Volkswagen AG уклав угоду про врегулювання позовів автовласників в США у зв'язку з "дизельним" скандалом, згідно з яким компанія виплатить понад 14,7 млрд доларів, повідомляє The New York Times з посиланням на інформовані джерела.
Такий розмір компенсацій стане найбільшим в історії автомобільної галузі. За даними джерел низки інших ЗМІ, виплати перевищать 15 млрд доларів.
Точну суму найближчим часом назвуть представники американського підрозділу німецького гіганта у Вашингтоні, відзначає BBC.
Кінцева сума включає в себе 10 млрд доларів на ремонт або викуп автомобілів з дизельними двигунами, на яких стояло програмне забезпечення, занижающее реальні показники викидів шкідливих речовин, і до десять тисяч доларів компенсації для кожного з 428 тис. власників таких машин.
Крім того, близько 4,7 млрд доларів повинні бути спрямовані на ліквідацію екологічних наслідків "дизельгейта" і дослідження в області екологічних технологій.
У минулому році влада США зобов'язала Volkswagen відкликати майже півмільйона машин, випущених на американський ринок з 2009 по 2015 роки. Крім того, розслідування проводиться і в кількох інших країнах. За даними самої компанії, підробка результатів тестування торкнулася 11 млн машин з дизельними двигунами по всьому світу.
У січні Мін'юст США подав на компанію до суду, після того як компанія зізналася у махінаціях з показниками шкідливих викидів дизельних автомобілів свого виробництва.
Повідомлялося, що в Німеччині прокуратура почала розслідування у відношенні колишнього генерального директора Volkswagen Мартіна Вінтеркорна. Топ-менеджера концерну підозрюють у приховуванні від акціонерів інформації, пов'язаної з дизельним скандалом".
Раніше стало відомо, що інвестори подали колективний позов до Volkswagen на суму 3,3 млрд євро. Вони звинуватили його в приховуванні важливої інформації, що стосується ходу "дизельного скандалу".
Повідомлялося, що Volkswagen виплатить 5 тисяч євро кожному потерпілому від "дизельного" скандалу. Крім виплати компенсації, VW зобов'язується взяти на себе витрати по переобладнанню автомобілів з незаконним програмним забезпеченням. У тих випадках, коли це технічно неможливо, автоконцерн повинен викупити такі машини. в Європі Volkswagen відкликав 11,5 млн автомобілів. У зв'язку з цим у третьому кварталі збитки німецького концерну досягли 3,5 млрд євро на тлі "дизельного" скандалу.
Докладніше читайте в лонгріді ZN.UA - "Що добре для Volkswagen, погано для Німеччини?".