італії, де новий уряд складається з правих партій, які перемогли на виборах. Новий прем’єр-міністр Джорджія Мелоні розвіяла європейські страхи, що Італія може стати стати першою країною на континенті, яка відмовиться допомагати Україні.

«Італія під керівництвом нашого уряду ніколи не стане слабкою ланкою Заходу», - сказала вона.

Але її партія «Брати Італії» утворили коаліцію з двома євроскептичними політичними силами: «Ліга» і «Вперед, Італіє». Лідер останньої з них - це колишній прем’єр-міністр Сільвіо Берлусконі, який захоплюється Владіміром Путіним і нещодавно звинуватив президента України в початку російського вторгнення.

«Дуже важливий стимул для європейців - це те, що США були настільки рішучими в військовому і фінансовому полі. Це справді підштовхувало Європу допомагати Україні. Якщо з боку США це зміниться, то Європа неминуче зробить те ж саме. Тому що там економічна і енергетична кризи відчуваються більш гостро», - пояснила Точчі.

Аналітики кажуть, що навіть якби європейські союзники захотіли компенсувати скорочення американської підтримки, не відомо, чи вони змогли б це зробити. Якщо розглядати обсяг допомоги з точки зору відсотку від ВВП, то США дуже сильно відстають від країн Європи. Латвія в цьому показнику лідер. Її допомога дорівнює 0,9% від ВВП країни. У випадку США йдеться про 0,2%. Але попри це американська допомога Україні затьмарює все, що передали інші країни, особливо якщо подивитися на поставки зброї і іншого військового обладнання.

Читайте також: Резніков провів розмову з Остіном: обговорили новий пакет допомоги Україні та провокації РФ

Однак, потреби України зростають. Росія посилює атаки проти української інфраструктури, знищуючи мережі електрозабезпечення. Президент Володимир Зеленський сказав, що країні потрібні мільярди доларів, лише щоб вижити впродовж наступного року. На конференції в Берліні у вівторок прем’єр-міністр Денис Шмигаль закликав Захід надати пакет економічної допомоги на 17 мільярдів доларів, який доповнить щомісячні вливання в розмірі трьох мільярдів від ЄС і США. Цей український запит дуже великий і може стати непосильним тягарем з наближенням зими і можливої рецесії. Саме тому американське лідерство критично важливе, - пояснює Еллвуд.