Російські вантажні літаки тихо завантажили першу партію іранських ударних безпілотників, які Москва планує використати у війні проти України, - кажуть чиновники США. І це підкреслює не лише поглиблення зв’язків між Кремлем і Тегераном, а й російські труднощі в забезпеченні своєї розтягнутої на фронтах армії.
19 серпня транспортні літаки вилетіли з Ірану з двома типами безпілотних апаратів на борту. Обидві моделі здатні нести зброю для знищення радарів, артилерії й інших військових цілей. Про це пише Washington Post з посиланням на дані розвідки США й інших країн.
Іранська зброя може відчутно посилити російські воєнні дії проти України. Однак, представники служб безпеки США і інших союзних країн кажуть, що передача безпілотників була затьмарена технічними проблемами.
«Коли російські військові проводили перші випробування, іранські безпілотники зазнали численних збоїв», - пише видання.
«В системі є кілька помилок. Росіяни незадоволені», - сказав неназваний представник розвідувального управління, чиє відомство пильно стежить за передачею іранської зброї.
Washington Post пише, що перша партія безпілотників Москві включала моделі Mohajer-6, а також кілька моделей серії Shahed. В адміністрації Джо Байдена вважають, що це перша передача в рамках продажу сотень іранських безпілотників Росії. Поставки з Ірану можуть закрити важливу прогалину в російській воєнній кампанії проти України. У Росії є 1,5-2 тисячі військових розвідувальних безпілотників, але майже немає ударних апаратів, які б могли здійснювати атаки за українською лінією оборони. Україна ж користуються турецькими бойовими безпілотниками TB2 «Байрактар», знищуючи російську бронетехніку, вантажівки і артилерію від самого початку війни.
Минулого тижня журналіст і письменник Девід Ігнатіус писав в статті для Washington Post, що Іран почав передавати безпілотники Росії. Однак, на той час нічого не було відомо про те, які моделі отримала Москва. Також про технічні збої іранських безпілотників теж нічого не повідомлялося. Джерела видання в службах безпеки США і інших союзних країн повідомили, що російські літаки літали на військову базу в Ірані впродовж кількох днів в середині серпня. Перша поставка включала безпілотники Shahed-129, Shahed-191 і Mohajer-6. Кожна з моделей належить до найкращих розробок в арсеналі Ірану, призначених як для розвідки, так і для атак.
Раніше Тегеран постачав свої безпілотники різним лояльним бойовим групам, зокрема, силам хуситів в Ємені. Втім, іранські апарати фактично ніколи не випробовувалися на здатність протистояти системам ППО і електронної боротьби, які використовує Україна. На це вказав військовий експерт вашингтонського Інституту політики Близького Сходу Майкл Найтс. Іран демонстрував здатність організовувати атаки «роїв» безпілотників, які передбачають удари численних апаратів-камікадзе по одній цілі. За словами Найтса, західні уряди будуть пильно стежити за тим, чи іранські апарати зможуть проводити такі операції на настільки інтенсивному полі битви, як в Україні.
«Іранські безпілотники не працювали в середовищі, де є розвинені системи ППО. Випадки, коли умови були найближчими до таких, - це коли хусити завдавали удари по Саудівській Аравії або коли безпілотники використовували проти баз США в Іраку. І в цих випадках вони показали себе не дуже добре. Тож я не здивуюся, якщо в ще більш інтенсивному середовищі в Україні з ними будуть якісь проблеми», - сказав експерт.
Вторгнення в Україну викрило провал Росії у спробах розробити власні бойові безпілотники, подібні до тих, які використовують США вже понад 20 років.
«Вони розуміють, що їм потрібні ці безпілотники на вчора і у великій кількості», - сказав аналітик дослідної групи CNA Сем Бендетт.
Є лише дві країни, до яких Москва може звернутися по допомогу, щоб закрити цю прогалину в військових можливостях. Це Китай і Іран. Але Китай сильно залежить від глобальних ланцюгів забезпечення і не хоче постачати Росії бойові безпілотники, боячись санкцій США. Тож лишається тільки Іран, чиє виробництво спирається виключно на внутрішні можливості. І це, за словами Бендетта, саме те, чого прагне Росія.
Washington Post нагадує, що в червні США почали постачати Україні артилерійські системи HIMARS, здатні знищувати російські цілі на відстані до 70 кілометрів. Вони дозволили українській армії знищити численні російські склади боєприпасів і логістичні канали далеко за лінією фронту.
«У росіян немає можливостей обмежити шкоду, яку завдають їм установки HIMARS. Вони сподіваються, що ударні безпілотники допоможуть з цим», - сказав голова аналітичного центру Silverado Policy Accelerator Дмітрій Альперович.
У свою чергу старший науковий співробітник Інституту зовнішньополітичних досліджень Роб Лі додав, що країни НАТО також передали Україні далекобійні артилерійські гаубиці, такі як M777, здатні запускати високоточні боєприпаси.
«Найбільша проблема Росії зараз - це те, що її ВПС не здатні нічого зробити за українською лінією фронту. У них немає великої кількості безпілотників для ударів по цілях в тилу. Тому вони нічого не можуть зробити, щоб завадити Україні зміцнити свої позиції й поповнити запаси. Багато російських безпілотників були збиті або втрачені через системи електронної боротьби», - сказав Лі.
Росія, вочевидь, хоче пожвавити виробництво ударних безпілотників вдома. Але західні санкції і контроль експорту підриває ці зусилля, позбавляючи російські компанії доступу до напівпровідників.
«Вони покладаються на чорний ринок, але потреби надто великі. Чіпи потрібні для всього: від керованих високоточних ракет до літаків і танків, не кажучи вже про невійськові продукти внутрішнього виробництва. Тож в Росії дуже великий попит на чіпи. І якщо Росія може купити вже готові безпілотники в Ірану, їй не потрібно використовувати цінні чіпи, отримані через чорний ринок, для створення власних машин», - пояснив Альперович.