UA / RU
Підтримати ZN.ua

WP: Чому план Маска для України непрактичний і аморальний

Американський мільярдер, вочевидь, лише добивається шуму навколо себе, але йому також варто звернути увагу не лише на російські фальшиві «референдуми», а й на цілком легітимні голосування в Україні, які відбулися раніше.

Ілон Маск досяг фантастичного успіху в будівництві електромобілів і в запуску космічних ракет. Але той факт, що він найбагатша людина світу, зовсім не означає, що він здатний вирішити будь-яку проблему в світі.

І Маск довів це своїм «школярським» повідомленням в Twitter, в якому виклав власний мирний план для України. Про це в статті для Washington Post пише старший науковий співробітник Council on Foreign Relations Макс Бут. Зокрема, Маск запропонував провести повторні голосування в анексованих регіонах під наглядом ООН, після яких Росія повинна буде піти, якщо такою буде воля людей. Крим, на думку мільярдера, повинен формально стати частиною РФ, «як це було з 1783 року аж до помилки Хрущова». Поставки води в анексований Крим повинні бути гарантовані. А Україна - зберегти нейтральний статус.

Бут пише, що ці пропозиції Маска на стільки переповнені ілюзіями і невіглаством, що Twitter ще кілька днів буде про них говорити. Президент міністр закордонних справ України обоє написали повідомлення з протестом проти легковажних пропозицій мільярдера віддати частину їхньої країни. Загальну реакцію добре підсумувала одна з пародійних сторінок: «Ілон Маск втручається у ситуацію між Росією і Україною, тому що він сам експерт з провальних поглинань». Бут вказує на ненаситну любов американського мільярдера до уваги. І, швидше за все, саме цього він і добивався своїми повідомленнями. Однак, варто вказати на те, що запропонований ним план не практичний і не моральний.

Читайте також: В Міноборони Литви вважають, що Маск попався на "ядерну вудочку" Путіна

Росія вторглася в Україну. І міжнародний закон забороняє проводити референдуми про те, в якій країні українці хочуть жити, навіть якщо за цим голосуванням буде стежити ООН.

«Це все одно, якби Путін вторгся на Аляску, вимагаючи провести референдум, чи хочуть жителі штату знову стати частиною Росії», - пояснює Бут.

Зважаючи на те, як багато людей були вбиті або депортовані в українських регіонах, які Росія окупувала, не зовсім зрозуміло, хто б став електоратом на такому голосуванні. Чи українці, які втекли від російської бійні, змогли б взяти участь? Зрештою, українці вже чітко заявили про свої бажання: більше 90% з них проголосували за незалежність в 1991 році, а понад 90% підтримують оборонні зусилля своєї країни зараз. Тож ніякий референдум не потрібен, щоб дізнатися, до якої країни українці хочуть належати. Вони і так демонструють це в боях за свою свободу, сплачуючи високу ціну.

Однак, зважаючи на те, як багато Маск робить, щоб допомогти Україні, відправляючи термінали супутникового інтернет-зв’язку Starlink, його сирі повідомлення в Twitter ілюструють зловісний вплив російської пропаганди. Чи справді радянський лідер Нікіта Хрущов помилився, коли передав Крим під владу УРСР в 1954 році? Саме так думає російський автократ Владімір Путін. Але в 1991 році навіть більшість кримчан проголосували за приналежність до незалежної України. Звісно, підтримка в Криму була нижча, ніж в інших регіонах, через велику кількість етнічних росіян на півострові. Але той референдум, проведений 31 рік тому, нескінченно більш легітимний, ніж фальшиві «голосування», які Путін влаштував у 2014 році. Якщо ЄС і США не визнають російську анексію Криму, навіщо це робити Ілону Маску?

Щодо останнього пункту мирного плану Маска, то Україна завжди була нейтральною. НАТО досі не був готовий дати їй членство. І це не завадило Путіну вторгнутися в Україну в 2014 році, а потім ще раз в 2022 році. Чому українське зобов’язання зберегти нейтралітет повинно запобігти агресії Росії в майбутньому? В березні Київ був згоден залишитися нейтральним, якщо це допоможе повернути мир. Але це не спрацювало.

Читайте також: "А якщо Рогозіну закортить забрати в тебе Tesla?" — Маска розкритикували у соцмережах

Бут визнає, що його коментарі говорять лише про ті проблеми пропозиції Маска, які лежать на поверхні. Мільярдер абсолютно ігнорує той факт, що Путін анексував чотири області України, в яких його армія швидко втрачає позиції. В п’ятницю російський автократ сказав: «Люди, які живуть в Луганську, Донецьку, Херсоні і Запоріжжі, стали нашими громадянами назавжди». Що змушує Маска думати, що Путін передумає щодо цього, якщо люди в цих регіонах просто проголосують за те, щоб залишитися в складі України? Путін ніколи не поважав результати демократичних процесів в Росії, Україні чи ще десь. Насправді, його промова в п’ятницю містила довгу тираду про те, «яка жахлива демократія насправді».

Очевидно, що Маск дуже мало знає про Україну. Але автор зауважує, що потрібно віддати належне його добрим намірам. Спостерігати за продовженням кривавої війни і втратою людських життів боляче, а слухати путінські погрози застосувати ядерну зброю - страшно. Це може викликати природну реакцію спробувати «вирішити» проблему, знайти магічну формулу, яка задовольнить обидві сторони і принесе мир. Але якби така формула існувала, її вже б використали.

Війна починається тоді, коли хоча б одна зі сторін думає, що немає мирного способу задовольнити її вимоги. В даному випадку фундаментальна незгода між Путіним і народом України полягає в тому, що українці вважають себе достойними жити в незалежній країні з дружніми відносинами з Заходом. А Путін так не вважає. Він неодноразово давав зрозуміти, що розглядає Україну як бунтівну провінцію Росії, яку потрібно змусити «возз'єднатися з батьківщиною». Війна закінчилася б вже сьогодні, якби Путін просто відмовився від своїх імперіалістичних мрій. Але поки цього не сталося, битва буде продовжуватися. І мирні плани, які б задовольнили вигадані образи Путіна, не наблизять мир.