UA / RU
Підтримати ZN.ua

Втручання Росії у війну в Сирії вказує на слабкість Асада – FT

На підконтрольних президенту Сирії територіях люди виходять на протести, а його армія не може похвалитися бойовими успіхами.

Рішення Росії відправити війська і озброєння в Сирію продемонструвало, що президент Башар Асад все ще має союзників за кордоном, на яких він може покластися. Але цей крок також викриває, наскільки слабкий його режим зараз.

Про це сьогодні пише Financial Times, нагадуючи, що Асад воює за те, щоб утриматися при владі проти власного народу вже чотири роки. І коштувало життя 300 тисячам людей. Зараз він контролює лише одну четверту території Сирії. Впродовж літа його становище стало ще гіршим.

Повстанці витіснили армію Асада з північно-західної частини країни. А терористи з "Ісламської держави" захопили історичне місто Пальміра, а також основні транспортні шляхи і газові родовища, за рахунок яких уряд забезпечував енергією підконтрольні території. Для режиму дуже важливо бути спроможним забезпечити енергією лояльних людей, щоб лишатися легітимним.

"В урядових військ не було серйозних перемог на полі битви. Найкраще, про що вони можуть заявити, це те, що впродовж останніх місяців вони не втрачали позиції", - каже сирійський правозахисник Рамі Абдельрахман.

Іноземні союзники Асада сильно занепокоєні тим, як швидко він втрачає контроль над дуже великими частинами території країни. Росія, зокрема, побоюється, що в разі падіння режиму нинішнього президента, вона втратить і можливість впливати Сирією у майбутньому, якою б вона не стала. В Москві часто повторюють, що без режиму Асада Сирія ризикує зануритися в хаос, як це сталося в Лівії без Муаммара Каддафі.

Так Кремль виправдовує відправку в Сирію бойові гелікоптери, винищувачі, бомбардувальники, артилерію і танки.

Аналітик Емілі Хокаєм зауважила, що стара військова техніка армії Сирії показала свою неефективність у боротьбі проти повстанців. А от російське нове озброєння може сильно вплинути на ситуацію.

"Нові бойові гелікоптери принесуть перші бойові успіхи Асаду. За лічені місяці ми побачимо, як зміниться ситуація", - каже Хокаєм.

В цей же час, Асад втрачає підтримку населення на підконтрольних йому територіях. В минулому місяці було два протести проти його уряду. У південній провінції Суваїда люди вийшли на вулиці через часті відключення електропостачання і підвищення цін. Такі ж демонстрації відбулися і в Латакії. Сирійці вийшли на вулиці з вимогами покращити енергетичне забезпечення і говорили про підтримку армії.

"Люди дуже обурені. Навіть можливості працевлаштування, які були доступні для лояльних мешканців до режиму Асада, тепер зникли", - каже мешканка Латакії Марія Кабара.

В Дамаску, який лишається фортецею президента Сирії, люди кажуть, що уряд заборонив їм покидати країну. Схоже влада боїться, що середній клас емігрує. Чиновники в ЄС кажуть, що багато біженців, які прибувають в Європу з Сирії, походять саме з територій, підконтрольних Асаду. І це значить, що режим слабшає зсередини.

В цей же час, втручання Росії у сирійську війну може відбитися на дипломатичних зусиллях її завершити. Захід пом'якшив свої вимоги про відставку Асада і відкрито обговорює можливість лишити його на перехідний період, тривалістю до одного року.

"Таким чином, відправка військ і зброї збільшує вплив Росії на Асада. Але це також покращує його становище у дипломатичному полі. З іншого боку, російські війська можуть допомогти Асаду відновити силу, і повалити його стане ще складніше", - каже Хокаєм.

В цей же час, канцлер Німеччини Ангела Меркель допустила участь Асада в діалозі щодо вирішення конфлікту в Сирії. "Ми повинні розмовляти з багатьма учасниками, включаючи Асада та інших", - сказала Меркель, додавши, що в діалозі повинні брати участь не тільки Росія і США, але і такі держави, як Іран і Саудівська Аравія.

Як відомо, з моменту початку війни в Сирії в 2011 році, Росія і Іран наполегливо підтримують режиму Башара Асада, в той час як Туреччина, США, країни ЄС та інші країни Заходу засуджують Асада і вимагають його відставки. Більше того, паралельно з конфліктом між сирійською опозицією і Асадом в Сирії йде війна з терористами ІДІЛ, однак щодо спільної боротьби з ісламістами сторони досі не можуть домовитися.

В цей же час, розвідувально-аналітична агенція Stratfor дійшла висновку, що Москві потрібна Сирія заради переговорів із США про майбутнє України і зняття санкцій.

Москва, швидше за все, хоче домогтися поступок і від Ізраїлю. Тут варто підкреслити, що представники оборони Ізраїлю допомагають у підготовці української армії та добровольчих батальйонів для боротьби з проросійськими бойовиками на Сході України. Також Кремль може бути зацікавлений у припиненні поставок Україні ізраїльського військового спорядження. Як і в 2008 році, Росія може бути зацікавлена в угоді з Ізраїлем.

Раніше повідомлялося, що влада США відкинула пропозицію Росії створити нову коаліцію для боротьби з бойовиками терористичної організації "Ісламська держава".