UA / RU
Підтримати ZN.ua

Втрати Росії в Сирії можуть змусити Путіна покинути Асада – Bloomberg View

Потужна російська пропаганда не зможе приховати загибель російський солдатів в Сирії, як це сталося із загиблими в Україні.

Існує дуже вагома причина, чому Володимир Путін не зможе виграти війну для свого союзника Башара Асада. Як і у випадку з вторгненням в Україну, президент Росії хоче приховати жертви серед російських солдатів, заперечуючи їхню присутність в Донбасі і потайки ховаючи загиблих. Але навіть потужна пропаганда не зможе приховати втрати в Сирії.

Про це на сторінках Bloomberg пише оглядач Леонід Бершидський, нагадуючи, що вчора стало відомо про смерть 19-річного російського контрактника Вадима Костенка, який служив на військовій базі неподалік Латакії.

Бершидський звертає увагу на результати опитування "Левада-Центру", які вказують на те, що 46% росіян побоюються, що сирійська авантюра може стати для Росії такою ж болючою, як і вторгнення в Афганістан в 80-х роках для СРСР.

"Путін авторитарний лідер, але він прислухається до громадської думки. Враховуючи нестабільну економічну ситуацію в Росії, ознаки катастрофи з дусі Афганістану можуть швидко обвалити його популярність серед населення", - вважає оглядач.

Він нагадує, що у випадку з Україною Кремль різко заперечував будь-які дані про загибель російських солдатів. Але у випадку з Сирією, вторгнення в яку Москва не приховує, замовчувати навіть незначні жертви не вдасться. Відмова вшанувати пам'ять російських солдатів була б неприйнятною для суспільства.

"Путін категорично заперечує будь-які плани ввести наземні війська в Сирію. Його поведінка вході вторгнення в Україну повністю знецінює будь-які подібні заяви. Але не виключено, що цього разу він говорить серйозно. Це погані новини для Асада. Його наземний наступ за підтримки російської авіації просуваються дуже повільно і не дуже успішно", - йдеться в статті.

На думку оглядача, Росія не прийде на допомогу армії Асада, як у випадку з проросійськими терористами в Донбасі. Тому якщо наступ урядових військ Сирії буде остаточно зупинений, Путін може покинути свого сирійського союзника. Дані "Левада-Центру" свідчать про те, що 49% росіян чекають, коли Москва укладе угоду із Заходом щодо Сирії. Тому якщо Путін покине Асада, він не програє. Більше того, йому це піде на користь, оскільки він уникне повторення афганського сценарію.

Раніше інформаційна агенція Reuters повідомляла про перших загиблих росіян в Сирії. Представники опозиційної організації "Сирійська обсерваторія з прав людини" підтвердили факт загибелі росіян, проте не привели деталей. Між тим, за інформацією спостерігачів, мова йде не про представників регулярної армії, які воюють в Сирії, а про добровольців.

У той же час українська розвідка повідомила про загибель 26 російських військових у Сирії зі складу 810 окремої бригади морської піхоти (Севастополь) Берегових військ Чорноморського флоту.

Повітряна військова кампанія Росії в Сирії почалася 30 вересня після відповідного запиту президента країни Башара Асада, якому з моменту початку війни в Сирії в 2011 році Росія надає підтримку, у той час як країни НАТО і ЄС звинувачують режим Асада у військових злочинах і вимагають його відставки.

Незважаючи на оголошену Росією мету військової кампанії - боротьба з бойовиками "Ісламської держави", західні держави, а також Турція та Саудівська Аравія заявляють, що цілі бомбардувань РФ в Сирії - в першу чергу, сирійські повстанці, опозиційні к Асаду, а не терористи "ІД".

Аналізуючи цілі Росії в Сирії, Віктор Каспрук у статті Сирійський "бікфордів шнур" Путіна DT.UA зазначає, що "путінська гра" полягає в тому, що йому зовсім не потрібна вся Сирія. Адже для повного контролю за її територією Російська Федерація не має ні військових, ні фінансових ресурсів.

А ось організація утворення на кшталт "Алавітської народної республіки" (на чолі зі збереженим Башаром Асадом), територія якого пролягатиме вздовж сирійського узбережжя Середземного моря, - та програма мінімум, до досягнення якої Кремль може докласти рештки всіх своїх сил.