Потрібно мати величезну мужність, щоб кинути виклик білоруському президенту Олександру Лукашенку на виборах. Наприклад, у 2010 році, коли Лукашенко намагався вчетверте здобути президентське крісло, його опонентів було заарештовано у переддень виборів і звинувачено в організації масових заворушень, пише британська газета The Guardian.
Головна суперниця Олександра Лукашенка на виборах Світлана Тихановська, не маючи жодного досвіду в політиці, змогла «перекрити» білоруському президенту зазвичай безперешкодний шлях до чергової перемоги на виборах.
Відправивши своїх дітей за кордон, таким чином оберігаючи їх від потенційної небезпеки, Тихановська стала найбільшою загрозою самодержавству Олександра Лукашенка за всю історію його президентства. ЇЇ головна ціль – проведення чесних виборів.
ЇЇ прихильники проводили масові мітинги, збираючи величезну кількість людей. Рух на підтримку Тихановської поклав у свою основу пісню про свободу 1970-х років, узяту з польського суспільно-політичного руху «Солідарність», який доклав значних зусиль для боротьби з комуністичним режимом.
Для Лукашенка це вже створило неабиякі проблеми. Попри те, що шанси Тихановської здобути перемогу на виборах є малоймовірними, особливого після результатів «прозорого опитування», велика кількість протестувальників у Мінську нагадує події українського Євромайдану 2014 року.
Невдоволений президент Білорусі вже давно пообіцяв, що нічого подібного ніколи не відбудеться в його країні, але не так давно почав натякати на конституційну реформу.
Авторитарний режим Лукашенка вже досить давно почав давати тріщину. Президент легковажно поставився до пандемії коронавірусу, економіка країни протягом тривалого часу стоїть на місці, негативний вплив на розвиток держави чинить погіршення відносин із Москвою. Минулого тижня Лукашенко заявив про те, що російських найманців відправили в Білорусь для того, щоб зірвати вибори.
На всі нещодавні події Олександр Лукашенко реагує у своєму стилі. Військові патрулюють вулиці, щоб не допустити організацію протестів. Державне телебачення активно показує сюжети про те, як військовослужбовці готуються до протидії масовим заворушенням.
Проте, наразі білоруський президент перебуває фактично у безвихідній ситуації. Адже на фоні погіршення відносин з Володимиром Путіним, Лукашенко не може собі дозволити нажити ворогів і серед європейської спільноти, яку може легко обурити жорстока боротьба з протестувальниками.
Вперше за 26 років Олександр Лукашенко не здатен повністю контролювати події у власній країні. Таким чином, незалежно від результатів виборів, Світлана Тихановська вже здобула перемогу, резюмує газета.
Офіційно вибори президента Білорусі відбудуться 9 серпня.
14 липня ЦВК Білорусі зареєструвала кандидатами в президенти чинного главу держави Олександра Лукашенка, колишнього депутата Ганну Канопацьку, голову партії БСДГ Сергія Черечня, співголову об'єднання "Говори правду " Андрія Дмитрієва та дружину затриманого блогера Сергія Тіхановського - Світлану Тіхановську.
Раніше повідомлялося, що мітинг на підтримку Світлани Тихановської, основного конкурента Олександра Лукашенка, зібрав 30 липня понад 60 тисяч осіб. Акція стала наймасовішим заходом опозиції з часу протестів після президентських виборів 2010 року.
За підрахунками білоруських правозахисників, на площі Банагалор зібралися 63 тисячі осіб. На мітингу виступили Тіхановська, члени її штабу иа родичі політв'язнів.
Нагадаємо, ZN.UA писало, що за десять днів до президентських виборів Олександр Лукашенко, який зіткнувся з найсерйознішою політичною кризою у своїй кар'єрі, спробував різко перевернути ситуацію. Детальніше у матеріалі Андрія Паливоди "Передвиборна вистава Лукашенка".