Голова Всесвітньої організації охорони здоров'я Тедрос Адханом Гебреєсус вважає карантин і соціальну дистанцію ефективними, але недостатніми інструментами боротьби з пандемією коронавірусу. На думку голови ВООЗ, найважливішу роль у боротьбі з COVID-19 відіграє відстеження контактів.
«Одним з ключових інструментів боротьби з поширенням [коронавірусу] є відстеження контактів. Жодна країна не зможе приборкати епідемію, якщо не знатиме, де знаходиться вірус», - йдеться в заяві Гебреєсуса, опублікованій на сайті організації.
Карантин скорочує поширення вірусу, але не може повністю зупинити його, додав він.
«Відстеження контактів має ключове значення для виявлення та ізоляції інфікованих, а також для виявлення та відправки на карантин тих, хто контактував із ними», - вважає гендиректор ВООЗ.
Він закликає не покладатися лише на мобільні застосунки у цьому питанні, а залучати до виявлення контактних осіб спеціально навчених працівників, які «ходитимуть від дверей до дверей, щоб розірвати ланцюг передачі вірусу».
«Відстеження контактів необхідно кожній країні, за будь-якого розвитку ситуації. Це може запобігти появі кластерів… Навіть країни з поганою епідемічною ситуацією можуть домогтися прогресу, розбивши свої епідемії на керовані частини. Це важливо, оскільки країни відкривають [кордони]», - наголосив очільник організації.
Такий підхід дозволить країнам розпочати відновлення постраждалих від пандемії економік без ризику нових спалахів.
Водночас відстеження контактів – найважливіший, але не єдиний інструмент боротьби. Протидія COVID-19 має бути комплексною і такою, що містить й інші інструменти, уточнюють у ВООЗ.
Ефективність відстеження контактів доведена у боротьбі з епідеміями інших захворювань – від віспи та поліомієліту до лихоманки Ебола.
«Комплексна стратегія допоможе зупинити COVID-19... Ми повинні продовжувати пошуки вакцини, але при цьому ще активніше застосовувати вже наявні інструменти. Ми повинні врятувати життя вже зараз», - резюмував Гебреєсус.
Раніше виконавчий директор ВООЗ Майк Райан попередив, що світ досі перебуває на піку «першої хвилі» пандемії коронавірусу. Перед цим ВООЗ попередила Європу, що слід готуватися до другої хвилі COVID-19 і не поспішати зі скасуванням обмежувальних заходів, введених через пандемію.
З «великою загрозою» другої хвилі коронавірусу зіткнувся і Китай, відсутність імунітету в населення викликає в уряду серйозну занепокоєність.
Вперше спалах коронавірусу у китайському місті Вухань був зафіксований 12 грудня. Першими про випадки захворювання за межами Китаю заявили влади Японії, Таїланду та Південної Кореї.
30 січня Всесвітня організація охорони здоров'я оголосила міжнародну надзвичайну ситуацію через коронавірус, а вже 11 березня - пандемію.
У січні та лютому епіцентром коронавірусу був Китай, у березні – Європа та США, наприкінці квітня пандемія дісталася Африки. У травні епіцентром пандемії стала Північна і Південна Америка.