Розмови президента США Дональда Трампа, президента РФ Володимира Путіна, прем'єр-міністра Угорщини Віктора Орбана та інших політиків закріпили у глави Сполучених Штатів сприйняття України як безнадійно корумпованої країни. Бажання президента Трампа чинити тиск на Україну з метою отримання потрібної інформації проти політичних суперників, було мотивовано, в першу чергу з боку регіональних противників України - Росії та Угорщини, пише The Washington Post.
При цьому, жодна із сторін навмисно не підштовхувала Трампа розглядати Україну як потенційне джерело інформації про кандидата в президенти від Демократичної партії Джо Байдена. Але їх різко негативний відгук про Україну посилило сприйняття Трампа і породило дисфункціональну динаміку, в якій чиновники Білого дому з усіх сил намагалися переконати американського президента підтримати молодий уряд у Києві замість того, щоб використовувати його в політичних цілях.
У свідченнях за закритими дверима минулого тижня заступник помічника держсекретаря Джордж Кент перед слідчими у справі про імпічмент Дональда Трампа заявив, що Орбан всіляко виступав на підтримку Кремля та проти України.
Кент описав вплив Путіна і Орбана як фактор, який допоміг негативного вплинути на Трампа по відношенню до українського президента Володимира Зеленського. Чиновник з США підкреслив, що, хоча Путін і Орбан обмовили України, рішення Трампа шукати компрометуючі матеріали про Байдена було більш обумовлено власними амбіціями американського президента.
Під час телефонного дзвінка на початку травня Путін "зробив те, що він завжди робить", намагався підірвати відносини США з Україною, сказав колишній чиновник США, знайомий з подробицями розмови. "Він завжди говорив, що Україна – це просто лігво корупції", додав він.
За словами чиновників, в службі національної безпеки в Білому домі очікували, що відносини Трампа на Зеленського можуть зіпсуватися, так і не розпочавшись.
Радник з національної безпеки Джон Болтон також вважався гарячим прихильником України, але його стосунки з Трампом швидко погіршилися, після ряду критики у бік американського президента.
Що стосується розслідування про імпічмент Трампа, то немає ніяких доказів того, що Путін говорив американському президентові про Байдена або підтримував необґрунтовані заяви Джуліані про те, що саме Україна, а не Росія, втрутилася у вибори 2016 року. Тим не менш, офіційні особи заявили, що ставлення до України як до пішака відповідає сприйняттю Путіна колишньої радянської республіки.
Очевидна сприйнятливість Трампа до аргументів, які він чує від Путіна і Орбана, є "прикладом самого президента, що перебуває під злим впливом".
У своїх свідченнях Кент розповів, що телефонна розмова Трампа з Зеленським спочатку обнадіяла Білий дім. Тоді навіть чиновник висловив надію, що Трамп побачив у Зеленскому потенційного партнера. Але як розповів Кент, погляд Трампа на Зеленського і Україну, здавалося, погіршився після того, як американський президент наказав усунути посла США в Україні, заблокувавши участь віце-президента Пенса на інавгурації Зеленського і призупинивши фінансову допомогу в розмірі 391 мільйона доларів.
Трамп говорив з Путіним по телефону і зустрічався з Орбаном в Білому домі між виборами Зеленського 21 квітня і його інавгурацією 20 травня. Трамп також говорив з Путіним 28 червня, під час саміту в Японії, і по телефону 31 липня, а через кілька днів після дзвінка, в якому він запросив "послугу за послугу" від Зеленського.
Варто відзначити, що Трамп затято відмовлявся приймати докази того, що РФ втрутилася від його імені у вибори 2016 року.
Минулого тижня виконуючий обов'язки начальника штабу Білого дому Мік Малвані випадково проговорився і тим самим підтвердив факт того, що Трамп наказав тимчасово призупинити допомогу Україні, щоб змусити Київ розслідувати "теорію змови про те, що зламаний комп'ютерний сервер Демократичного національного комітету був доставлений в Україну в 2016 році, щоб приховати докази того, що Україна була тією країною, а не Росія, яка втрутилася в президентські вибори".
Трамп звернувся до Путіна за наставництвом до нового лідера України. У розмові 3 травня Трамп запитував Путіна про його враження від Зеленського. Путін сказав, що він ще не розмовляв із Зеленським, але висміяв його як коміка, пов'язаного з презираемым Кремлем олігархом Ігорем Коломойським.
Травнева бесіда з Путіним збіглася з візитом Орбана в Білий дім, проти якого виступили багато в адміністрації Трампа.
Візит Орбана розпочався з годинної зустрічі з Трампом і угорським лідером. Високопоставлені американські дипломати заявили, що вони мали обмежене уявлення про приватній бесіді між Трампом і Орбаном. Але один чиновник сказав, що стало ясно, що зустріч з Орбаном зміцнила" песимістичний погляд Трампа на Київ і Зеленського.
Образи Орбана на Україну засновані на історичному прикордонному суперечці і передбачуваному жорстокому поводженні з венгероговорящим меншиною, що проживає в Україні. Але ворожість Орбана до Зеленському також ідеологічна, так як Зеленський позиціонує себе в опозиції до Орбану.
Чиновники Білого дому та Державного департаменту намагалися заблокувати візит Орбана з початку президентства Трампа, побоюючись, що це узаконить лідера, якого часто піддають критиці в Європі. Вони також стурбовані впливом Орбана на президента США.